Většina politických stran, které volební modely favorizují ve sněmovních volbách, považuje za jeden z hlavních problémů tuzemského zdravotnictví nedostatek lékařů a sester a nízkou elektronizaci zdravotnictví. Liší se v názorech na to, jak dostat do systému více peněz. Vyplývá to z ankety ČTK.
Všechny strany, které ČTK oslovila, zmiňují mezi hlavními problémy dlouhodobý nedostatek lékařů a sester nebo jejich nerovnoměrné rozmístění v regionech. V návrzích, jak to řešit, se už ale liší. Vládní ANO, které nyní má ministra zdravotnictví, vidí cestu v dotacích na vznik a udržení ordinací v regionech, navýšení počtu mediků na školách, dobrých nástupních podmínkách i kampaních, které mají motivovat ke studiu na zdravotnických školách. Podle Pirátů a STAN by se mělo změnit vzdělávání mladých lékařů tak, aby zbytečně neodcházeli. Úhrady pojišťoven by podle nich měly podporovat regionální dostupnost. Také podle poslance Jiřího Běhounka (za ČSSD), který vidí problém v nedostatku zdravotnické péče na periferii, je řešením úprava motivace a financování péče v regionech a také omezení smluv poskytovatelů s pojišťovnami v aglomeracích.
Hnutí Přísaha chce otevřít diskuzi o rezidenčních místech, která by zajistila obsazení v regionech a specializacích. Cestu vidí i ve zlepšení pracovních podmínek pro zdravotníky. SPD chce zatraktivnit zdravotnické a lékařské studijní obory. Poslanec TOP 09 Vlastimil Válek se domnívá, že by pomohlo zjednodušit postgraduální vzdělávání lékařů. Pro navýšení počtu mediků a zkrácení atestací je Miroslav Havrda z Trikolóry. Podporuje přijímání lékařů ze zemí EU i z Ukrajiny, Moldavska a Ruska. Komunisté by byli pro srovnání rozdílných příjmů zdravotníků v nemocnicích s různými zřizovateli.
Dalším problémem, který chtějí některé strany řešit, je nízká elektronizace zdravotnictví. Podle koalice Pirátů a STAN je potřeba nastavit standardy, které zajistí, aby spolu jednotlivé systémy komunikovaly. "Dostupná anonymizovaná data na úroveň poskytovatele péče, abychom věděli co se v systému zdravotnictví reálně děje a mohli hledat cesty, jak jej zlepšit," uvedli ve společné odpovědi poslankyně Olga Richterová (Piráti) a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Také podle vládního hnutí ANO je ČR v elektronizaci zatím na chvostu Evropy. Pro větší elektronizaci, ale zároveň i pro zvýšení bezpečnosti zdravotnických zařízení před kybernetickými útoky je rovněž koalice Spolu, tvořená ODS, lidovci a TOP 09. Podle Válka se nyní v úhradách zdravotnických výkonů s hrazením elektronizace a kyberbezpečnosti vůbec nepočítá.
Strany se také zpravidla shodnou na tom, že je potřeba dostat do zdravotnictví více peněz. Opět se ale liší v návrzích, jak toho dosáhnout. Vláda v posledních letech opakovaně zvyšovala platbu za státní pojištěnce, čímž zajistila růst příjmů systému v řádech desítek miliard korun. Pro pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce je KSČM. SPD by chtěla poslat více peněz do zdravotnictví z daní z prodeje alkoholu a cigaret.
Koalice Spolu, Piráti a STAN a také Trikolóra vidí cestu ve změnách zdravotního pojištění a větším zapojení zdravotních pojišťoven. "Rozhodně je nutné umožnit existenci individuálních pojistných plánů," napsal ČTK Válek (TOP 09). Pojišťovny by podle něj měly více hlídat, aby nedocházelo k plýtvání. Umožnit pojišťovnám nabízet i další pojistné produkty, nikoliv jen jeden balíček shodný pro všechny, chce koalice Pirátů a STAN. Pojištěnci by se podle nich také měli více podílet na řízení pojišťoven. Posílit roli pojištěnce chce Trikolóra, podle ní by měl mít se svojí pojišťovnou smlouvu o zdravotní péči. "Základní povinné pojištění by bylo podobné jako dnes, ale další pojištění by mělo být individuální. Za důchodce a děti by měl stát platit do systému adekvátní částku včetně povinné valorizace," napsal ČTK Havrda z Trikolóry.
Sociální demokraté by spíše hledali úspory na straně výdajů. Podle nich úspory může přinést digitalizace, omezení počtu návštěv u lékařů či zvýšení prevence. Také podle Pirátů a STAN může elektronizace zajistit větší kontrolu nad financemi. Komunisté a hnutí Přísaha vidí úspory ve slučování zdravotních pojišťoven. Významným zdrojem příjmů bude podle hnutí ANO rovněž financování některých projektů z národních investic a EU.
Kritikem nynějšího financování péče z veřejného zdravotního pojištění prostřednictvím úhradové vyhlášky jsou Piráti a STAN, ČSSD, SPD i Trikolóra. "Je to pokřivený systém, kdy poskytovatelé totožného typu dostávají za stejné služby zaplaceno násobně odlišně. Tento zvyk by měl být změněn," uvedla pro ČTK poslankyně SPD Karla Maříková. Koalice Spolu upozorňuje, že úhradovou vyhlášku napadlo několik senátorů u Ústavního soudu a ještě letos by v této věci mohlo padnout rozhodnutí.
Podle vládního ANO systém není dokonalý, lepší řešení ale zatím není. Dlouhodobě se mluví o tom, že by pojišťovny měly poskytovatelům péče platit za diagnózu. Dokončení tohoto projektu nazývaného DRG považuje Spolu za prioritu. Také podle ČSSD by mělo nastavení plateb pokračovat tímto směrem, podporu má DRG i u komunistů.
Podle ANO, ČSSD, komunistů i Trikolóry, která utvořila formaci společně se Svobodnými a Soukromníky, bude příští ministr zdravotnictví i nadále muset řešit epidemii covidu-19. Podle komunistů a Trikolóry je potřeba zlepšit legislativní práci ministerstva zdravotnictví tak, aby opatření na omezení šíření epidemie nebyla rušena soudy. Podle ČSSD je kvůli tomu potřeba přepracovat zákon o krizovém řízení nebo pandemický zákon. ANO podporuje vznik nové instituce po vzoru Institutu Roberta Kocha v Berlíně, která by zajišťovala odborné zázemí a uměla podobné hrozby v budoucnu řídit. Piráti by spíše reformovali už fungující Státní zdravotní ústav. Pro posílení hygienických stanic je kromě ANO i koalice Pirátů a STAN, komunisté či Trikolóra.
Související
Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci
V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů
Zdravotnictví , lékaři , politici
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 9 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.
Zdroj: Libor Novák