Prodloužení nouzového stavu? Opozice je zdrženlivá

Většina předsedů opozičních stran je zdrženlivá v podpoře prodloužení nouzového stavu, samotnému prodloužení se ale nebrání. Chtějí počkat na vývoj situace a na zdůvodnění vlády. Vyplývá to z jejich odpovědí na dotaz ČTK.

Představitelé vlády chtějí navrhnout prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů. Rozhodnout o tom bude muset Sněmovna. Nynější nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii nového koronaviru platí do 11. dubna.

Premiér Andrej Babiše (ANO) dnes řekl, že prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů podpoří. Některé strany by ale uvítaly pouze dvoutýdenní prodloužení. "Budeme chtít slyšet jasné důvody, proč má být nouzový stav prodloužen, za jakých podmínek bude ukončen, která další opatření jsou chystána," napsal ČTK předseda ODS Petr Fiala. Vláda musí být podle něj k občanům upřímná a otevřená. "V této krizové situaci je důležitá důvěra. Vláda nemůže dostat pouze bianco šek bez toho, aby bylo jasné, jak se dále bude postupovat," dodal. ODS je podle něj ochotna jednat o prodloužení nouzového stavu maximálně o 14 dní. "Pokud to i pak situace bude znovu vyžadovat, ať se poslanci znovu sejdou a rozhodnou," dodal.

Podobně se vyjádřila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, podle které musí být žádost o prodloužení nouzového stavu řádně odůvodněna. "Restrikce jsou velkým zásahem do práv lidí a ti mají právo vědět, jaký vývoj je předpokládán," poznamenala. Vláda podle ní straně neodpověděla, jaké jsou předpoklady uvolňování jednotlivých opatření. "Zda budeme pro prodloužení, tak bude záviset na důvodech a podpoříme jej na kratší dobu než 30 dnů, přikláním se maximálně k 14 dnům," napsala ČTK.

"Pokud se nebudou data o počtu nakažených a celková situace lepšit, pak takové opatření dává logiku a pak bychom to podpořili," uvedl předseda lidovců Marian Jurečka.

Šéf komunistů Vojtěch Filip poznamenal, že jeho rozhodnutí bude vycházet ze skutečné situace v nákaze koronavirem k 7. dubnu, kdy by se měla sejít Sněmovna. "Podle toho se rozhodnu," řekl.

SPD je připravena návrh respektovat, pokud vychází z názoru odborníků a pokud jsou opatření skutečně nezbytná ke zvládnutí pandemie, uvedl její předseda Tomio Okamura.

"Byl bych moc rád, kdyby taková závažná rozhodnutí byla ohlašována s jasným zdůvodněním, kvalitní argumentací, srozumitelnou formou," uvedl předseda STAN Vít Rakušan. Dodal, že dosud kroky vlády podporoval. "Ale aby byla v očích lidí důvěryhodná, musí rozhodovat jasně, srozumitelně, otevřeně, své kroky vysvětlovat, opřít o argumenty. A ty budu chtít slyšet i ve Sněmovně," podotkl. Vláda podle něj musí jasně říct, jak dosavadní opatření zabrala, jaká jsou kritéria pro jejich pokračování, zmírnění či zpřísnění. "Chci vidět profesionální rozhodnutí, které bere v potaz všechny okolnosti. Pokud takové informace dostanu, vládu podpořím," dodal.

Související

EUR - evropská měna

Kdy Česko přijme euro? Ministerstvo i ČNB daly vládě doporučení

Vláda by zatím neměla stanovovat termín přijetí společné evropské měny. V materiálu pro středeční jednání kabinetu to doporučují ministerstvo financí a Česká národní banka. Podle dokumentu Česko v letošním ani příštím roce nesplní žádné z takzvaných maastrichtských kritérií, kterými je podmíněn vstup do eurozóny.
Celní správa

Celníkům by vláda kvůli nasazení na hranicích mohla zvýšit rozpočet

Vláda by ve středu měla zvýšit letošní rozpočet celní správy o 5,3 milionu korun. Navrhuje to ministerstvo financí kvůli zvýšeným nákladům spojeným se zapojením celníků do ochrany česko-slovenské hranice. Česko kontroluje hranice se Slovenskem od konce září kvůli vysokému počtu zejména syrských migrantů, kteří přes Česko míří do Německa.

Více souvisejících

Vláda ČR opozice Andrej Babiš Petr Fiala (ODS) Markéta Pekarová Adamová Marian Jurečka (KDU-ČSL) Vojtěch Filip (KSČM) Tomio Okamura Vít Rakušan (STAN) Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 22 minutami

před 37 minutami

Rusko, ilustrační foto

Rusko se stává rájem HIV. Nemoc se zde šíří rychleji než v afrických zemích

Rusko je podle dat z loňského roku mezi pěticí zemí, ve kterých se nejrychleji šíří virus HIV, způsobující nemoc AIDS, napsal dnes ruský list Kommersant s odvoláním na údaje Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) a Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Z 1,5 milionu nových případů ve světě na Rusko připadlo 3,9 procenta. HIV se zde šíří rychleji než v Tanzanii či v Ugandě.

před 42 minutami

Průmysl, ilustrační foto

Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta

Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta, růst však zpomalil ze zářijových 8,3 procenta. Vliv na výsledky měla výroba aut, která stála také za meziměsíčním poklesem produkce o 3,7 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 18,1 procenta, proti září objednávek ubylo. Čísla dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 54 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy korun, který byl meziročně o deset miliard větší. Hlavní příčinou schodku zůstávají vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V deficitu je obchodní bilance devátý měsíc v řadě.

před 57 minutami

Stavebnictví, ilustrační foto

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 procenta. V září stavební produkce zaznamenala po revizi meziroční pokles 2,9 procenta. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bydlení v Praze, Černý Most.

Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték stoupla nepatrně na 6,34 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték počátkem prosince činila 6,34 procenta a za poslední měsíc stoupla nepatrně o 0,03 procentního bodu. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, který se od jara zpracovává podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda na Donbasu popravila 21 dezertérů

Ruská armáda zabila na ukrajinském Donbasu 21 ruských dezertérů, uvedl v úterý ve svém pravidelném večerním hlášení ukrajinský generální štáb. Mezi dezertéry podle štábu bylo 13 trestanců naverbovaných do bojů z věznic.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

včera

Donald Trump

Firma exprezidenta Trumpa byla shledána vinnou z daňového podvodu

Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla dnes u soudu v New Yorku shledána vinnou z daňového podvodu. Informuje o tom agentura AP, která výsledek soudu charakterizuje jako jasné odmítnutí finančních praktik vysokých manažerů v Trumpově společnosti.

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

České Švýcarsko připraví plán zpřístupnění cest zavřených po požáru

Správa národního parku České Švýcarsko připraví do konce letošního roku harmonogram prací na postupném zpřístupnění cest zavřených pro turisty po letním rozsáhlém požáru. Ministerstvo pro životní prostředí se bude snažit zrychlit práce na geologickém průzkumu území, které oheň zasáhl. Novinářům to po dnešním setkání se starosty obcí v Českém Švýcarsku a novým ředitelem správy parku Petrem Křížem řekl ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na dnešní schůzku přizval kandidáta na nového ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL).

včera

Polsko lituje, že Německo nedodá Ukrajině systémy Patriot

Polský ministr obrany Mariusz Blazsczak lituje, že Německo nedodá Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot. Polsko bude nyní jednat s Německem o jejich rozmístění na svém území, uvedl dnes Blaszczak na twitteru. To byl původní plán Berlína.

Zdroj: ČTK

Další zprávy