Schválení rozpočtu za cenu škrtů v armádě budí emoce. Metnar nehodlá rezignovat

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nehodlá rezignovat kvůli dnes schválenému přesunu deseti miliard korun z rozpočtu jeho úřadu do vládní rozpočtové rezervy. Řekl to České televizi a posléze potvrdil na tiskové konferenci ve Sněmovně. Hned na prvním zasedání vlády příští rok, 4. ledna, předloží kabinetu materiál k vrácení peněz do obranného rozpočtu.

Sněmovna dnes schválila návrh KSČM, kterým strana podmiňovala podporu návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ten následně dolní komora hlasy ANO, ČSSD a KSČM podpořila.

Vláda couvla před vydíráním ze strany komunistů a ukradla armádě 10 miliard. "Dárek" vojákům za to, že celý rok obětavě pomáhají v boji s covidem. A porušení slibu i "hřebík" do rakve spolupráce se spojenci v NATO. Tak pěkně děkujeme....

— Alexandr Vondra (@AlexandrVondra) December 18, 2020

"Chtěl bych uklidnit naše spojence, partnery, že svým závazkům dostojíme, že je budeme nadále plnit, a rovněž budou pokračovat všechny vyzbrojovací projekty a modernizace armády tak, jak ji máme naplánovanou," řekl Metnar. Za krátkou dobu, než budou peníze vráceny do rozpočtu obrany, se podle něj nechystají zásadní rozhodnutí. Přechodná doba proto neohrozí žádné vyzbrojovací projekty, dodal.

Metnar poznamenal, že je spokojený, neboť byl schválen státní rozpočet jako celek. Pokud by tomu tak nebylo a nastalo rozpočtové provizorium, i pro jeho resort by bylo složitější čerpání peněz a mělo by to dopad na jednotlivé projekty. "Víte dobře, jak dlouho ta složitá politická vyjednávání trvala. Myslím si, že je to signál, že i přes tyto velké komplikace byla vláda schopna vyjednat podporu a nakonec státní rozpočet schválit," doplnil ministr.

Také premiér Andrej Babiš (ANO) na dnešní tiskové konferenci uvedl, že přesun deseti miliard korun je jen dočasný, kabinet peníze začátkem příštího roku vrátí armádě zpět. Vládním stranám se přesun nelíbí, ale musela zvolit menší zlo a zabránit rozpočtovému provizoriu, vysvětlil. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) doplnil, že jeho strana postup podpořila po slibu premiéra, že v lednu navrhne peníze armádě vrátit. "Sociální demokracie svými pěti hlasy ve vládě podpoří příslušné rozpočtové opatření, kterým ty peníze převede zpátky," řekl.

Nově stanovený rozpočet armády na příští rok 75,4 miliardy je nižší než rozpočet schválený na letošní rok a nenaplňuje zřejmě slib vlády z programového prohlášení, že bude vynakládat na obranu 1,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na letošek ministerstvo dostalo 75,5 miliardy korun, kvůli koronavirové krizi souhlasilo s navrácením 2,9 miliardy do státní pokladny. Původně navržený nárůst na 85,4 miliardy korun by znamenal, že by Česká republika příští rok na obranu vydávala 1,46 procenta svého HDP.

V červnovém rozhovoru s ČTK Metnar uvedl, že pokud by se měly rozpočtové škrty výrazně dotknout výdajů na armádu, nechtěl by nadále zůstávat na svém místě. Také náčelník generálního štábu Aleš Opata důrazně odmítl snahy KSČM o snižování armádního rozpočtu. Mimo jiné varoval před tím, že bez modernizace armády se Česko stane černým pasažérem a "trapným vyžírkou" v Severoatlantické alianci (NATO), se kterou sdílí společnou obranu.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že se jí po schválení rozpočtu ulevilo. "Spadl mi kámen ze srdce," uvedla. Koalice podle ní ustála mediální a opoziční útoky a ukázala, že se dokáže shodnout. "Stejně jako v rodině se neustále domlouváme s partnerem, řešíme řadu dílčích problémů, ale ve finále se dokážeme domluvit. Dokázali jsme vyjednat rozpočet, což je velmi důležité," řekla.

Kabinet podle ní zvolil cestu z koronavirové krize, při které se nebude šetřit a škrtat, ale naopak se pokusí peníze dostat k lidem. "Budeme investovat a pokusíme se krizi zvládnout tímto způsobem," konstatovala Schillerová. Schválený rozpočet to podle ní umožňuje. "Toto je prorůstový rozpočet, který jednoznačně zajistí budoucnost a cestu ven," uvedla.

Zklamal ji však přístup opozice. "My ji velmi slušně požádali o spolupráci, ale de facto by připustila klidně i tu skutečnost, že bychom tady měli rozpočtové provizorium," uvedla Schillerová. Kabinet by podle ní zkusil škody v případě provizoria minimalizovat, ale nebylo by možné zabránit všem. Při dnešní rozpravě Sněmovny podle ní bylo zřejmé, že už začala kampaň do sněmovních voleb, které budou příští rok.

Související

Více souvisejících

státní rozpočet Lubomír Metnar Armáda České Republiky Alena Schillerová KSČM Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 12 minutami

před 16 minutami

před 43 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy