Rekonstrukce státu: ÚOHS potřebuje systémovou změnu

Případ bývalého brněnského politika Jiřího Švachuly (dříve ANO) je podle protikorupčních organizací sdružených v platformě Rekonstrukce státu další důkaz, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potřebuje systémovou změnu. Uvedly to dnes ve společném prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Švachula podle policejních dokumentů, které získaly Hospodářské noviny a web Aktuálně.cz, ovlivňoval či ovládal vedení ÚOHS. Předseda ÚOHS Petr Rafaj již dříve odmítl, že by měl Švachula na chod instituce jakýkoliv vliv, který by se vymykal zákonu.

"V této kauze nejde jen o individuální selhání jednotlivců. Pokud může jeden člověk prostřednictvím vedení úřadu ovlivnit rozhodování o miliardových veřejných zakázek, jedná se o chybu celého systému. Na systémovou korupci je třeba odpovědět systémovou změnou," uvedl předseda Oživení a garant Rekonstrukce státu Marek Zelenka.

„Nejde jen o individuální selhání jednotlivců. Pokud může jeden člověk prostřednictvím vedení úřadu ovlivnit rozhodování o miliardových veřejných zakázkách, jedná se o chybu celého systému," říká náš odborný garant Marek Zelenka z @oziveni. https://t.co/HrLVkBm8Dl

— Rekonstrukce státu (@RekonstrukceCZ) February 5, 2020

Švachula byl místostarostou městské části Brno-střed a zároveň působil v rozkladové komisi antimonopolního úřadu. Z informací shromážděných detektivy podle HN a Aktuálně.cz vyplývá, že Švachula měl s předsedou ÚOHS Rafajem, ale i jeho místopředsedy, velmi přátelské vztahy. "V obecné rovině se dá hovořit o ovládnutí ÚOHS Jiřím Švachulou," uvádějí policisté v dokumentech, které média získaly.

Švachula díky těmto vztahům podle dokumentů dokázal získat utajené informace nebo ovlivňovat rozhodování úřadu, ať už šlo o stamilionovou zakázku na nákup trolejbusů v Brně, fúzi mediální firmy nebo tendry na silnice. "V podstatě vystupuje jako prostředník či vyjednavač mezi ÚOHS a jinými osobami," konstatovali podle listu policisté.

"Švachula nic neovládal, jestli někdy domluvil nějaké setkání s někým, je to možné, já už si na to moc nevzpomínám. Ale úřad vůbec neovládal, to je absurdní, úplně absurdní," komentoval podle HN výklad policistů Rafaj.

Podle prohlášení organizací je jádrem problému nadměrná koncentrace pravomocí v rukou předsedy ÚOHS. "Předseda může bez jakýchkoliv omezení jmenovat a odvolávat místopředsedy úřadu odpovědné za jednotlivé sekce, což je snadno zneužitelné. Přinejmenším musí být nastaveny jasné kvalifikační předpoklady, pevné funkční období a možnost odvolání jen ze zákonných důvodů," uvedl analytik Rekonstrukce státu Věnek Bonuš.

Dalším problémem je podle prohlášení organizací to, že v druhém stupni rozhoduje v ÚOHS přímo jeho předseda, a to na základě doporučení rozkladové komise. Komisi si ale také může vybrat podle své vůle. Neexistují totiž kvalifikační předpoklady, funkční období či zákonné odvolací důvody. Rafaj tak do rozkladové komise jmenoval mimo jiné svou dceru, jejího manžela, dnes vazebně stíhaného Švachulu a stranické kolegy z frýdecké buňky ČSSD, stojí v prohlášení Rekonstrukce státu.

Na návrhu systémových změn v dohledu nad veřejnými zakázkami dlouhodobě pracuje skupina organizací: Frank Bold, Oživení (sdružené v protikorupční platformě Rekonstrukce státu) a Transparency International ČR. Konkrétní návrh podle prohlášení brzy představí veřejnosti i politikům.

Související

Vizualizace stanice Olbrachtova.

Stopka pro další úsek metra D. ÚOHS zpochybnil schopnosti odborného personálu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v úterý vydal nepravomocné prvostupňové rozhodnutí, jímž zrušil rozhodnutí o výběru dodavatele a všechny následující úkony Dopravního podniku hl. m. Prahy v zadávacím řízení na úsek metra D mezi stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory. Úřad o tom informoval na webu. 

Více souvisejících

ÚOHS Rekonstrukce státu Petr Rafaj (předseda ÚOHS) Jiří Švachula (ANO) kauza Brno-střed Korupce

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy