Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká Fiala. Výsměch obětem, tvrdí Jurečka

Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí dychtících po svobodě. Lídři koalice Spolu, které EuroZprávy.cz oslovily, považují včerejší odhalení sochy pohraničníka se samopalem a psem v krušnohorském Cínovci za naprostou zvrácenost, i když se stalo na soukromém pozemku. „Nepochybně se jedná o neúctu k obětem, jejichž lidské životy na železné oponě vyhasly. Vztyčení sochy je výsměchem i pro pozůstalé blízkých. Podobnou akci pochopitelně odsuzuji, neboť i v legislativě máme zakotvené, že komunistický režim byl zločinný,“ říká pro EuroZprávy.cz předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala. Za propagací strážce hranic stojí extrémistický Klub českého pohraničí (KČP).

Advokáti jsou přesvědčení, že stát, anebo úředníci, by mohli symbol komunistického režimu, který představuje pohraničník se samopalem a psem, nechat strhnout, byť stojí na soukromém pozemku. Například právník Jaroslav Brož ve středu v pořadu České televize Události, komentáře naznačil, že i když dílo stojí na privátním úseku, zasahuje do veřejného prostoru. „A obec má právo chránit veřejný zájem. Zastupitelé by tak mohli se sochou vyjádřit nesouhlas a zrušit ji. Vždyť i Ústava se vymezuje proti symbolům potlačujícím lidská práva,“ řekl ve veřejnoprávní televizi Brož.

Hitlerův pomník by policii vadil, vraždící voják nikoli

S jeho slovy souzní šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „Nejsem sice právníkem, ale možnou právní kvalifikaci, která souvisí s podezřením, že takové jednání nahrává propagaci komunistického, totalitního režimu, jenž byl prohlášený za zločinný, může naplňovat,“ tvrdí. Bývalý ministr zemědělství v Sobotkově kabinetu upozorňuje, že se k případu vyjadřuje jako politik a občan, nehodnotí jej tedy z pohledu experta na právo. „Pouze říkám, co se mě zmocňuje, když někdo oslavuje a adoruje zvěrstva minulého systému. Odhalovat pohraničníka se samopalem, který má po boku zabijáckého vlčáka, je za hranou. Jedná se o naprostý výsměch a neúctu k obětem režimu, kteří zemřeli při pokusu překonat hranice,“ je přesvědčený Jurečka. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová sochu rovněž odsuzuje, ale pokud stojí na privátním úseku, domnívá se, že nemáme právo někomu určovat, co má mít na pozemku vystavené. „Jestliže si někdo na svém pozemku vybuduje komunistické muzeum a vystaví si v něm bustu Lenina a Stalina, tak máme svobodu a jedná se pouze o jeho vkus a prezentaci, že souzní s názory těchto vrahů. Pokud by se ale jednalo o veřejný prostor, volala bych okamžitě po zásahu a odstranění těchto zrůdných komunistických symbolů.“

Místopředseda lidovců Tomáš Zdechovský ale s postojem Markéty Pekarové Adamové nesouhlasí. „ I když socha strážce hranic se samopalem a psem stojí na soukromém pozemku, tak si myslím, že by stát měl zasáhnout. Pokud by si někdo dal na zahradu sousoší či pomník Hitlera, anebo hákový kříž, policie by okamžitě zasáhla.“ Europoslanec tedy nerozumí, proč nikdo nekoná, když parta extremistů vystaví komunistický symbol, který představuje utrpení národa v době totality. „Komunistický režim byl prohlášený za zločinecký a není možné represivní složku Pohraniční stráže oslavovat. Jsem přesvědčený, že by státní úředníci měli proti vztyčení zasáhnout,“ má jasno Zdechovský. Šéfka TOP 09 ale zdůrazňuje, že jakákoli vyzdvihování minulého režimu se jí příčí. „ Adorovat v tomto případě pohraničníky, kteří během totality zabíjeli lidi odmítající žít v nesvobodě, je zvrácené. Je smutné, že dvaatřicet let po Sametové revoluci jsme svědky oslav minulého režimu. Jsem přesvědčená, že vzdávání holdu represivní složce se většině společnosti nelíbí a je silně tímto aktem znepokojena,“ soudí Pekarová Adamová.

Lídr koalice Spolu složené z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 Petr Fiala tvrdí, že z dlouhodobého hlediska je potřeba lidem opakovat a ukazovat, jak odporná totalitní diktatura tady před rokem 1989 vládla. „Nejenom že milionům lidí vzala šanci na vzdělání i důstojnou práci a také možnost uskutečňovat svoje sny, ale zejména bohužel připravila o životy velké množství lidí, kteří s ní nesouhlasili.“ Podle předsedy ODS nesmíme na komunistickou perzekuci nikdy zapomínat, sobotní akci považuje za neúctu k obětem, jejichž lidské životy na železné oponě vyhasly. Fiala nezapomíná ani na pozůstalé blízkých, pro něž je klanění se pohraničníkům totálním výsměchem. „Podobnou akci pochopitelně odsuzuji, neboť i v legislativě máme zakotvené, že komunistický režim byl zločinný. Je tragédií, že o životy přišli na hranicích občané, kteří se chtěli jen nadechnout svobody a v ní žít i rozhodovat o svém osudu. Ničeho jiného se nedopustili. Přesto mnozí za svůj útěk zaplatili tím nejcennějším, tedy životem. Komunistický režim je klidně obětoval a někteří mu tady odhalují pomník, což považuji za naprosto zvrácené a nechutné,“ líčí své dojmy zvýšeným hlasem Petr Fiala.

Za Babišovy éry posílili bolševičtí extrémisté

Za včerejší oslavou a propagací vražedného komunistický režim stojí Klub české pohraničí (KČP), jehož členové se rekrutují z bývalých vojáků Pohraniční stráže, anebo z jejich pomocníků, kteří měli za úkol na posádku hlásit pohyb neznámých osob u hranice. Za svoji udavačskou aktivitu dostávali finanční odměnu i jiné zvýhodněné bonusy. Podporovatelé klubu, příznivci komunistické strany, v minulosti vyjádřili i podporu srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy do bývalého Československa. Spolek, který ministerstvo vnitra považuje za extrémistický a jeho činnost monitoruje i Bezpečnostní informační služba (BIS), chtěl na Cínovci původně vztyčit čtyřmetrové dílo akademického sochaře Jana Hány s názvem Na stráži míru, které původně od roku 1955 stálo v Gottwaldových (dnes Městských) sadech v Chebu. Západočeské město ale sochu Klubu českému pohraničí neprodalo a sousoší tak zůstalo v lapidáriu františkánské zahrady.

Bývalí pohraničníci si nechali zhotovit její republiku z pískovce, která i s instalací vyšla na 150 tisíc korun. Klub částku uhradil z vlastních prostředků a příspěvků členů. Její odpůrci ji pro vzhled hned překřtili na četníka ze Saint Tropez. Na krušnohorském Cínovci, který katastrálně i administrativně spadá pod město Dubí, byl už před sochou umístěný pamětní kámen s nápisem: „Památce padlým ochráncům československých státních hranic.“ Paradoxem je, že bývalí pohraničníci instalovali sochu v místě, kterým železná opona neprocházela, Cínovec totiž hraničí s bývalou NDR.

Europoslanec Tomáš Zdechovský otevřeně říká, že podobná extrémistická uskupení získala na síle právě za čtyřleté vlády premiéra Andreje Babiše (ANO). „Za jeho éry extrémisté dostali křídla. Všimněte si, jak se lidé, kteří jsou spojeni s komunistickou či estébackou minulostí, vrací do veřejného prostoru. Je potřeba na takové počínání upozorňovat a obdivovatele zločinného režimu vracet tam, kam patří, tedy do minulosti úplného zapomnění. Nesmíme jim dávat vůbec žádnou šanci, aby se ve veřejném prostoru zviditelňovali. Bezpečnostní složky měly zasáhnout,“ podotýká místopředseda KDU-ČSL, podle něhož bývalí pohraničníci nepochopili dějiny a neuvědomují si, jak autoritářský byl komunistický režim, který neváhal použít zbraň  při přechodu hranic na matky i jejich děti. „Jejich počínání bylo doslova odpudivé. Mezi 282 obětmi jsou nejen zastřelení, ale i utonulí v pohraničních řekách, lidé, kteří v bezvýchodné situaci spáchali sebevraždu, anebo prchající, na něž vojáci vypustili psy, kteří je zardousili, jako tomu bylo v případě východoněmeckého mladíka Hartmuta Tautze u Bratislavy,“ vzpomíná Zdechovský.

Jeho stranický kolega Marian Jurečka nehovoří jen obětech. Akce Klubu českého pohraniční je podle něj plivnutím do tváře i lidem, kteří museli nedůstojně prchnout ze země, kterou milovali, ale nemohli tady v totalitě žít. „Je třeba si uvědomit, že emigranti se nemohli potkávat s částí své rodiny, která za dráty zůstala, mnozí se už nikdy neviděli, bylo jim odepřeno se obejmout s blízkými a radovat se ze života.“

 Křesťanský opoziční politik připomíná, že většina emigrantů nemohla do bývalého Československa přijet ani na pohřeb svých rodičů, když zemřeli. „Velké množství rodin komunistická diktatura rozdělila, mnohdy neměli uprchnuvší ani kontakt se svými dětmi či manželkami. Vztyčení a odhalení sochy je tak obrovským projevem neúcty a doslova plivnutím do tváře všem demokraticky smýšlejícím lidem, pro něž je svoboda primární. Jakákoli adorace komunismu a jejich symbolů je nepřijatelná.“

Šrámy na duši po rudé diktatuře zůstanou ještě dlouho

Nabízí se otázka, zda se společnost vyrovnala s komunistickou minulostí, když premiér Andrej Babiš čelí vážnému podezření, že spolupracoval se Státní bezpečností. Ve středu navíc deník Sport přišel s tvrzením, že prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král na vojně donášel Vojenské kontrarozvědce, která byla součástí StB, na svého nadřízeného i jednoho kolegu, jenž měl udržovat kontakt s kapitalistickou cizinou. Markéta Pekarová Adamová má ohledně vypořádání se s minulostí jasno. „Ryba smrdí od hlavy. Českou republiky už osm let ovlivňuje a poslední čtyři roky i řídí člověk, který byl aktivním členem Státní bezpečnosti. Podílel se na věcech, které tyto organizace s minulým režimem páchaly.“ Lídryni kandidátky koalice Spolu v Praze vadí, že více jak třicet let po revoluci se komunisté podílejí na moci. „Mají vliv na chod státu, a to takový, jaký po Listopadu doposud nikdy neměli. Je tedy evidentní, že jsme se s minulostí minulého systému nevyrovnali.“

Favorit kandidátky aliance Spolu pro Olomoucký kraj Marian Jurečka razí podobný postoj jako jeho kolegyně z koalice. Sám přiznává, že k minulosti máme velký dluh, který jsme nesplatili. „Režim tady napáchal obrovské množství křivd, a tak je vlastně úplně nemožné říci, že bychom někdy měli stoprocentně čistý štít ohledně zúčtování se zločinným a zrůdným režimem. Šrámy na duši, které společnosti způsobila rudá diktatura, budou patrné ještě poměrně dlouho. Bohužel.“

Petr Fiala na rozdíl od svých partnerů nemá jednoznačný názor. Místopředseda Poslanecké sněmovny tvrdí, že v řadě směrů jsme si s minulostí poradili dobře a děláme hodně pro pro to, abychom se vůči ní vymezili. „Vždyť například vznikl Ústav pro studium totalitních režimů či Archiv bezpečnostních složek, existují zde památníky připomínající útrapy systému a hodně se o komunistické minulosti debatuje.“ Bývalý rektor a prorektor na Masarykově univerzitě v Brně na druhou stranu citlivě vnímá, že komunisté v Dolní komoře hrají klíčovou roli a tím, že podporují Babišovu vládu, se znovu dostali k moci. „Navíc se bezostyšně hlásí k názvu totalitní ideologie, kterou tady představovala KSČ, předchůdkyně dnešní KSČM. Komunistická ideologie je strašlivá a na celém světě za sebou zanechala miliony obětí.“

Pedagoga rovněž mrzí, že výuka dějepisu na školách se detailně nevěnuje hrůzám, jaké tady napáchaly totality ve dvacátém století. „Děti by měly vědět, čím si náš národ prošel a zdůraznit, jaké máme hrdiny, kteří se nebáli bojovat s nacistickým a později i komunistickým režimem. Zkrátka máme ještě určité rezervy ohledně vyrovnání se s minulostí,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz předseda ODS Petr Fiala, lídr kandidátky koalice Spolu pro Jihomoravský kraj.

Související

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

Více souvisejících

historie Komunismus Petr Fiala (ODS) Marian Jurečka (KDU-ČSL) Markéta Pekarová Adamová

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Homs, kdysi chlouba Sýrie, dnes jen trosky a ruiny

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA

Smrtící násilí, které se během posledního týdne rozhořelo na jihu Sýrie, si podle syrské exilové organizace SOHR (Syrská observatoř pro lidská práva) vyžádalo už více než 1 000 obětí. Krvavý konflikt mezi Druzskými milicemi, sunnitskými beduíny, vládními silami a ozbrojenými kmeny byl navíc zkomplikován izraelskými nálety a obviněními z válečných zločinů, včetně hromadných poprav civilistů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Anna Nětrebková, ruská operní pěvkyně, autor: Manfred Werner

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia

Více než tři roky po začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává kulturní sféra v Evropě intenzivně sledovaným prostorem – a pro mnohé i bitevním polem. Umělci spjatí s režimem ruského prezidenta Vladimira Putina byli dosud v evropských kulturních institucích vesměs vytlačováni do pozadí. Tato nepsaná dohoda se však letos v létě začíná drolit. Některé z nejprestižnějších evropských scén dávají prostor právě těm ruským umělcům, kteří mají vazby na Kreml.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá

Ve středu se prezident Donald Trump znovu ukázal v celé své kontroverzní podobě – a potvrdil tak, proč na jednu stranu rozděluje Ameriku, a na druhou si stále drží pevné jádro věrných podporovatelů. Jeho den byl plný provokativních prohlášení, osobních útoků a výpadů vůči institucím, přičemž jen málo z toho mělo přímou spojitost s každodenními problémy běžných Američanů.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Palestina

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil

Podle experta Michaela Barrona by oficiální uznání Palestiny jako státu jednoznačně potvrdilo právo Palestinské samosprávy (PA) na těžbu zemního plynu z ložiska Gaza Marine. Tato naleziště, která by podle něj mohla generovat až 4 miliardy dolarů v příjmech při současných cenách, by mohla Palestincům přinést roční výnos až 100 milionů dolarů po dobu 15 let – a tím snížit jejich závislost na zahraniční pomoci.

před 8 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ocitl pod rostoucí vlnou kritiky poté, co policie provedla razie v domě prominentního protikorupčního aktivisty Vitalije Šabunina. Tento krok znepokojuje nejen domácí opozici, ale i mezinárodní partnery Kyjeva, kteří varují, že země může opět sklouznout k autoritářskému způsobu vládnutí. Uvedl to prestižní server Financial Times s tím, že nejen Zelenskyj, ale i další vrcholní představitelé Ukrajiny čelí obviněním z autoritářských praktik.

včera

Ilustrační foto

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie

Evropské zdravotnické nevládní organizace čelí vážné krizi. Po rozhodnutí Evropské komise nezveřejnit výzvu k podávání žádostí o provozní granty pro letošní rok se desítky z nich ocitly bez klíčového financování. Některé už byly nuceny propustit zaměstnance, jiné zavírají kanceláře nebo zcela opouštějí Brusel. Situace vyvolává nejen obavy o přežití těchto organizací, ale i o dlouhodobé důsledky pro veřejné zdraví a demokratické fungování EU.

včera

včera

Policie USA

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí utrpělo zranění, když v sobotu brzy ráno vjel neznámý vůz do davu čekajícího před nočním klubem v losangeleské čtvrti East Hollywood. Podle místních hasičů se incident odehrál před hudebním podnikem The Vermont Hollywood.

včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí rostoucímu politickému tlaku poté, co jeho vládu opustila ultraortodoxní strana Šas kvůli neschválení zákona, který by osvobodil studenty náboženských škol od vojenské služby. Tento krok následoval po odstoupení šesti poslanců z partnerské strany Sjednocený judaismus Tóry. Vládní koalice tím ztratila většinu v parlamentu, což výrazně ztěžuje její fungování.

včera

Donald Trump

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti

Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.

včera

AC Sparta Praha

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA

Krátce před zahájením nové sezóny tuzemské fotbalové Chance ligy se v nejednom týmu této soutěže stala nejedna změna a pražská Sparta v tomto ohledu není výjimkou. Pražané například oznámily, že do nové sezóny nastoupí s novým kapitánem, přičemž tak kapitánskou pásku od Filipa Panáka převzal Lukáš Haraslín. Součástí týmu pak už není obránce Tomáš Wiesner, jenž odešel do zámořské MLS, kde bude nově oblékat dres Houstonu. A nemusí zůstat jen u tohoto odchodu.

včera

Ilustrační foto

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce

Jeho ostrý zákrok z letošního dubna v rámci pohárovém zápasu s Olomoucí, po kterému olomouckému útočníkovi Janu Klimentovi ukončil předčasně sezónu, v níž měl fazónu a měl namířeno za angažmá do pražské Slavie, z kterého nakonec sešlo, byl na jaře tématem nejedné debaty. Nebylo divu, že za takový zákrok vyfasoval od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) jeden z největších trestů v lize – stopku na deset zápasů. Nyní mu jich zbývá odpykat ještě pět a to proto, že neuspěl v těchto dnech s žádostí o podmínečné prominutí zbytku trestu.

včera

Patrik Schick

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán

Přestože to podle vyjádření trenéra Erika ten Haga vypadalo, že jsou dveře pro případný odchod českého útočníka Patrika Schicka zavřené, jelikož s jeho službami v Leverkusenu nadále počítá, ještě přeci jenom rozvířil spekulace zájmem o jeho osobu italský AC Milán. Ten totiž stále hledá náhradu do útoku za Tammyho Abrahama a Luky Joviče.

včera

UEFA

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří

Už to vypadalo, že nadcházející ročník nejvyšší francouzské soutěže bude bez tamního sedminásobného šampiona a velkoklubu nesoucího název Olympique Lyon. Ten se potácel v takových finančních problémech, že byl přeřazen do druhé ligy. Nakonec byl Francouzským fotbalovým svazem (FFF) mezi francouzskou elitou navrácen, jelikož uspěl s odvoláním proti původnímu verdiktu. Na základě toho tak Evropská fotbalová unie UEFA vrátila tento velkoklub do Evropské ligy, čímž tak z této soutěže vyšoupl do Konferenční ligy původního náhradníka Crystal Palace. A právě toto rozhodnutí pochopitelně vyvolalo v Anglii bouři nevole.

včera

Michel Platini, UEFA

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí

Terčem zlodějů se v noci ze čtvrtka na pátek francouzská fotbalová legenda a někdejší šéf Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini. Právě do jeho rezidence Bouches-du-Rhône nacházející se poblíž Marseille se měl tehdy vloupat zloděj a jak uvádí francouzská televizní stanice RTL, Platinimu ukradl až dvacet trofejí.

včera

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO

Spojené státy a NATO čelí podle generála Alexuse Grynkewiche naléhavému varování: svět se podle něj musí připravit na možnost, že Rusko a Čína rozpoutají souběžné vojenské konflikty v Evropě a Tichomoří. Generál Grynkewich, nový nejvyšší velitel amerických sil v Evropě a zároveň vrchní velitel spojeneckých sil NATO, promluvil ve čtvrtek na mezinárodním obranném sympoziu LandEuro ve Wiesbadenu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy