Úplný nesmysl, odsoudil Benda návrh Maláčové o platech. Proti jsou i soudci

Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu zamýšlí snížení nebo zmražení platů ústavních činitelů, soudců a prokurátorů, a to buď o třetinu nebo pětinu. Proti se staví například poslanec Marek Benda (ODS), Jan Volný (ANO) a prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

"Zoufalí lidé dělají zoufalé věci,“ vyjádřil se k tomu předseda sněmovního ústavněprávního výboru a poslanec ODS v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

"ČSSD stále propadá, za měsíc máme volby a červený svetr nefunguje, tak ministryně Maláčová přichází s úplnými nesmysly. Přece nejde říct, že snížím platy státním zástupcům a soudcům o třetinu. To přece nemůže nikdo myslet vážně,“ nechal se slyšet s poukazem na blížící se říjnové volby do krajských zastupitelstev a Senátu.

"Je to horší revoluce, než v soudnictví předvedli v Polsku nebo Maďarsku. Vyvolá to strašidelnou kritiku Česka ze všech mezinárodních organizací," říká Benda.

Ministryně práce počítá se dvěma alternativami, a to buď se zachováním statutu quo, tedy setrvání na letošních částkách i v následujících dvou letech, tedy zmrazení platů, anebo přechodu k novému algoritmu výpočtu se základem 68 400 korun. Dřívější návrh na snížení platů soudců přitom už zrušil Ústavní soud.

V případě politiků činí platová základna 2,5 násobek průměrného platu státních zaměstnanců z předloňského roku, u soudců jde o trojnásobek.

Stejného názoru, byť mírnějšího, je i místopředseda poslaneckého klubu vládního ANO a zároveň i sněmovního rozpočtového výboru Jan Volný. "Nemyslím si, že poslanci nebo soudci mají zásadně vyšší platy, než jsou v republice. Klíč, který jsme před čtyřmi lety dávali složitě dohromady, vychází z průměrného platu občanů, což je nejserióznější a nejčistší,“ vysvětlil.

Je-li ekonomika v expanzi, pak stoupají i platy, včetně těch pro politiky a soudce. V době recese je tomu zase opačně. 

"Kdyby ale někdo opravdu myslel vážně pomoc lidem zasažených koronavirem, tak ať se nás 200 poslanců domluví a každý pošle na nějaký účet 80 tisíc korun, což asi odpovídá tomu ročnímu zmrazení. Uvidíme na něj my i média a ať se z něj zaplatí lidem, kteří měli ztrátu. Nebo pozůstalým po zemřelých na covid-19,“ navrhl poslanec ANO. 

Dále pokračoval s tím, že by se k výzvě mohli připojit i senátoři, komunální politici a jiní "bohatí" lidé. Poslanec Benda je toho názoru, že je současný model, od něhož se odvíjí platy politiků a soudců, dobrý.

"Jediné, co poslanci v debatách vznášeli, je, jestli je správné, aby se se to odvíjelo od průměrných platů ve veřejném sektoru, nebo od celého hospodářství včetně soukromého sektoru,“ konstatoval s tím, že návaznost na veřejnou sféru má za následek, že platy rostou politikům pomaleji než kdyby vzorec vycházel ze soukromého sektoru. 

Proti se staví i soudci

Návrh Maláčové se nelíbí například prezidentce Soudcovské unie ČR a soudkyni Městského soudu v Praze Daniele Zemanové.

"Máme tady nějakou právní úpravu, která opakovaně prošla testem u Ústavního soudu. Ale v případě tohoto návrhu není dodržena žádná z těchto podmínek. Takže to není seriózní návrh a těžce se o něm proto dá diskutovat," nechala se slyšet.

"Budeme dělat vše proto, abychom stabilitu soudů nemuseli vymáhat soudně," odpověděla prezidentka na otázku, zda by se Soudcovská unie neváhala soudit v případě přijetí návrhu. 

Související

Marian Jurečka

Jurečka představil nový návrh růstu platů v politice

Jen o 6,9 procenta místo původně avizovaných 14 procent mají stoupnout platy politiků v příštím roce. Navrhne to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to dnes v diskuzním pořadu Partie. Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.

Více souvisejících

politici Jana Maláčová (ČSSD) Soudcovská unie ČR soudy Poslanecká sněmovna Senát ČR Marek Benda Jan Volný

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy