U Pirátů rozhodne o vládě celá členská základna

O vládní koaliční dohodě, kterou by měli v pondělí 8. listopadu podepsat lídři koalic Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN), budou hlasovat všichni členové Pirátů v rámci celostátního fóra. Koaliční smlouvu a program dostanou pravděpodobně po pondělním podpisu.

O tom, zda je ratifikují, by poté ideálně mohli rozhodovat o nejbližším víkendu, řekl dnes ČTK místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal. Orgány dalších stran se chtějí dokumenty zabývat tento čtvrtek a pátek.

Na koaliční smlouvě a programu se domluvili po více než dvanáctihodinové schůzce lídři budoucí pětikoalice v úterý, v pondělí v 11:00 plánují jejich slavnostní podpis. Obsah hodlají zveřejnit až poté. "Jsou tam formulace, které říkají, že se to předkládá k ratifikaci. Vyjednavači podepíšou dojednaný text s tím, že ho považují za dostatečně dobrý, aby ho předložili svým stranám ke schválení," uvedl Pikal.

Podpisu tak nebrání, že se celostátní fórum rozhodne o ratifikaci až následně. "Koaliční smlouva mu bude předložena, předpokládám, 8. listopadu a celostátní fórum o ní pak bude hlasovat on-line po řádné rozpravě," řekl Pikal. Fórum hlasuje vždy přes víkend od pátku 10:00 do pondělí 22:00. V ideálním případě by tak mohlo začít rozhodovat v pátek 12. listopadu. "Ale může se stát, že bude vůle to projednávat déle, nebo v prvním kole uspějí dvě možnosti a bude se konat druhé," doplnil Pikal.

Mluvčí Pirátů Karolína Sadílková doplnila, že vedení bude navrhovat, aby se hlasovalo o druhém listopadovém víkendu. "Celostátní fórum, tedy členové, si ale mohou vzhledem k závažnosti rozhodnutí vyžádat více času na prostudování všech materiálů a podrobnou rozpravu," sdělila ČTK. Členové budou mít pravděpodobně možnost koaliční smlouvu schválit, odmítnout, nebo projednat v řádném jednání, které by pak podle Pikala trvalo zhruba dva týdny. Pokud bude návrh předložen jako zásadní, bude schválení vyžadovat třípětinovou většinu hlasů.

Ostatní subjekty plánují o dokumentech poprvé interně jednat koncem tohoto pracovního týdne. Na čtvrtečních 15:00 je zatím svoláno zasedání celostátního výboru hnutí STAN, ve čtvrtek odpoledne by se měla sejít i výkonná rada ODS. V pátek odpoledne je v plánu celostátní konference KDU-ČSL, s pátečním termínem počítá i výkonný výbor TOP 09.

Dvě dosavadní opoziční koalice se v úterý dohodly také na tom, jak si rozdělí pozice ve vládě. Zatímco končící kabinet ANO a ČSSD vznikl jako patnáctičlenný, nová vláda bude mít navíc tři ministry bez portfeje. Budou se věnovat legislativě, evropským záležitostem a vědě, výzkumu a inovacím. Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) k tomu řekl, že nevznikají nové úřady, pouze budou kvůli lepší koordinaci některých činností k určitým záležitostem pověření členové vlády.

Související

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.
Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

Více souvisejících

Česká pirátská strana Vojtěch Pikal (Piráti)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy