Starosto, jsi dobytek! U Jílkové se to kvůli Koněvovi zase všechno pohádalo

Je socha maršála Koněva důstojným pomníkem padlých Rudoarmějců, anebo symbolem komunistického režimu? Je Koněv hrdinou, anebo kontroverzní osobou, která má na rukou i krev československých občanů? A zneužívá jej Rusko ke své propagandě? To bylo téma čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

O soše maršála Koněva diskutovali Ondřej Kolář, starosta Prahy 6 za TOP 09, Petr Šimůnek, 1. místopředseda ÚV KSČM, Ivan Gabal, sociolog a spoluautor dopisu ruskému ministru kultury, Jaroslav Foldyna, poslanec ČSSD, Radim Špaček, autor petice za odstranění Koněvova pomníku a Stanislav Korytiák, autor petice proti odstranění Koněvova pomníku.

Moderátorka Jílková se zeptala Špačka, zda se nedopouští neúcty a urážky padlých Rudoarmějců, když inicioval petici za odstranění sochy maršála Koněva. Ten jí odpověděl, že všichni Rudoarmějci, kteří osvobozovali Československo měli různé velitele, včetně Stalina. "Kdo by dnes spekuloval o tom, zda bylo správné odstranit pomník J. V. Stalina. A to samé platí i o maršálu Koněvovi," vysvětlil Špaček své důvody.

S tím nesouhlasil Foldyna. "Nelze srovnávat vojevůdce a politické vůdce. Maršál Koněv je ve vztahu k Československu kladný hrdina. Kdyby nebylo jeho, tak tady dneska nesedíme!," oponoval Foldyna. Starosta Kolář se k tomu vyjádřit tak, že původně ani žádnou sochu odstraňovat nechtěl. K tomuto kroku se on a zastupitelstvo odhodlali, až když se do celé kauzy začalo zapojovat Rusko a jeho přisluhovači.

"Je třeba odstranit fikci stalinské histereografie," řekl Zeman?

Následovala diskuze o odstranění tabulky, která potvrzovala, že 9. května osvobodili Prahu vojáci maršála Koněva. Místopředseda Šimůnek si stěžoval, že se přepisuje historie. "Koněv má hlavní zásluhu na Pražském povstání," dořekl Šimůnek. "Vojenští a političtí představitelé Pražského povstání byli v 50. letech perzekuováni právě proto, že toto povstání zvítězilo vlastními silami, i když v rámci obecné kapitulace. Je naší povinností odstranit fikci stalinské histereografie," citoval Špaček údajná slova Miloše Zemana z 90. let. 

Poté se mluvilo o tom, že Koněv byl součástí bolševického establišmentu. "Kdyby Sovětský svaz nevyhrál u Stalingradu a u Kurtska, tak jsme se nedočkali ani Normandie. O čem to tady mluvíte?!," naštval se Foldyna. Docent Smetana z Akademie věd začal polemizovat nad tím, kdo koho osvobodil, a jaké měl vojenské ztráty. "2. světová válka byla globální válkou a západní spojenci vytlačili z boje téměř stejný počet jednotek," vysvětloval Smetana.

Koněv inicioval únos Rusů na Sibiř, výstavbu berlínské zdi atd.

"Kdyby Koněv neosvobodil Prahu, dožili bychom se amerického osvobození. 4. května navrhoval generál Eisenhower, že jednotky americké armády dojdou na čáru Labe Vltava. 5. května dorazila falešná zpráva, že pražská operace už začala.," dořekl Smetana. "Ta linie, kdy se Američané zastavili byla dohodnutá předem?," zeptal se Korytiák. Když se opět začalo mluvit o Koněvovi, Kolář si postěžoval, že Koněv inicioval únos Čechoslováků původem z Ruska na Sibiř, invazi v roce 1968, stavbu berlínské zdi, krvavé potlačení povstání v Maďarsku apod.

"Pane starosto, zaprvé já jsem občanem Prahy 6 a rozhodně nic takového netvrdím a neříkám! Zadruhé celá tato aféra je jenom vaše PR. Vám nejde o Koněva, ani o Prahu 6!," rozohnil se pán z publika. "Maršál Koněv přišel na požádání Československého rozhlasu. Mezinárodní dohody z Jalty byly brány zcela vážně spojenci. A nebylo to jenom v případě Prahy. Dodržovali to mezi sebou i Britové a Američané při postupu Francií a Holandskem. Protože Koněv na sebe vázal německá vojska, byla Praha bombardována pouze sporadicky. Jinak by skončila jako Rotterdam, anebo Varšava," reagoval Šimůnek.

Následovaly dohady o bombardování Mladé Boleslavi a Mělníku. Sociolog Gabal konstatoval, že je potřeba celou kauzu vnímat z hlediska právní úpravy mezi ČR a Ruskou federací o péči o vojenské pomníky, protože už se jedná o mezinárodní problém. "Pomník maršála Koněva do toho nespadá, protože se jedná o sochu postavenou v 80. letech na místě, kde se nebojovalo. Jednalo se o servilitu československých komunistů, kteří chtěli vyjádřit svojí servilitu Moskvě. Rusko do toho nemá, co mluvit!," řekl Gabal. 

"Pane starosto, vy jste porušil veškeré možné právní přepisy. Vy jste povinný se jimi řídit. Vy jste povinen se starat o městský majetek," reagoval občan z publika. Když po něm Jílková chtěla, aby byl konkrétnější, vysvětlil, že socha maršála Koněva je svěřený majetek. Začalo se mluvit o tom, zda Kolář nechce místo sochy postavit parkoviště. Kolář to rozporoval. 

Komunisté nám lili do hlavy, že Plzeň osvobodili Rusové převlečení za Američany!," durdil se Foldyna

Student Ruprich z Prahy 6, kterému Jílková předala mikrofon, vyjádřil rozhořčení nad tím, že Koněvova socha byla postavená za minulého režimu. "Nám komunisté zase lili do hlavy, že Plzeň osvobodili Rusové převlečení za Američany," reagoval na to Foldyna. "Jak by vypadala Praha, kdyby Shernerova armáda z východu zaútočila na západ přes ní?! Mohla vypadat jako Drážďany a jiná města," zeptal se jiný pán z publika. Smetana přiznal, že skutečně velké ztráty na československém území měla Rudá armáda.

Číhalová z Rady vlády pro národnostní menšiny zastupující ruskou minoritu uvedla na pravou míru některé věci. Vysvětlila například, že mnoho Rusů vytlačených bolševiky do Československa bylo během osvobozování Prahy odvlečeno. Ona sama vyrůstala v Dejvicích, kde žila početná ruská menšina. "Jak se na to máme dívat my, potomci unesených?!," dořekla Číhalová. Foldyna jí pak následně nazval "čurdovou alias čurdovou".

"Starosto ty seš dobytek za svojí úvodní řeč!," potykal starostovi pán z publika

Gabal ještě jednou připomněl neadekvátnost postupu ruské strany. Mluvilo se i o novičoku a dalších tématech. Diskuze se pomalu a jistě chýlila ke konci. Kratochvíl z publika konstatoval, že Kolářovi a jeho straně prostě vadí, že Prahu osvobodila Rudá armáda. Taktéž si postěžoval, že si dělá modlu z kozáků inklinujících k jednotkám SS. Občan ukrajinské národnosti se pak zeptal Foldyny a dalších, zda jim nevadí, že Rusko vyhrožuje ČR sankcemi.

"ČR uplatňuje vůči Rusku sankce, a tudíž musí počítat s odvetou," reagoval Šimůnek. Jana Volfová z publika konstatovala, že Napoleon Bonaparte, ačkoliv válčil s většinou Evropy, má také ve Francii pomník. "Jsou to symboly. Zkuste to říct těm, které Rusové osvobodily z Osvětimi a dalších koncentračních táborů! Bojoval byste na místě starosty Prahy 3 také proti Žižkovi!," dořekla Volfová.

"Voják je povinný poslouchat politická rozhodnutí. Tvrdíte-li, že má Koněv na rukou něčí krev, odstraňte podobizny Václava Havla kvůli jeho amnestiím, kterými způsobil mnoho neštěstí. Starosto, ty seš dobytek za svojí úvodní řeč!," dořekl pán z publika a Jílková ho musela napomenout. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž budou platy učitelů.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo maršál Koněv Osvobození Rusko

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy