Ústavní stížnost senátorů kvůli nouzovému stavu bude ve čtvrtek

Ústavní stížnost senátorů na obnovení nouzového stavu proti vůli Sněmovny bude hotová ve čtvrtek. Ve stejný den bude moci být také odeslána Ústavnímu soudu. ČTK to dnes řekl předseda senátorů ODS Zdeněk Nytra. Ke stížnosti se podle něj zatím připojily dvě desítky senátorů, stačilo jich deset. Další mají možnost připojit se do čtvrtečního rána.

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) Ústavní soud nestihne o stížnosti rozhodnout před koncem nouzového stavu. Akceschopnost vlády tak podle něj ústavní stížností nebude ohrožena.

"Vláda obešla vůli Sněmovny, která prodloužení nouzového stavu odmítla. Nemění na tom nic ani nedělní žádost 14 hejtmanů," uvedl Nytra k důvodům stížnosti. Na postoj Sněmovny senátoři čekat nechtějí.

Menšinový kabinet ANO a ČSSD minulý čtvrtek nezískal souhlas Sněmovny, aby prodloužil nouzový stav kvůli epidemii koronaviru. Původní nouzový stav tak skončil o půlnoci z neděle na pondělí, bezprostředně ale na něj navázal nový nouzový stav, který vláda vyhlásila v neděli na žádost hejtmanů. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že podle analýzy vlády to bylo v souladu s ústavou.

Naopak za protiústavní označili postup vlády nejen senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS), ale také mnozí ústavní právníci, například Jan Kysela, Václav Pavlíček, Marek Antoš nebo Jan Wintr. Podle nich není možné znovu vyhlásit nouzový stav bez časové prodlevy. "Pod pláštíkem nového vyhlášení jde o trvání téhož nouzového stavu, který však měl na základě vůle Poslanecké sněmovny skončit," uvedl Kysela.

Vystrčil dnes na tiskové konferenci řekl, že stížnost pomůže vyjasnit, jestli postup vlády byl protiústavní, či nikoli. Odpoví také na otázku, zda vláda postupovala při svém rozhodnutí správně, když k němu přistoupila i přes varování, že může jednat protiústavně. Odmítl, že by senátoři svým krokem ohrozili boj s pandemií. Ústavní soud podle něj o stížnosti nerozhodne dříve, než uplyne 15 dnů, po které nynější nouzový stav platí. Vláda tak má možnost, aby se včas se situací vypořádala.

Předseda ODS Petr Fiala novinářům řekl, že podle převládajícího názoru občanských demokratů je vládou nově vyhlášený nouzový stav neústavní. "Náš poslanecký klub bude v příštích dnech dělat vše pro to, abychom se vrátili do ústavního rámce," řekl. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura považuje pro řešení situace za špatný krok svolání mimořádné schůze Sněmovny, protože od podání žádosti do svolání může uplynout deset dnů.

Pod senátorskou stížností jsou podle informací ČTK podepsáni nejen senátoři ODS, ale také místopředsedové Senátu Jiří Růžička a Jan Horník z klubu Starostů nebo předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková.

Starostové už minulý týden avizovali ústavní stížnost na přiměřenost opatření v rámci nouzového stavu. Předložit ji chtěli v případě, kdyby Sněmovna nouzový stav prodloužila beze změn. Dolní komora to odmítla, neboť vláda si nedokázala vyjednat podporu opozice, která požadovala úpravy vládních opatření.

Související

Zdeněk Nytra

Senát možná rozšíří předčasný důchod pro záchranáře i na podnikové hasiče

Senát možná bude chtít uzákonit možnost odchodu do předčasného důchodu bez krácení penze nejen pro zdravotnické záchranáře, ale i pro podnikové hasiče. Rozšíření důchodové novely dnes horní komoře doporučil její ústavně-právní výbor. Rozhodl tak na návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry, někdejšího ředitele moravskoslezských hasičů. 
Miloš Zeman, prezident České repubilky

Zneužil Zeman pravomoci? Senátoři STAN se chtějí obrátit na Ústavní soud kvůli termínu voleb

Ústavní soud by měl podle senátorů za Starosty zrušit rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o vyhlášení termínu voleb do Sněmovny pro zneužití pravomocí hlavy státu. Vyhlášení termínu říjnových voleb na konci loňského prosince považují Starostové, jak dnes oznámili ČTK, za zásah do férovosti volební soutěže a zvýhodnění vládních stran vůči vznikajícím opozičním koalicím.

Více souvisejících

Zdeněk Nytra (ODS) nouzový stav Senát ČR Ústavní soud ČR Miloš Vystrčil (ODS)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 54 minutami

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly

Český uchazeč o Oscara pro nejlepší zahraniční film, snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla, se z užšího výběru 15 kandidátů nedokázal dostat mezi pětici nominovaných. Vyplývá to ze seznamu nominací, které ve čtvrtek zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd. 

před 1 hodinou

U.S. ARMY

"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu

Pentagon oznámil nasazení nejméně 1 500 aktivních příslušníků americké armády na jižní hranici Spojených států s cílem posílit bezpečnost a podpořit leteckou přepravu migrantů. Toto rozhodnutí je prvním krokem v širším plánu rozšířit vojenskou přítomnost na hranici na tisíce dalších vojáků, v návaznosti na exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil využití armády k omezení nelegální migrace.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?

V roce 2017 svět zažil silné diplomatické protesty, když Donald Trump rozhodl o vystoupení Spojených států z Pařížské dohody o klimatu. O osm let později, kdy stejný krok podnikl jako prezident podruhé, reakce byly výrazně tišší. Tento kontrast zdůrazňuje změnu v přístupu klimatických aktivistů a odborníků, kteří nyní zvažují jiné strategie, jak jednat ve světě, kde politický posun doprava mění priority vlád i voličů, píše Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

USA končí s Pařížskou dohodou. Co to znamená pro počasí i pro svět?

Bývalý prezident Donald Trump v pondělí nařídil Spojeným státům znovu vystoupit z Pařížské klimatické dohody z roku 2015, čímž okamžitě izoloval zemi od globálního úsilí zabránit katastrofickému oteplování planety. Tento krok, který přichází na počátku jeho druhého funkčního období, odstartoval novou éru agresivní politiky zaměřené na demontáž opatření přijatých během administrativy Joea Bidena.

před 6 hodinami

Keir Starmer (labouristi)

Evropa se zabývá tím, co Rusko odmítá. Kdo bude zajišťovat případný mír na Ukrajině?

Evropské státy intenzivně debatují o možnosti vyslání mírových jednotek na Ukrajinu, které by měly dohlížet na dodržování případně sjednaného příměří mezi Kyjevem a Moskvou. Názory jednotlivých zemí se však výrazně rozcházejí. Zatímco Rusko tuto myšlenku kategoricky odmítá, Ukrajina naopak volá po rozsáhlejší a silnější přítomnosti takových jednotek.

před 7 hodinami

Alexandr Lukašenko

Tajný Běloruský program odhalen. Dokumenty ukázaly, jak se Lukašenko snaží rozložit EU

Běloruský režim pod vedením Alexandra Lukašenka podle nových odhalení záměrně podporuje ilegální migraci do Evropské unie jako formu hybridní války. Dokumenty, odposlechy a svědectví bývalých i současných členů běloruských bezpečnostních složek podle serveru Politico ukazují, jak Minsk organizovaně usnadňuje příjezdy migrantů do země a jejich následný přesun na hranice EU.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Biden

Poslední hrdinský čin Bidena: Vysmál se Putinovi za to, že se mu nic nepovedlo

Bývalý prezident USA Joe Biden těsně před koncem svého mandátu prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin nesplnil žádný ze svých strategických cílů na Ukrajině. Tato slova zazněla během jeho projevu o zahraniční politice před ukončením jeho funkčního období a nástupem nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Seberte důchodcům, dejte to na armádu. Rutte přišel s plánem, kde vzít peníze na obranu

Nový generální tajemník NATO Mark Rutte vyzval Evropský parlament k zásadnímu přehodnocení rozpočtových priorit s cílem posílit obranné rozpočty. Upozornil, že bez zvýšení výdajů na obranu může být evropská bezpečnost vážně ohrožena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy