Strany slibují přísnější tresty za poškození přírody či vyšší ochranu vody

V ekologii slibují strany před volbami do Sněmovny zpřísnění pravidel pro nakládání s toxickými látkami i trestů za škody na životním prostředí. Také zdůrazňují potřebu nových protierozních opatřeních a rozvoje projektů pro zadržení vody v krajině. Strany se zaměřují i na téma snižování produkce odpadu a jeho efektivnější využití. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a ČSSD také požadují zakotvení ochrany vody v ústavě. Vyplývá to z volebních programů stran a vyjádření jejich zástupců.

Vládní hnutí ANO dosud program nezveřejnilo. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale ČTK řekl, že klíčovými budou opatření pro adaptaci na klimatickou změnu. Ministr uvedl, že je program zaměřen na projekty pro boj se suchem a zadržení vody v krajině. "Máme tam věci, které se týkají konce uhlí, dalších opatření na úspory energie a přechodu na obnovitelné zdroje. Máme tam řadu bodů, které se týkají pokračování boje proti erozi zemědělské půdy i body, které se týkají většího podílu třídění a recyklace v oblasti odpadů," nastínil Brabec.

Koalice Spolu slibuje další změny v protierozní legislativě, motivaci zemědělců k zmenšení půdních bloků, posílení zodpovědnosti za stav půdy těch, co na ní hospodaří či omezení pesticidů. Na pozemkové úpravy ke zpomalení eroze, zadržení vody v krajině a budování cest k pozemkům chce koalice vyčlenit ročně nejméně tři miliardy korun. Chtěla by také revizi zákona o ekologické újmě a zpřísnění postihu viníků ekologických havárií a podmínek pro nakládání s nebezpečnými látkami. Dále zmiňuje nutnost obnovy mokřadů a tůní v krajině, digitálního monitoringu vod v rizikových oblastech či další rozvoj vodohospodářské infrastruktury, podporu elektromobility a recyklace. Budoucnost vidí v kombinaci jaderné energie a decentralizovaných obnovitelných zdrojů - zejména fotovoltaiky na střechách.

Vyšší postihy za znečišťování životního prostředí chce také koalice Pirátů a STAN. Slibuje veřejně přístupný on-line monitoring různých složek životního prostředí. Podle koalice je potřeba zvýšit poplatky za znečišťování a zábor přírodních zdrojů či přehodnotit metodiky pro výjimky z limitů pro emise znečišťujících látek. Koalice je také pro omezení hnojiv a pesticidů, podporu recyklace vody a novelizaci zákonů vedoucí k omezení znečišťování a zvýšení ochrany vod. V programu se píše také o nastavení rámce pro udržitelné fungování vodovodních systémů či pravidel krizového řízení v extrémních situací pro kraje a obce. Ohledně krajiny pak chce koalice snížit maximální výměry dílu půdního bloku, změnit protierozní vyhlášku a podpořit výstavbu tůní a mokřadů. Koalice v programu také uvádí, že podporuje odklon od uhlí do roku 2033, tedy nejrychlejší z projednávaných scénářů. Zmiňuje také, kolik na různé typy opatření potřebuje času.

Podle svých programových tezí chce KSČM prosazovat investice na rozčlenění lánů polí lesními pásy, obnovu lesů, revitalizaci vodních toků a zvýšení schopnosti půd zadržovat vodu. V programu se také píše o podpoře ekologické krajinotvorby a zemědělství, kontrole dávkování chemických prostředků pro ošetření půdy a plodin či ochraně vodních zdrojů před suchem a znečištěním.Také komunisté zmiňují revitalizaci toků a budování tůní a "důsledný postih" znečišťovatelů přírody. Podle dokumentu podporují "využívání jaderné energie s rozumným a ekonomicky výhodným užitím obnovitelných zdrojů". Chce, aby byla správa vodních zdrojů v rukou státu, krajů či obcí.

ČSSD ve svém desateru slibuje zakotvení ochrany vody v ústavě. Matěj Stropnický pak za sociální demokracii ČTK řekl, že k prioritám patří převedení vodárenství do státních nebo obecních rukou. Sociální demokracie by podle Stropnického také například ráda prosadila snížení maximální výměry monokultur na 20 hektarů a je pro to, aby spalování uhlí ve velkých zdrojích skončilo do roku 2030.

Hnutí Přísaha Roberta Šlachty by se zaměřilo na podporu zadržování vody v krajině, hospodárné nakládání s vodou či ochranu kvality půdy. S přímým odkazem na zářijovou otravu Bečvy pak uvádí, že znehodnocování a poškozování zdrojů "musí podléhat tvrdým trestům."

Také Zelení jdou do voleb s přísnějším požadavkem trestů za ekologickou kriminalitu a pravidel pro nakládání s chemikáliemi. Dvojnásobně by navýšili peníze pro péči o krajinu, prosazovali návrat vodohospodářských soustav do vlastnictví obcí a krajů a zpřísnili legislativu ochrany ovzduší pro velké i malé znečišťovatele. Zelení také chtějí konec skládkování odpadu do roku 2026, tedy o čtyři roky dřív, než je současný plán. Jsou pro zálohování PET lahví a plechovek a zdůrazňují potřebu plánu pro transformaci energetiky a teplárenství a odklon od uhlí do roku 2030 i rozsáhlou podporu a využívání obnovitelných zdrojů energie. Odmítají výstavbu nových jaderných bloků.

Svoboda a přímá demokracie ve svém programu vyjádřilo podporu postupům šetrným k přírodě a zvyšujícím biodiverzitu a kvalitu půdy. Hnutí odmítá Zelenou dohodu pro Evropu, která má unijní státy nasměrovat ke splnění přísnějších emisních cílů. SPD požaduje, aby s vodou hospodařil stát. Slibují také další rozvoj vodárenské soustavy, či omezení nakládání s pesticidy. Rychlý odklon od uhlí je podle SPD "významnou hrozbou", požadují "postupné snižování emisí", kterého chtějí dosáhnout "postupným a uvážlivým" uzavíráním elektráren a tepláren spalujícím uhlí. Jeden z bodů se zabývá také snižováním odpadu.

Trikolora Svobodní a Soukromníci ve svém programu odmítají Zelenou dohodu pro Evropu v její současné podobě. Chtějí podporovat jadernou energetiku, "smyslupné dotěžení zásob uhlí" a "racionální využití" obnovitelných zdrojů jako doplňku energetického mixu. Slibují zrušení ekologické daně z prodeje starších osobních aut.

Související

CZK

Kolik si politické strany vydělají? Z daní jim jdou stovky milionů korun

Výsledky sněmovních voleb rozhodnou mimo jiné o tom, zda a kolik peněz budou strany dostávat od státu. Jeho příspěvky totiž mohou tvořit značnou část stranických rozpočtů. Problémy hrozí kvůli předvídanému úbytku poslanců sociálním demokratům i komunistům, kteří vládu ANO a ČSSD podporovali. Polepšit by si naopak mohly opoziční uskupení, která se sdružila ve volebních koalicích.

Více souvisejících

politické strany Ekologie Příroda Voda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Vláda Petra Fialy

Vládní koalice se údajně shodla na omezení podpory stavebního spoření

Ve vládní koalici je podle CNN Prima News shoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U existujících smluv by se roční podpora snížila na polovinu ze současných 2000 korun, u nových smluv by se zcela zrušila. Podle Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) ale jednání o podobě státního příspěvku zatím nejsou ukončené. Vláda chce podporu stavebního spoření omezit kvůli snížení schodku státního rozpočtu. Podle stavebních spořitelen ale omezení státní podpory zkomplikuje poskytování úvěrů především lidem s nižšími příjmy.

Aktualizováno před 26 minutami

Frank-Walter Steinmeier

Steinmeier ocenil při návštěvě Pavla přátelské vztahy Česka a Německa, chtějí se scházet každý rok

Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to dnes po jednání s novým českým protějškem Petrem Pavlem prohlásil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Jejich dnešní rozhovor podle Steinmeiera ukázal, že vztahy mezi oběma zeměmi nejsou jen dvoustranné, ale spíše mnohostranné. Poukázal přitom na pevné zakotvení obou zemí v Evropské unii a Severoatlantické alianci. 

před 26 minutami

vejce, ilustrační fotografie

Nekula podal další podnět na UOHS kvůli cenám vajec, obchodníci prý zneužívají dominantní postavení

Ministerstvo zemědělství podalo další podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (UOHS) kvůli cenám vajec. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) po jednání se zástupci ministerstva financí a obchodu. Zdražení v obchodech podle něj naznačuje, že obchodníci zneužívají dominantní postavení na trhu. Skupina se také podle Nekuly shodla na tom, že dozorové orgány jako například Česká obchodní inspekce (ČOI) mají zintenzivnit svou činnost a postupovat koordinovaně.

před 1 hodinou

Teenageři

V Česku jsou tisíce mladých uprchlíků z Ukrajiny, kteří nestudují střední školu

V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou střední školu. Část z nich se snaží ukrajinské vzdělání dokončit na dálku. Asi 3500 uprchlíků české střední školy už studuje, dalších více než 2500 se podle ministerstva školství (MŠMT) na střední školy hlásí letos. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci společnosti Meta, která spouští kampaň, která má za cíl aktivizovat mladé Ukrajince.

před 1 hodinou

Zdeněk Nekula

Nekula chce použít rezervy EU na podporu odvětví proti růstu cen

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v pondělí na schůzce s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskim požádal o použití zemědělské rezervy EU na podporu odvětví nejvíce zasažených růstem energií a dalších nákladů. Loni dostali mimořádnou podporu 831 milionů korun chovatelé prasat, krav nebo pěstitelé jablek a brambor. Ministerstvo zemědělství to uvedlo v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Boris Johnson

Johnson přiznal, že britskému parlamentu poskytl zavádějící informace v době covidových uzávěr

Bývalý britský premiér Boris Johnson uznal, že některá jeho prohlášení před parlamentem k aféře kolem večírků v době covidových uzávěr byla zavádějící. Dodal však, že jednal v dobré víře a odmítl, že by parlamentu lhal úmyslně. Johnson to napsal v 52stránkové obhajobě zaslané imunitnímu výboru parlamentu, který se zabývá Johnsonovým jednáním v aféře známé jako partygate.

před 2 hodinami

Patrik Tušl

Patrik Tušl si za vydírání, vyhrožování a nenávistné výroky ve vězení odpyká 15 měsíců

Podněcovač Patrik Tušl si ve vězení odpyká celkem 15 měsíců vězení. Souhrnný trest mu dnes potvrdil odvolací senát. Tušl totiž telefonicky vydíral ženu, která spravovala facebookovou skupinu namířenou proti dezinformátorům, a vyhrožoval strážníkovi, který po něm v autobuse vyžadoval nošení respirátoru. V trestu je zahrnuté i mužovo předchozí odsouzení za nenávistné výroky o Ukrajincích.

před 2 hodinami

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne. Počet důchodců roste, důchodový systéme je neudržitelný, varují experti

Česká společnost dál stárne. Počet i podíl lidí nad 65 let loni rostl. Tvořili 20,9 procenta obyvatel. Bylo jich 2,2 milionu. Výrazně se prodloužila také průměrná doba života. U mužů to bylo o dva roky na 76,1 roku a už žen o 1,4 roku na 81,9 roku. Předběžné údaje za minulý rok zveřejnil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ekonomové a další experti poukazují na to, že důchodový systém je už teď v dluzích a není udržitelný. Vláda chystá změny v jeho nastavení.

před 2 hodinami

Německo, ilustrační foto

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila. V dnešní zprávě to uvedl německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady klesl ve srovnání s minulým měsícem o 15,1 bodu na 13 bodů. Předtím se hodnota indexu pět měsíců po sobě zvyšovala. Analytici odhadovali, že hodnota za březen bude činit asi 15 bodů.

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

V Česku začne v dubnu třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků

V Česku se od začátku dubna plánuje třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků. Zúčastní se ho asi 650 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil. Čeští ženisté zároveň cvičí ukrajinské kolegy v Polsku. Ministerstvo obrany to dnes uvedlo na svém webu www.army.cz.

před 3 hodinami

Soud, ilustrační fotografie.

Soud potvrdil mladíkovi podmínku za přípravu bombových útoků v Praze

Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil mladíkovi podmíněný trest za přípravu bombových útoků u tří velvyslanectví v Praze. Vyhověl však jeho odvolání a zmírnil mu ochrannou psychiatrickou léčbu z ústavní na ambulantní. Rozhodl tak poté, co vyslechl znalce z oboru psychologie a psychiatrie, podle kterých obžalovaný změnil svůj pohled na své jednání. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Po roce 2035 by se mohla prodávat auta na syntetická paliva, navrhuje EK

Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími motory, ale jen v případě, že budou využívat pouze syntetická paliva. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ta se odvolává na dokument, který nastiňuje návrhy komise německému ministerstvu dopravy.

před 3 hodinami

Fumio Kišida

Japonský premiér Kišida dorazil do Kyjeva

Japonský premiér Fumio Kišida přicestoval do Kyjeva, uvedla japonská stanice NHK. Kišida podle ní na Ukrajinu přijel vlakem z polského příhraničního města Przemyślu. V ukrajinské metropoli se setká s prezidentem Volodymyrem Zelenským a podle dřívějšího oznámení japonské diplomacie ho ujistí o další podpoře Tokia a skupiny G7, které Japonsko aktuálně předsedá.

před 3 hodinami

ČEZ

ČEZ se domnívá, že nejhorší část krize je u konce. Ceny budou klesat

Nejhorší část energetické krize je u konce, trh se stabilizoval rychleji, než se čekalo. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl místopředseda představenstva energetické skupiny ČEZ Pavel Cyrani. Ceny energií na trhu budou podle něj dál klesat. U koncových odběratelů se snížení cen na trhu podle něj bude projevovat postupně.

Aktualizováno před 3 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka se kvůli důchodům sejde i s opoziční SPD

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se ve středu sejde se zástupci opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) na téma důchodů. ČTK to dnes sdělila mluvčí SPD Barbora Šťastná. Ministr minulý týden uvedl, že se chce v tomto a příštím týdnu sejít vedle opozice také se zástupci odborů a zaměstnavatelů kvůli novému nastavení valorizací důchodů a úpravě pravidel předčasných penzí. 

před 3 hodinami

Petr Hlubuček

Starostové a nezávislí vyloučili Hlubučka z kauzy Dozimetr

Vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vyloučilo bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Hlubuček patří mezi obviněné v kauze Dozimetr, která se týká korupce v pražském dopravním podniku. Proti vyloučení se může odvolat.

před 3 hodinami

Krym, ilustrační fotografie.

Exploze na Krymu jsou signálem, aby ho Rusové opustili, zní z Kyjeva

Pondělní exploze na poloostrově Krym jsou signálem pro Rusy, že mají oblast opustit, uvedla podle agentury Unian mluvčí ukrajinského jižního velitelství Natalija Humenjuková. Ve městě Džankoj na severu Krymu, kde byly v pondělí slyšet exploze, místní úřady zavedly mimořádný stav, informoval server BBC News. Ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko.

Aktualizováno před 4 hodinami

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching pozval Putina, aby přijel na návštěvu do Číny

Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Moskvy pozval šéfa Kremlu Vladimira Putina v letošním roce do Číny. Informovaly o tom dnes ruské agentury. Čínská hlava státu je v ruské metropoli druhým dnem, v pondělí Si jednal se svým ruským protějškem, se kterým se má setkat znovu i dnes. Dopoledne se sešel s premiérem Michailem Mišustinem.

před 4 hodinami

Slovenská policie zadržela osm lidí ve starém případu vraždy studenta

Elitní jednotka slovenské policie zadržela osm lidí v téměř 18 let starém případu vraždy studenta Daniela Tupého, která v zemi vyvolala protesty veřejnosti proti extremismu. Policie dnes o zátahu informovala na sociální síti, bližší informace k akci neuvedla. V minulosti v kauze před soudem stanulo pět osob, které soud zprostil obžaloby.

Zdroj: ČTK

Další zprávy