SPD nepodpoří další prodloužení nouzového stavu, KSČM neví

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) nepodpoří další prodloužení nouzového stavu. Stanovisko poslaneckého klubu dnes na tiskové konferenci ve Sněmovně zopakoval předseda hnutí Tomio Okamura. Plošná opatření podle něj nejsou řešením, vláda žádá pouze o další prodloužení nekonečného lockdownu, míní. Opět vyzval ministry zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), vnitra Jana Hamáčka a zahraničí Tomáše Petříčka (oba ČSSD) k rezignaci.

Pro SPD je nepřijatelné, že by i přes velikonoční svátky měl platit zákaz volného pohybu osob mezi okresy. Právě k prodloužení tohoto opatření potřebuje kabinet nouzový stav. Poslance vláda žádá, aby stav nouze v Česku místo 28. března skončil 27. dubna. Podle Okamury je důležité chránit pouze rizikové skupiny, otevřít maloobchod a školy. Vláda ve Sněmovně podporu pro prodloužení nouzového stavu vyjednanou nemá.

SPD navrhne na pořad aktuální schůze Poslanecké sněmovny mimořádný bod k ukončení nouzového stavu a rekonstrukci vlády. Projednat chtějí poslanci hnutí také výsledek kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), podle kterého ministerstva zdravotnictví a vnitra dostatečně nespolupracovala při nákupech ochranných prostředků a zdravotnického materiálu, což mělo za důsledek chaos a značné rozdíly v cenách i kvalitě materiálu. Ministerstva vnitra a zdravotnictví uvádějí, že důležitá byla hlavně rychlost získání pomůcek.

NKÚ prověřil nákupy pomůcek a materiálu od 1. ledna do 31. srpna 2020 za 8,5 miliardy korun. Například ceny respirátorů se při nákupech ministerstev pohybovaly od několika desítek až po stovky korun za kus. "Je potřeba prošetřit, kdo to nakupoval, co to bylo za firmy," řekl Okamura. "Potvrdilo se, že vláda nehospodaří řádně s veřejnými prostředky," dodal.

Předseda hnutí též zkritizoval pondělní rozhodnutí vlády, podle kterého budou policisté spolu s hygieniky kontrolovat dodržování covidových karantén a izolací. Hamáček podle něj zavádí s vládou policejní stát.

KSČM nechá posoudit prodloužení nouzového stavu širším vedením

Výkonný výbor KSČM doporučí poslancům ve středu, jak se postavit k hlasování o prodloužení nouzového stavu. Jeho členové dostali materiály o epidemii od ministerstva zdravotnictví, na jejich základě zváží postup. Novinářům to po jednání sněmovního výboru KSČM řekl jeho předseda Pavel Kováčik. Osobně dá na doporučení širšího vedení. Jeho kolegyně Hana Aulická Jírovcová uvedla, že bude hlasovat proti prodloužení nouzového stavu. Poslanci budou o věci rozhodovat v pátek

"Pro mne osobně je 14 dnů daleko schůdnějších," uvedl Kováčik na dotaz, zda komunisté budou usilovat o zkrácení doby, o kterou chce vláda stav nouze prodloužit. Vláda žádá o 30 dnů. Podle Kováčika "je čím dál tím méně pravděpodobné", že komunisté návrh podpoří. Jírovcová zmínila mezi překážkami, jak je cítí, například uzávěru okresů. Před hlasováním počítají lídři klubu, že jim situaci shrne Zdeněk Ondráček, který komunisty zastupuje v krizovém štábu.

Vláda ve Sněmovně vyjednanou podporu pro prodloužení nouzového stavu nemá. Hnutí STAN či TOP 09 již uvedly, že by nouzový stav kvůli covidu-19 neměl trvat celých dalších 30 dnů.

Související

Více souvisejících

KSČM Svoboda a přímá demokracie (SPD) nouzový stav

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy