Stanjura. Deficit státního rozpočtu by měl být pod 280 miliard

Deficit státního rozpočtu pro letošní rok by měl být pod 280 miliard Kč. To by bylo až o 100 miliard Kč méně, než plánovala předchozí vláda Andreje Babiše (ANO). V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Počítá se zvýšením příjmů oproti původním předpokladům o více než 61 miliard Kč, část z nich půjde mimo jiné na růst penzí. Dál navíc trvá na škrtech oproti původnímu návrhu o 80 miliard Kč.

Ministr do návrhu rozpočtu počítá se zvýšením příjmů, za čímž je podle něj hlavně inflace. Zhruba polovinu z těchto prostředků by pak podle Stanjury měla vláda použít ke snížení schodku rozpočtu. Dalších přes 30 miliard Kč by pak mělo pokrýt inflační výdaje, zejména plánovanou valorizaci důchodů, dále také větší výdaje na nemocenskou nebo na příspěvky na bydlení, řekl Stanjura.

Zároveň zopakoval, že plánované škrty v původním návrhu rozpočtu nebudou plošné. Snížit by se například měl počet tabulkových míst státních zaměstnanců, a to například zrušením některých agend a postupující digitalizací.

Stát nyní hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února, Stanjura řekl, že by chtěl, aby to bylo už příští týden. Následně kabinet normu předloží ke schválení Sněmovně. Stále také platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna.

Návrh rozpočtu předložila ještě bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), která navrhla rozpočet se schodkem 377 miliard korun. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) ovšem návrh dlouhodobě kritizuje jako nehospodárný, nová sněmovní většina původní návrh rozpočtu neschválila a vláda plánuje deficit snížit.

Loni hospodaření státu skončilo s rekordním schodkem 419,7 miliardy korun. V roce 2020 vykázal státní rozpočet deficit 367,4 miliardy korun. Výsledek státního rozpočtu byl ovlivněn dopady pandemie koronaviru a doprovodnými podpůrnými opatřeními. Schválený rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 500 miliard korun.

Související

Více souvisejících

státní rozpočet Zbyněk Stanjura

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy