Prezident Zeman půjde k soudu, má promluvit o prodeji státního podílu v MUS

Výslech prezidenta Miloše Zemana v trestní kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) chce soud uskutečnit v říjnu. Na dnešním jednání to uvedla předsedkyně senátu pražského městského soudu Silvie Slepičková. Původně Zemana plánovala vyslechnout prostřednictvím videokonference v dubnu a poté tuto středu, hlavní líčení ale v obou případech zkomplikovala koronavirová situace.

Zeman se má jako svědek vyjádřit k okolnostem prodeje státního podílu v MUS, který v roce 1999 schválila jeho tehdejší vláda. Slepičková dnes podotkla, že prezidentská kancelář vyšla soudu v obou předchozích termínech vstříc. Věří proto, že se videokonferenci se Zemanem podaří domluvit i na podzimní termíny hlavního líčení, které se mají uskutečnit v týdnu od 12. do 16. října.

K soudu se dnes z někdejších manažerů MUS dostavil jen Antonio Koláček. Ostatní obžalovaní - tedy Jiří Diviš, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký a bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora - se soudkyni omluvili. Diviš, který má české i švýcarské občanství, minulý týden avizoval, že se nezvládne dopravit z Curychu do ČR kvůli koronavirovým omezením. Zároveň ale trval na tom, že chce být na jednání přítomen osobně.

Soud ověřil na letišti a velvyslanectví, že Diviš měl pravdu, když poukazoval na to, že první let z Curychu do Prahy se uskuteční až 5. června a že hranice by se měly otevřít o deset dní později. Jeho advokát zároveň uvedl, že čtyřiašedesátiletý Diviš by ve svém zdravotním stavu jen obtížně zvládl osmihodinovou cestu autem a že doprava letadlem je proto jedinou možnou alternativou.

Slepičková dnes proto Divišovu část kauzy vyloučila z hlavní větve případu k samostatnému projednání, což se týká i Čmejly, jemuž soud nedokázal doručit předvolání k dnešnímu jednání, a Sýkory, kterému nedorazil obhájce. Podle soudkyně jde nicméně jen o procesní postup a soud předpokládá, že při srpnových termínech hlavního líčení spojí obě části kauzy znovu dohromady.

Obžaloba tvrdí, že Koláček, Diviš, Klimecký a Čmejla utajeně získali kontrolu nad nadpoloviční většinou akcií MUS. Poté údajně záměrně vyčkali, až cena akcií firmy klesla a poté od státu koupili jeho 46procentní podíl v uhelné společnosti přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Podle obžaloby zaplatila Investenergy za podíl penězi, které pocházely přímo z MUS, odkud je předtím pětice obžalovaných vyvedla. Manažeři tak podle státního zástupce způsobili státu škodu nejméně 3,2 miliardy Kč.

Všichni obžalovaní vinu odmítají. Navíc argumentují tím, že v souvislosti s MUS už byli odsouzeni ve Švýcarsku za totožné skutky. Krausovu část obžaloby vyloučil český soud již dříve k samostatnému řízení a následně jeho stíhání zastavil, protože manažer nastoupil kvůli MUS do švýcarského vězení.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman MUS Antonín Koláček (odsouzený v kauze MUS) Jiří Diviš (MUS) soudy prezident čr

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy