O příspěvku k nemocenské pro lidi v karanténě bude vláda ještě jednat s odbory a zástupci zaměstnavatelů. Případné zavedení bonusu by měli společně projednat v pondělí. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Před dvěma dny uvedla, že by kabinet mohl dnes opatření prodebatovat a mohl by se případně i dohodnout.
"O kompenzačním bonusu pro lidi v karanténě budeme v pondělí jednat s tripartitou. Trasování je vedle očkování jedinou cestou, jak se vymanit z kolotoče lockdownů. Hrozba finanční ztráty nesmí přebít odpovědnost za zdraví svoje i okolí," uvedla dnes večer Maláčová.
Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že svolal mimořádnou tripartitu na pondělní ráno a projednávat by se měly návrhy ministerstev práce i financí. "Někteří zaměstnanci mají obavu, že pokud budou covid pozitivní a budou to hlásit, tak mají nižší příjmy. Měli jsme i případy, když to zaměstnanec nahlásil, přišel o zaměstnání. Tomu nerozumím. Dobrý ředitel musí mít zájem na tom, aby se mu covid nedostal do firmy," řekl Babiš. Podle něj nakažení hlásí málo svých kontaktů, v některých regionech je to v průměru méně než jeden člověk.
Zákon o mimořádném příspěvku při karanténě připravilo ministerstvo práce. Podle návrhu by zaměstnancům v karanténě zaměstnavatel připlácel k náhradě mzdy 250 korun za den, a to nejvýš po deset dnů. Výdaje by si pak firma či instituce odečetla ze sociálních odvodů. Pracovníci s nižším než polovičním úvazkem či na dohodu by dostávali 125 korun na den.
Náhrada mzdy v nemoci i karanténě činí 60 procent redukovaného průměrného výdělku. V prvních dvou týdnech ji vyplácí zaměstnavatel. Covidový příspěvek má zvýšit ochotu lidí k testování a trasování. Někteří ekonomové, odborníci na sociální problematiku i odbory upozorňují na to, že kvůli propadu příjmu se lidé nechtějí nechat testovat, aby případně s potvrzeným covidem nemuseli do izolace. Lidé s pozitivním testem zase nehlásí své kontakty, aby je neposlali do karantény.
Příspěvek by byl pro lidi s nemocenským pojištěním. Poskytoval by se jen letos. Zaměstnavatelé by ho vypláceli podle navrhovaného zákona zaměstnancům s "nařízenou karanténou". Bonus by jim poslali s náhradou mzdy. Podle podkladů k normě by letos mohli vyplatit 550.000 příspěvků za 1,38 miliardy korun. O tolik méně by pak odvedli státu na sociálním pojištění.
Maláčová ČTK dnes řekla, že bonus by neměl být jen pro lidi v karanténě, ale i v izolaci. V té bývají nakažení s potvrzeným koronavirem. O motivaci k tomu, aby se lidé z nemoci doma vyleželi, mluvila ministryně v pondělí. Navrhovaný zákon zmiňuje výslovně jen karanténu, ne pracovní neschopnost pacientů s covidem. Podle ústředního ředitele České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Františka Boháčka je izolace karanténní opatření.
Kolik lidí by tak mohlo případně příspěvek dostat, není ze zákona úplně jasné. Česká správa sociálního zabezpečení evidovala za první letošní měsíc k 24. lednu 61.800 karanténních e-neschopenek. Podle údajů ministerstva zdravotnictví přibylo v Česku za tu dobu ale 207.900 nakažených s potvrzeným koronavirem. Ministryně v pondělí zmínila, že v Česku je v průměru 50.000 karantén měsíčně a průměrné měsíční výdaje na bonus by činily 125 milionů korun.
Hospodářská komora už minulý týden uvedla, že by navýšení nemocenské pro lidi v karanténě a s covidem firmy neúměrně zatížilo. Podle komory by se na příspěvcích musel podílet stát.
Související

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

SOCDEM neví, co s volbami. Se Zelenými nechce, o ANO mlčí
Jana Maláčová (ČSSD) , tripartita , Vláda ČR
Aktuálně se děje
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
včera
Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.
Zdroj: Libor Novák