V jednáních o platech ve veřejné sféře pro příští rok bude vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) prosazovat zvýšení nejméně o 3,5 procenta. Reálné platy nemohou klesnout, uvedl dnes na tiskové konferenci v Lidovém domě s odkazem na inflaci. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí ČTK řekla, že jednání povede právě Hamáček, 31. srpna se podle ní nad platy sejdou představitelé vlády s odbory.
Hamáček bude z pozice ministra vnitra prosazovat i růst platů policistů a hasičů. Odboroví předáci koncem června pohrozili případnými nátlakovými akcemi, pokud by se platy od ledna nezvedly aspoň o inflaci. Podle informačního systému o průměrném výdělku pracovalo v prvním čtvrtletí pro stát a veřejný sektor 699.400 zaměstnanců.
"Startovací pozice jsou nějaká 3,5 procenta. Nedovedu si představit, že jim poděkujeme a snížíme platy," uvedl Hamáček potom, co policistům, hasičům i úředníkům poděkoval za nasazení v době epidemie covidu-19.
Předáci odborových centrál už dřív řekli, že s přesnými požadavky na růst platů vyčkají na srpnovou predikci vývoje ekonomiky. Ministerstvo financí ji zveřejnilo dnes. Podle ní by inflace příští rok mohla činit právě 3,5 procenta. Suma na mzdy a platy by se mohla zvednout o 3,9 procenta. Minulá predikce počítala pro rok 2022 s inflací 2,3 procenta a růstem sumy na výdělky také o 2,3 procenta. "Po ročním zmrazení platů je na místě odměnit zaměstnance veřejného sektoru, díky kterým podnikatelská sféra, ale i občané ekonomicky lépe zvládli koronavirovou dobu," reagoval na twitteru předák úřednických odborů Pavel Bednář. Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek před nedávnem řekl, že pro zdravotníky bude tato druhá největší centrála požadovat přidání aspoň o deset procent.
Podle informačního systému o výdělku polovina lidí ve veřejné sféře měla v prvním čtvrtletí víc než 36.996 korun. Meziročně je to o čtyři procenta víc. V soukromém sektoru byl medián o 4245 korun nižší. Průměrný plat se od loňského jara ve veřejné sféře zvedl o 5,2 procenta, dosahoval v prvním kvartále 39.782 korun. Průměrná mzda v soukromém sektoru byla o 931 korun nižší, meziročně rostla o 4,9 procenta.
U výdajů ministerstva vnitra pro příští rok se Hamáček s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) "blíží shodě", řekl. "Pokud vyřešíme platy, budeme víceméně spokojeni," konstatoval. Ministerstvo vnitra by podle návrhu mělo hospodařit se zhruba stejným rozpočtem jako letos. Na výdaje by mělo mít asi o 116 milionů víc než letos, což je navýšení o desetinu procenta. Přes 40 procent peněz chce úřad použít na platy zaměstnanců. Na ty má jít z rozpočtu přes 37 miliard korun. Ministerstvo má přes 73.200 míst.
Zvláštní kapitolu ve státním rozpočtu má Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), oproti letošnímu roku počítá návrh s nárůstem o dvě procenta zhruba na 489 milionů korun. Letos má inspekce 469,7 milionu.
Hamáček dnes uvedl, že se nesmí opakovat rušení výsluh či omezování integrovaného záchranného systému za minulé krize z dob pravicových vlád. Zmínil, že v roce 2017 činil průměrný plat hasičů či policistů 39.000 korun hrubého, loni to bylo téměř 50.000 korun.
Ministerstvo financí v návrhu státního rozpočtu na příští rok snížilo ve srovnání s letošním schváleným rozpočtem výdaje více než polovině kapitol. Navrhuje celkové výdaje 1,876 bilionu korun a schodek 390 miliard korun. Letos počítá s deficitem 500 miliard.
Rozpočet podle zákonných pravidel musí vláda schválit a předložit Sněmovně do konce září, letos do jeho projednávání vstoupí říjnové volby. Je pravděpodobné, že nová Sněmovna provede přesuny peněz.
Související

Hamáček oznámil odchod ze sociální demokracie. Chybí mu reflexe eurovoleb

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Jan Hamáček , mzdy / platy , Jana Maláčová (ČSSD)
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Exploze osvítily oblohu nad Dauhá. Írán provedl odvetu za americký útok
včera

Trump se ptá, zda slyšel dobře. Ostře reagoval na slova Medveděva o jaderných zbraních
včera

Policie překazila možný útok cizince v Praze. Cílem mělo být hlavní nádraží
včera

Prázdninové počasí nenaváže na závěr června. Rozdíl bude několik stupňů
včera

Zelenskyj měl v Polsku zemřít. Ukrajinci tvrdí, že zmařili atentát
včera

Na Mladoboleslavsku narazil autobus do stromu. Několik lidí se zranilo
včera

Tankery plné ropy se obrací zpět. Svět se po útoku USA obává ekonomických dopadů
včera

Napětí na Blízkém východě roste: Írán a Izrael na sebe dál útočí, USA otevřeně hovoří o změně režimu
včera

"Korunní princ Íránu" se chce ujmout vlády. Reza Pahlaví vyzval svět, aby svrhnul Chameneího
včera

Zelenskyj přijel do Británie jednat s králem, premiérem Starmerem i ukrajinskými vojáky
včera

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom
včera

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem
včera

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku
včera

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek
včera

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci
včera

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové
včera

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo
včera

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza
včera

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě
včera
Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?
Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.
Zdroj: Libor Novák