Rok do volby prezidenta: Ve hře je zatím 30 možných kandidátů

Rok před prezidentskou volbou ve veřejném prostoru znějí jména tří desítek možných účastníků klání o Pražský hrad. Někteří již prezidentskou kampaň zahájili, sbírají podpisy voličů pod kandidátní petici nebo si založili volební stránky, další s definitivním oznámením svého zájmu vyčkávají.

Jména dalších by se měla teprve objevit. Sázkové kanceláře zatím mezi horké kandidáty na vítězství voleb staví bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) a někdejšího vysokého představitele NATO i české armády Petra Pavla.

Na snaze najít společného prezidentského kandidáta se v koaliční smlouvě dohodly vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Možný společný postup chtějí koordinovat na úrovni předsedů stran. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden serveru Seznam Zprávy řekl, že společného kandidáta by chtěl nasadit alespoň za koalici Spolu. "Potřebujeme kandidáta, který by měl širší společenskou podporu," uvedl. Podle představ stran by měl být společný kandidát hlavním případným Babišovým vyzyvatelem.

První kolo posledních prezidentských voleb se konalo 12. a 13. ledna 2018. Na kdy přesně bude vypsáno příští hlasování, zatím není známo. Rozhodne o něm předseda Senátu, podle zákona termín vychází na leden nebo začátek února příštího roku.

Jednoznačně pozitivně se zatím ke své kandidatuře vyslovila desítka mužů a žen, někteří z nich ale s konečným vyhlášením své účasti z taktických důvodů čekají. Pravděpodobnými účastníky klání by tak měli být předchozí Zemanovi vyzyvatelé a současní senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer. Fischer připravenost zúčastnit se voleb deklaroval již v roce 2018, Hilšer kandidaturu oznámil na podzim 2019.

Letos se k nim přidala dvojice žen, a to prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová a advokátka Klára Long Slámová. Obě dvě již na svou podporu vytvořily volební stránky. Stejně postupoval i komik Miloš Knor. Svou kandidaturu oznámila i trojice Vladimír Boštík, Roman Hladík a Ivan Smetana, kteří měli zájem se účastnit voleb i v roce 2018, mezi oficiální kandidáty se ale nedostali.

Svého uchazeče si již vybralo hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES, které vystupuje proti vládním opatřením zmírňujícím epidemii koronaviru. Od podzimu shání podpisy pod petici za kandidaturu svého šéfa Jakuba Olberta.

Za jednoho z hlavních favoritů volby bývá označován generál Pavel. Opakovaně potvrdil, že se hodlá klání zúčastnit, oficiálně chce ale kandidaturu teprve oznámit. Pavel již delší dobu objíždí Česko a účastní se například debat s obyvateli. Stojí také za iniciativou Spolu silnější.

Další výrazné osobnosti, které by měly do volebního souboje zasáhnout, se oficiálně chtějí teprve o účasti rozhodnout. Je mezi nimi především Babiš, který si po odchodu ze Strakovy akademie koupil obytný vůz a chystá se vyrazit za voliči. Zda se skutečně do voleb přihlásí, chce oznámit až v létě nebo na podzim. Jeho příznivci už ale pro něj získávají potřebné podpisy.

V příštích měsících se chtějí ke kandidatuře vyjádřit i bývalý ministr financí a expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a matematik a podnikatel Karel Janeček. Vážně svou účast zvažuje i hudebník a exministr Michael Kocáb. Jako o vážné uchazečce se mluví i o rektorce Mendelovy univerzity v Brně Danuši Nerudové, na jejíž podporu vznikla i facebooková stránka. Zájem o prezidentský post oznámil již v dubnu 2019 také podnikatel Jaromír Soukup.

Média spekulují o možné účasti ve volbách rovněž u dalších více než deseti mužů a žen. Opětovnou kandidaturu v minulosti nevyloučil třeba bývalý prezident Václav Klaus, mluví se i o odborovém předákovi Josefu Středulovi nebo předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS). Úvahy o kandidatuře připustil také expremiér Jiří Paroubek a nevyloučily ji ani bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a exministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Jako další možné kandidáty v minulosti média zmiňovala například vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, bývalou ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD) nebo prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého. Ten je ale podle České televize kandidátem prezidenta Miloše Zemana na post guvernéra České národní banky.

V první prezidentské volbě v roce 2013 mezi vážné uchazeče o Hrad patřil také současný předseda SPD Tomio Okamura. Zda SPD vyšle svého kandidáta, se chce vedení podle Okamury teprve rozhodnout.

Mezi bookmakery sázkových kanceláří Tipsport, Chance a Fortuna si dlouhodobě nejsilnější kurzy udržují Babiš (2,9:1 - 3,0:1), Pavel (3,2:1) a Nerudová (9,5:1 - 10:1). U Fortuny je navíc možné si vsadit, jestli vyhraje muž (1,16:1) nebo žena (4,30:1).

Podle mluvčí Sazky Veroniky Diamantové dlouhodobé sázky typu prezidentské volby nyní její společnost nevypisuje. "Připravujeme přechod na novou technologickou platformu, která nám pak neumožní přenášet otevřené tikety," vysvětlila absenci politických sázek Diamantová.

Související

Moldavsko

Moldavské prezidentské volby ovlivnily rozsáhlé zásahy z Ruska

Moldavské prezidentské volby se ocitly pod tlakem zahraničního vměšování. Podle úřadů a poradce moldavské prezidentky pro národní bezpečnost došlo k "rozsáhlým zásahům" ze strany Ruska, které mohou výrazně ovlivnit výsledky druhého kola voleb. Tento vývoj vyvolává obavy, protože boj o prezidentské křeslo je vyhrocený, a probíhá v atmosféře geopolitického napětí.

Více souvisejících

Volby prezident čr

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy