Čaputová se setkala se Zemanem, následně zamířila do Senátu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) navštívila prezidenta Miloše Zemana. Hovořila s ním půl hodiny. Z nemocnice Čaputová odjela do Senátu, odpoledne ji také čeká uctění památky výročí revoluce z roku 1989 u památníku na Národní třídě. Návštěvu v nemocnici umožnilo pondělní přeložení prezidenta na lůžko dlouhodobé péče.

Čaputová do ÚVN dorazila kolem 12:15, přivítal ji podle zpravodaje ČTK ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš. Do Prahy přiletěla, na letišti ji uvítal s kyticí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Kytici jí podle fotografií, které zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, předal i Zeman. Stejně jako v pondělí premiéra Andreje Babiše slovenskou prezidentku přijal v křesle. Čaputová mu podle člena slovenské delegace přinesla med a balík čajů.

Podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke musí i Čaputová dodržet stanovená pravidla pro návštěvu pacientů umístněných na lůžku dlouhodobé péče. Na pokoji u Zemana tak mohla zůstat maximálně půl hodiny, musela mít zakrytá ústa a nos a prokázat se očkováním, testem nebo proděláním nemoci covid-19. Zinke novinářům řekla, že vše kontroluje na místě personál nemocnice. Poznamenala, že termín návštěv je vhodné konzultovat předem a je vhodné počet návštěv uzpůsobit tak, aby pacienta neunavily. V jeden okamžik mohou přijít maximálně dvě osoby. V pondělí již Zemana navštívil Babiš, ve středu přijme předsedu ODS a kandidáta na premiéra Petra Fialu.

Prezident republiky ?? Miloš Zeman přivítal v úterý dne 16. listopadu 2021 v Ústřední vojenské nemocnici v Praze prezidentku Slovenské republiky ??Zuzanu Čaputovou. pic.twitter.com/xPcttkIxKa

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) November 16, 2021

Zeman je hospitalizován od 10. října. Čaputová mu v dopise v polovině října popřála hodně zdraví a sil a rychlé uzdravení. V další korespondenci 28. října poblahopřála prezidentovi ke státnímu svátku. Podle webu slovenské prezidentky Zeman sám v dopise Čaputovou informoval o zlepšení svého zdravotního stavu a o tom, že může přijímat návštěvy.

Čaputová přijela do českého Senátu, obdrží stříbrnou medaili

Čaputová po schůzce se Zemanem dorazila do českého Senátu. Setkala se s jeho předsedou Milošem Vystrčilem (ODS), na jehož pozvání do Prahy přijela. Připojili se k nim i další členové horní komory Parlamentu. Čaputová následně v Hlavním sále Valdštejnského paláce, sídla Senátu, obdrží stříbrnou pamětní medaili a v jednacím sále ji bude čekat debata se studenty.

Slovenská prezidentka se má při návštěvě Senátu neformálně setkat rovněž s novou předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), která byla do čela dolní komory Parlamentu zvolena minulý týden.

Slovenská prezidentka má po odjezdu ze Senátu v plánu, podobně jako předloni, položit květiny u památníku 17. listopadu na pražské Národní třídě při příležitosti výročí pádu komunismu v někdejším Československu v roce 1989.

Čaputová a Zeman hovořili o pandemické i vnitropolitické situaci

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) s prezidentem Milošem Zemanem hovořila o pandemické i vnitropolitické situaci v Česku a na Slovensku. Řekla to novinářům při uctění památky výročí revoluce z roku 1989 u památníku na pražské Národní třídě. Za potlesku příchozích lidí položila kytici a svíčku. V předvečer 17. listopadu si tak připomněla 32. výročí sametové revoluce a pád komunismu v někdejším Československu.

Na Čaputovou čekalo na místě několik desítek sympatizantů. Někteří třímali symbol srdce, jiní zase vlajky EU. Na prezidentku, která přišla do jejich středu k pamětní desce, také volali, že jí děkují za slušnost a za naději. Čaputová zmínila, že je pro ni velmi silné, že může předvečer společného svátku Čechů a Slováků trávit právě v Praze.

"Dovolím si říct, že pan prezident velmi symbolicky vystihl návštěvu, že to je návštěva dvou přátel jako hlav států, která symbolizuje i velmi blízký a přátelský vztah našich národů," řekla. Uvedla také, že si přeje, aby i další generace zažívaly takovou blízkost, jakou ona zažívá v České republice. Poznamenala, že ji cítila i na setkání se Zemanem, nebo když od předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) dnes obdržela nejvyšší ocenění Senátu - stříbrnou pamětní medaili.

Právě na Vystrčilovo pozvání dnes Čaputová přiletěla do Prahy. Před setkáním v horní komoře Parlamentu hovořila v nemocnici se Zemanem zhruba půl hodiny, jako dar mu přinesla med a balík čajů.

Medaili Čaputová získala za mimořádnou péči o svobodu, pravdu, politickou kulturu a vládu práva. V děkovné řeči v Senátu mimo jiné uvedla, že demokracie a její instituce čelí útokům, podkopává je egoismus, populismus, extremismus a také dezinformace, propaganda a negativní vliv sociálních médií. Podle slovenské prezidentky se pokoušejí narušit to, co je pro demokracii esenciální - mezilidskou důvěru a soudržnost společnosti. "Proto ji musíme chránit a stále obnovovat i prostřednictvím hledání rovnováhy mezi svobodou a zodpovědností. Nezůstávejme tolerantní k netolerantnosti," prohlásila.

Podobně poté hovořila i na Národní třídě. "Naše generace je generace ochránců a strážců demokracie a zejména jejích hodnot," řekla. Podotkla, že o obdrženou medaili se symbolicky dělí se všemi neviditelnými hrdiny listopadu 1989.

Zavzpomínala, že v době sametové revoluce, které Slováci říkají něžná, jí bylo 16 let. Na dění okolo 17. listopadu si podle vlastních slov dobře pamatuje, protože doma s rodinou často diskutovali o politice. "Když se to spustilo, velmi dobře jsem věděla, co to znamená, a že opravdu může začínat nová etapa našich společných životů," uvedla. Dané období si pamatuje zejména jako dobu vzájemného semknutí a slušnosti. Kultivovaná forma změny je podle ní inspirací i pro dnešek.

Do ČR Čaputová dorazila v době, kdy koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se STAN sestavují novou vládu. Novinářům řekla, že při tvorbě kabinetu je důležité navzájem sladit očekávání a dohodnout co nejvíce věcí dopředu. "Aby případná křehkost potom nebyla na úkor schopnosti přijímat rozhodnutí," poznamenala.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

Více souvisejících

Miloš Zeman Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy