Programové skupiny začínají jednat o programu vznikající vlády

Programové skupiny koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) již začaly pracovat na programových prioritách chystané vlády obou uskupení. Některé se začnou scházet už v nejbližších hodinách, řekl ČTK místopředseda STAN Petr Gazdík. Jejich hlavní prací je nejprve porovnat programy obou koalic, najít shody, rozpory, ale i věci, které jsou v některém z programů navíc.

Koalice se ve středu domluvily na vzniku šesti vyjednávacích skupin, které budou jednat o programu. V první se bude jednat o zahraničních věcech a unijních záležitostech, v další se diskuse budou týkat financí, dopravy, průmyslu a obchodu. Společně se pak bude jednat o zdravotnictví a sociálních věcech, v další skupině o zemědělství, životním prostředí a venkovu, dále pak o spravedlnosti, vnitru a digitalizaci a v poslední skupině o školství a kultuře.

V jednotlivých skupinách budou mít všechny strany po jednom zástupci. Gazdík je za STAN členem skupiny, která se zabývá školstvím. "Začneme se scházet v nejbližších hodinách. Už spolu komunikujeme, pracujeme na schůzce a dokumentech, protože ten čas je omezený," uvedl. Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) ve středu po prvním jednání Spolu a Pirátů se STAN novinářům řekl, že obě uskupení chtějí podepsat koaliční smlouvu nejpozději 8. listopadu, kdy se bude konat ustavující schůze Sněmovny.

Skupiny budou porovnávat programy obou koalic. "Mají zjistit, v čem se shodujeme, co má která koalice navíc a v čem se neshodujeme," uvedl Gazdík. V případě, že se programové týmy nedohodnou, zda některý z bodů navíc do společného programu zařadit, nebo nenajdou kompromis u sporných záležitostí, předají záležitost skupině na úrovni lídrů koalic.

Vítězná koalice Spolu a ve volbách třetí koalice Pirátů se STAN se v sobotu po volbách dohodly na úmyslu vytvořit společně většinovou vládu. V memorandu požádaly prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil Fialu jednáním o sestavení kabinetu a deklarovaly, že nebudou o budoucí vládě jednat s žádným jiným politickým subjektem.

Gazdík dnes zopakoval, že jednání se zatím týkají programu, nikoliv rozdělení ministerstev a jejich personálního obsazení. "Na resorty dojde až nakonec. Nejprve se musí vyřešit i jejich počty a obsah, zda se bude například něco přidávat," vysvětlil.

Související

Více souvisejících

Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Česká pirátská strana Starostové a nezávislí (STAN)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy