Sněmovna se v pátek volebním zákonem zabývat nebude, proti byly ANO a SPD

Sněmovna ani dnes neprojedná lidoveckou novelu volebního zákona, v níž by mohla nahradit pasáže, které zrušil Ústavní soud. Návrh podobně jako ve středu odmítli podpořit poslanci ANO, SPD a Trikolóry. Projednání navrhoval Marek Výborný (KDU-ČSL) s odkazem na úterní dohodu zástupců parlamentních stran.

Volební novelu kvůli situaci ve Sněmovně začne připravovat i Senát, oznámil dnes předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

Parlament musí schválit změnu volebních pravidel kvůli rozhodnutí Ústavního soudu, který minulý týden zrušil některé pasáže zákona o sněmovních volbách kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících uskupení. Nahradit je třeba zejména ustanovení o způsobu přepočítávání voličských hlasů na poslanecké mandáty.

Nytra oznámil, že se s předsedy ostatních senátorských klubů dohodl na tom, že neprodleně zahájí přípravy novely volebního zákona, kterou se Sněmovna bude muset zabývat. Zapojit chce do přípravy senátní ústavně-právní výbor a ústavní komisi. "Tímto postupem samozřejmě není dotčen původní záměr spolupracovat napříč politickým spektrem na konsenzuální podobě, která bude dlouhodobá," dodal Nytra.

Předsedové stran se v úterý dohodli na využití poslanecké novely, kterou KDU-ČSL předložila v roce 2019. Většina stran je pro zachování 14 volebních krajů a stanovení nižšího limitu pro vstup koalic do Sněmovny, než které soud zrušil. ANO Andreje Babiše a SPD Tomia Okamury preferují nahrazení volebních krajů jedním republikovým volebním obvodem jako u evropských voleb.

Babiš podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) chce, aby změnu volebních pravidel předložila vláda. Podle ostatních stran by to ale schvalovací proces prodloužilo. Změnu volebních pravidel je třeba přijmout do léta tak, aby se podle nich mohly uskutečnit sněmovní volby, které se budou konat 8. a 9. října. Pokud by ideálně nejpozději v květnu nebyl přijat náhradní model přepočtu hlasů na mandáty, situaci by patrně musel vyřešit Nejvyšší správní soud a poslanecké mandáty na základě výkladu neúplného zákona rozdělit.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Volby Hnutí ANO Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy