V epidemii vzrostl význam lidských práv, míní zmocněnkyně Válková

V koronavirové epidemii vzrostl význam lidských práv. Nařízená opatření na ochranu před nákazou dopadla na svobodu pohybu či právo na vzdělání a soukromý a rodinný život. Způsobila i izolaci a osamění. V prohlášení ke Dni lidských práv, který připadá na 10. prosince, to uvedla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO).

"Epidemie koronaviru nás donutila změnit svůj život často skoro od základů... Zároveň však vzrostl význam lidských práv a jejich obsah nabyl konkrétní podoby pro všechny z nás. Najednou jsou svoboda pohybu, právo podnikat, právo na vzdělání, soukromý a rodinný život, ochrana zdraví či života předmětem každodenních společenských debat," sdělila ČTK Válková. Zmínila změnu vzdělávání, pracovních návyků, trávení volného času, ztrátu zaměstnání, zhoršení zdraví i úmrtí blízkých v době pandemie.

Podle Válkové už první vlna nákazy ukázala, že opatření na ochranu nejzranitelnějších způsobila jejich izolaci a osamění. Dopadlo to hlavně na seniory. Zmocněnkyně podotkla, že senioři nejsou "homogenní skupina" a mají různé zájmy, názory i potřeby. "I proto se musejí podílet na rozhodování o podobě opatření a nemohou být vnímáni a prezentováni pouze jako pasivní příjemci pomoci druhých. Stejně tak se nesmějí ocitnout v dlouhodobé izolaci, která ohrožuje jejich fyzické i duševní zdraví," uvedla zmocněnkyně. Podle ní věk nesmí také hrát hlavní či jedinou roli při rozhodování, komu se v krizovém stavu poskytne péče.

Válková míní, že nerovnosti odhalila i výuka na dálku. Zvlášť pro chudší domácnosti či domácnosti z ghett bylo učení on-line problematické. Nemohly totiž zajistit potřebné vybavení a rodiče nebyli často schopni své děti podpořit. "Omezování provozu škol a školských zařízení či sociálních služeb by mělo být uplatněno až jako nejzazší řešení," shrnula stanovisko vládního výboru pro práva dítěte Válková. Dodala, že technologie v práci i učení nabyly v době epidemie na významu, nesmějí ale zasahovat do soukromí a ohrožovat lidskou důstojnost.

Zmocněnkyně poukázala na to, že v době celostátní karantény přibylo také případů domácího násilí. Vzniknout by mohla nová centra pro oběti, podpoří to norské fondy. Podle Válkové se v době nouzových stavů ukázalo rovněž to, že práce neziskových organizací často nahrazovala činnost státu a jeho institucí. Nyní se připravuje strategie na jejich podporu.

Související

Helena Válková /ANO/

Válkovou vláda odvolala z funkce zmocněnkyně pro lidská práva

Vláda dnes odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně dnes vláda v programu neměla.

Více souvisejících

Helena Válková (ANO) lidská práva

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy