Státní podporu kvůli koronaviru mohou mít i další umělci, uvedl Zaorálek

Na státní podporu by podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) mohli dosáhnout i podnikatelé v kultuře a umělci bez příjmů kvůli epidemii koronaviru, kteří dosavadní požadavky nesplnili. Ministerstva kultury a obchodu o to dnes požádala Sněmovna na návrhy poslanců TOP 09 a SPD.

Odmítla ale jejich požadavek, aby byl hudebníkům a další umělcům, kteří působí v živé kultuře na živnostenský list, vyplacen kompenzační bonus, tedy příspěvek ve výši 500 korun za den. TOP 09 chtěla dodatečné vyplacení za období od 9. června do konce srpna. SPD požadovala vyplácení příspěvku do konce roku.

Zaorálek poslancům řekl, že mezi muzikanty, tanečníky, zpěváky nebo hudební kluby by měly být rozděleny nevyčerpané peníze z programu COVID kultura. Program má kompenzovat organizátorům kulturních akcí výdaje na projekty v období od 10. března do 31. srpna, které musely být kvůli protikoronavirovým opatřením zrušeny. Dosavadní žádosti o podporu jsou zhruba za 86 milionů korun.

Zaorálek odhadl, že v programu zbudou "stovky milionů korun". S ministerstvem průmyslu a obchodu proto řeší možnosti jeho prodloužení pro zhruba 10.000 umělců. Ztrátu příjmů by mohli doložit například čestným prohlášením. Mohli by získat 30.000 až 40.000 korun, naznačil Zaorálek. "Cítím to jako dluh, který bych rád splatil," dodal.

Stát vyplácel takzvaný kompenzační bonus osobám samostatně výdělečně činným nebo společníkům malých s.r.o. za období od 12. března do 8. června. Vláda by mohla toto období prodloužit v případě trvajících koronavirových omezení do konce srpna, požadoval předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj by to představovalo náklady 200 milionů až 250 milionů korun. Umělci by je dostali hned, nemuseli by čekat do zimy, dodal.

Ministerstvo kultury by také mělo podle Sněmovny v předstihu připravit další podpůrné programy pro případ, že by se kvůli epidemii musely kulturní akce opět omezovat. Další požadavky, které předložil poslanec SPD Miloslav Rozner, ale dolní komora odmítla. Rozner žádal, aby stát odpustil samostatně výdělečným umělcům až do konce roku zálohy na zdravotní a sociální odvody. Firmám podnikajícím v kultuře by chtěl Rozner odpustit zálohy na daň z příjmu do půlky příštího roku.

Související

Jakub Kulhánek

Novým ministrem zahraničí se má stát Kulhánek. Zaorálek zůstává ve funkci

Lubomír Zaorálek (ČSSD) zůstane ministrem kultury. Na jeho přání o tom dnes večer rozhodlo grémium strany. Na pozici ministra zahraničí sociální demokracie navrhne náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka. Po jednání užšího vedení strany o tom informoval novináře ve Sněmovně statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Více souvisejících

Lubomír Zaorálek Ministerstvo kultury Umění

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy