Úřady práce začaly přijímat žádosti o příspěvek za bezplatné ubytování válečných uprchlíků

Úřady práce začaly přijímat žádosti o příspěvek za bezplatné ubytování válečných uprchlíků za měsíc březen. Vyřízení státní podpory pro solidární domácnost je možné jen elektronicky. Peníze by lidé měli mít na účtu do několika dnů. ČTK to řekla mluvčí ministerstva práce Eva Davidová. Při ubytování běženců aspoň na 16 dní v měsíci nepřetržitě poskytne stát 3000 korun na osobu, nejvýš 12.000 korun.

Ministerstvo na twitteru uvedlo, že úřady k 17:00 dostaly 1158 žádostí a na odstranění případných problémů se zadáváním adresy do formuláře se pracuje.

"Přijímání žádostí běží v pilotním provozu. Tištěný formulář nyní neexistuje. Je klíčové elektronickou formu odzkoušet. Máme zjištěno, že cílová skupina (ubytovatelů) má o toto propojení zájem. Peníze úřady vyplatí v řádu dnů," uvedla Davidová.

Velký počet žádostí nyní ministerstvo neočekává. Mluvčí podotkla, že o příspěvek mohou teď žádat lidé, kteří bezplatně ubytovali uprchlíky nejpozději do poloviny března. Ubytování je totiž nutné poskytnout zdarma aspoň 16 dnů v měsíci v kuse.

Přístup k žádostem se dopoledne nastavoval. K formulářům se dalo dostat třeba přes úvodní stránky webů ministerstva práce www.mpsv.cz či úřadu práce www.uradprace.cz po kliknutí na odkaz pro příspěvek a humanitární dávku. Údaje bylo možné zadávat po přihlášení přes elektronickou identitu, tedy třeba přes bankovní identitu. Žadatel vyplní adresu ubytování a to, zda je byt jeho či pronajatý. Zadají se jména ubytovaných a čísla jejich pasů a víz. Systém je propojený s vízovým registrem. Na závěr je čestné prohlášení o době ubytování.

"K dnešní 17. hodině evidujeme 1158 žádostí o solidární příspěvek. Mohl se objevit problém se zadáváním adresy. Usilovně pracujeme na jeho odstranění," uvedlo ministerstvo. Krátce před polednem oznámilo, že úřady dostaly za dopoledne 462 žádostí, první dorazila 17 minut po půlnoci a "všechno běží, jak má".

Peníze stát pošle na bankovní účet. Poštovní poukázkou je možné je získat jen při přihlášení přes eGovernment, uvedla mluvčí. Podpora se nezahrnuje do příjmu pro posuzování nároku na dávky. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už dřív řekl, že se příspěvek nebude danit.

Podle Davidové ministerstvo fungování on-line systému zhruba po týdnu vyhodnotí. Mluvčí nevyloučila další úpravy i rozšíření možností vyřizování pro případ, že by někteří lidé nemohli elektronickou formu využívat.

Příspěvek pro solidární domácnost zavedl nový zákon o zaměstnávání a sociálním zajištění uprchlíků. Podle normy ubytovaní musí mít prostor na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, záchod a přístup k pitné vodě. Výši podpory a dobu jejího vyplácení upravila vláda v nařízení, které platí ode dneška. Podle vládního předpisu musí uprchlíci v pokoji či bytě bydlet v měsíci nejméně 16 dní v kuse. Dávka ve výši 3000 korun na osobu se stropem 12.000 korun by se měla vyplácet do konce června. Vláda by pak podle situace částku přehodnotila.

Podle dnešních dat ministerstva vnitra byla udělena dočasná ochrana více než 279 tisícům lidí, jen za neděli jich přibylo 2572. Cizinecké policii se přihlásilo téměř 163 tisíc osob.

O příspěvek na ubytování uprchlíků požádalo během několika hodin na 500 lidí

O příspěvek pro solidární domácnost za ubytování ukrajinských uprchlíků požádalo od dnešního rána do 11:00 asi 500 lidí. Novinářům to dnes při návštěvě chomutovského úřadu práce řekl ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). O příspěvek, určený lidem, kteří doma či ve svém volném bytě bezplatně ubytovávají uprchlíky z Ukrajiny, lze žádat pouze elektronicky. Lidé mohou žádat o 3000 korun na osobu za měsíc na pokrytí nákladů bez ohledu na to, zda jde o dítě či dospělého.

Na domácnost stát poskytne nejvýše 12.000 korun měsíčně a podporu bude vyplácet i zpětně za březen. Podmínkou je to, že uprchlíci bydlí u žadatele v měsíci nejméně 16 dní v kuse. Dávku vláda schválila v březnu. "Dávku administrujeme plně on-line v digitálním prostředí. Nemá smysl chodit na úřad práce," uvedl Jurečka. Formulář najdou lidé na webu úřadu práce. "Nutné je, aby žadatel měl nějakou formu identity, třeba bankovní identitu," řekl ministr. Nechtěl odhadovat, kolik žádostí bude. Mluvčí ministerstva práce Eva Davidová dnes ČTK řekla, že velký počet žádostí nyní ministerstvo neočekává. Peníze od státu podle ní během několika dní dorazí na bankovní účet. Poštovní poukázkou je možné je získat jen při přihlášení přes eGovernment.

Podle Jurečky systém přijímání žádostí funguje. "Jsou drobné komplikace, které pociťujeme my uvnitř úřadu práce, žadatelé to nepoznají," uvedl.

Úřady práce dostaly dosud od uprchlíků 218.000 žádostí o humanitární dávku

Úřady práce dostaly dosud od válečných uprchlíků z Ukrajiny 218.000 žádostí o humanitární dávku a 189.000 jich už vyplatily. Evidují nyní také asi 9400 žadatelů o práci s vízem k ochraně. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Uvedla, že podle dostupných údajů od začátku války do zaměstnání v Česku nastoupilo asi 19.000 lidí z Ukrajiny. Uprchlíci s vízem k ochraně mohou pracovat v Česku bez povolení. Humanitární dávka 5000 korun na pokrytí základních potřeb a pořízení nezbytného vybavení pro začátek života v Česku se začala poskytovat před třemi týdny.

"Úřad práce ČR přijal dosud 218.000 žádostí o humanitární dávku a 189.000 už také vyplatil. Zhruba 62 procent vyplacených dávek odchází žadatelům dle jejich volby na bankovní účet," uvedla mluvčí.

Humanitární dávku i práci bez povolení a překážek upravuje zákon o zaměstnávání a zabezpečení uprchlíků, který tvoří s dalšími normami takzvaný lex Ukrajina. Platí od 21. března. Na pětitisícovou podporu má nárok každý příchozí, a to za měsíc, kdy dostal vízum k ochraně. V případě potřeby se dá o dávku požádat i opakovaně, ale nejvýš dalších pět měsíců. Ministerstvo vnitra vydalo od začátku války lidem z Ukrajiny přes 279.200 dočasných víz k ochraně. Z nich 87 procent získaly ženy a děti.

U úřadů práce se po zavedení dávky tvoří fronty. Největší nápor žadatelů je podle Beránkové v Praze a krajských městech, ale také v pobočkách ve Středočeském kraji. Speciální pracoviště pro ukrajinské žadatele se otevřela v Praze a v Pardubicích, v řadě úřadů jsou zvláštní přepážky. Pobočky přijímají na výpomoc pracovníky na dohodu. "Mobilní týmy vysílá úřad práce především do vzdálenějších oblastí, kde je ubytován větší počet občanů Ukrajiny," dodala Beránková.

Po zajištění ubytování a dětí se podle ní příchozí zajímají také o možnost výdělku. "Aktuálně vyhledávají spíše krátkodobé pracovní poměry, protože stále věří, že se vrátí brzy domů. S ohledem na děti také dávají přednost jednosměnným pracovním příležitostem. Podle dostupných zdrojů nastoupilo k zaměstnavatelům od 24. února zhruba 19.000 občanů Ukrajiny," upřesnila mluvčí. Dodala, že nejčastěji uprchlíci nastupují na místa ve výrobě, logistice či službách, která byla dlouho neobsazená. Nyní úřady práce evidují asi 9200 zájemců o práci a 200 nezaměstnaných s vízem k ochraně.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Úřad práce

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy