"Musíme se ukázat." Exnáměstek ministra promluvil o vztazích Česka a USA

Po osmi letech od návštěvy bývalé americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, u níž se mimo jiné tak očekávalo, že bude první ženou v Bílém domě, zavítal do Česka nynější šéf resortu zahraničí USA Mike Pompeo.

"Američané ale nejezdí, aby poplácali po ramenou. Většinou jsou na stole konkrétní věci,“ vyjádřil se k vzácné diplomatické návštěvě někdejší náměstek ministra zahraničí a současný ředitel Aspen Institute Central Europe Jiří Schneider v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. 

Ministr zahraničí Spojených států během své návštěvy českého premiéra Andreje Babiše (ANO) zároveň také varoval před spoluprací s ruskými a čínskými státními podniky při dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, která je dle jeho názoru riziková z hlediska zachování národní bezpečnosti a suverenity ČR.

Pompeovi se také zamlouvá, že Češi pomalu a jistě vyměňují ruskou vojenskou techniku za americkou. Hovořil mimo jiné také i o kybernetické bezpečnosti.  

Šance pro Česko

Americký ministr zahraničí se ve středu setkal i s představiteli několika českých a amerických technologických firem. Ředitelovými slovy má Česko potenciál na spolupráci s USA na poli technologií, která právě nahradila v žebříčku nejpalčivějších témat dosud nejdiskutovanější otázku energetiky.

Momentálně se hovoří o budování vysokorychlostních sítí. "Je potřeba mít jistotu, že sítě budou fungovat a nebudou zneužity,“ konstatoval Schneider. Na možná rizika spjatá s Čínou upozorňují USA již delší dobu.

"Málokterá země chce říct – odmítáme spolupracovat a priori ve všech oblastech. Jde ale o to, vymezit klíčové strategické oblasti, kam nechceme pustit partnera, ve kterého nemáme plnou důvěru,“ podotkl exnáměstek šéfa resortu zahraničí s poznámkou, že se takový postoj nerovná úplnému uzavření trhu. 

Schneider se dále také vyjádřil k aktivitám Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který v mnoha oblastech usiluje o mezinárodní spolupráci, což například Pompeo uvítal.

Na loňské konferenci v Praze se odborníci usnesli na dokumentu s názvem Pražské návrhy obsahující zásady, které by měly předcházet rizikům spojeným se zaváděním sítí 5G. K dalšímu setkání by mělo dojít letos v září. 

"Pro zemi naší velikosti je docela důležité ukázat, že jsme schopni v nějaké oblasti být nejen konkurenceschopní, ale schopní být i na čele. O to je třeba stát a spolupráce s USA je v této věci důležitým kamenem, na kterém můžeme stavět svoji konkurenceschopnost,“ uzavřel ředitel.

Související

Více souvisejících

Mike Pompeo politika USA (Spojené státy americké) Čína diplomacie Kybernetická bezpečnost technologie

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 9 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999

Budoucí šéf Bílého domu Donald Trump několikrát ohlásil úmysl převzít Panamský průplav zpět pod kontrolu Spojených států. Tato klíčová vodní cesta sice za svou existenci vděčí právě USA, jenže od chvíle, kdy nad ní kontrolu v roce 1999 převzali Panamci, nemají Američané v oblasti žádné územní nároky.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy