Rekonstrukce státu: ÚOHS potřebuje systémovou změnu

Případ bývalého brněnského politika Jiřího Švachuly (dříve ANO) je podle protikorupčních organizací sdružených v platformě Rekonstrukce státu další důkaz, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potřebuje systémovou změnu. Uvedly to dnes ve společném prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Švachula podle policejních dokumentů, které získaly Hospodářské noviny a web Aktuálně.cz, ovlivňoval či ovládal vedení ÚOHS. Předseda ÚOHS Petr Rafaj již dříve odmítl, že by měl Švachula na chod instituce jakýkoliv vliv, který by se vymykal zákonu.

"V této kauze nejde jen o individuální selhání jednotlivců. Pokud může jeden člověk prostřednictvím vedení úřadu ovlivnit rozhodování o miliardových veřejných zakázek, jedná se o chybu celého systému. Na systémovou korupci je třeba odpovědět systémovou změnou," uvedl předseda Oživení a garant Rekonstrukce státu Marek Zelenka.

„Nejde jen o individuální selhání jednotlivců. Pokud může jeden člověk prostřednictvím vedení úřadu ovlivnit rozhodování o miliardových veřejných zakázkách, jedná se o chybu celého systému," říká náš odborný garant Marek Zelenka z @oziveni. https://t.co/HrLVkBm8Dl

— Rekonstrukce státu (@RekonstrukceCZ) February 5, 2020

Švachula byl místostarostou městské části Brno-střed a zároveň působil v rozkladové komisi antimonopolního úřadu. Z informací shromážděných detektivy podle HN a Aktuálně.cz vyplývá, že Švachula měl s předsedou ÚOHS Rafajem, ale i jeho místopředsedy, velmi přátelské vztahy. "V obecné rovině se dá hovořit o ovládnutí ÚOHS Jiřím Švachulou," uvádějí policisté v dokumentech, které média získaly.

Švachula díky těmto vztahům podle dokumentů dokázal získat utajené informace nebo ovlivňovat rozhodování úřadu, ať už šlo o stamilionovou zakázku na nákup trolejbusů v Brně, fúzi mediální firmy nebo tendry na silnice. "V podstatě vystupuje jako prostředník či vyjednavač mezi ÚOHS a jinými osobami," konstatovali podle listu policisté.

"Švachula nic neovládal, jestli někdy domluvil nějaké setkání s někým, je to možné, já už si na to moc nevzpomínám. Ale úřad vůbec neovládal, to je absurdní, úplně absurdní," komentoval podle HN výklad policistů Rafaj.

Podle prohlášení organizací je jádrem problému nadměrná koncentrace pravomocí v rukou předsedy ÚOHS. "Předseda může bez jakýchkoliv omezení jmenovat a odvolávat místopředsedy úřadu odpovědné za jednotlivé sekce, což je snadno zneužitelné. Přinejmenším musí být nastaveny jasné kvalifikační předpoklady, pevné funkční období a možnost odvolání jen ze zákonných důvodů," uvedl analytik Rekonstrukce státu Věnek Bonuš.

Dalším problémem je podle prohlášení organizací to, že v druhém stupni rozhoduje v ÚOHS přímo jeho předseda, a to na základě doporučení rozkladové komise. Komisi si ale také může vybrat podle své vůle. Neexistují totiž kvalifikační předpoklady, funkční období či zákonné odvolací důvody. Rafaj tak do rozkladové komise jmenoval mimo jiné svou dceru, jejího manžela, dnes vazebně stíhaného Švachulu a stranické kolegy z frýdecké buňky ČSSD, stojí v prohlášení Rekonstrukce státu.

Na návrhu systémových změn v dohledu nad veřejnými zakázkami dlouhodobě pracuje skupina organizací: Frank Bold, Oživení (sdružené v protikorupční platformě Rekonstrukce státu) a Transparency International ČR. Konkrétní návrh podle prohlášení brzy představí veřejnosti i politikům.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Nový problém pro dostavbu Dukovan. Francouzi se hodlají odvolat

Problémy kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany budou pokračovat. Francouzská EDF připravuje odvolání proti zatím nepravomocným rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který na přelomu října a listopadu rozhodl o návrzích zmíněné společnosti a firmy Westinghouse. Řízení o návrzích obou podniků byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Účastníci však mohou podat rozklad. 

Více souvisejících

ÚOHS Rekonstrukce státu Petr Rafaj (předseda ÚOHS) Jiří Švachula (ANO) kauza Brno-střed Korupce

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy