Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček respektuje dnešní verdikt Ústavního soudu (ÚS) o zákonu o střetu zájmů. Uvedl to v prohlášení, které ČTK poskytla mluvčí ČSSD Barbora Gavenda. Na koaliční spolupráci ANO a ČSSD podle Hamáčka rozhodnutí soudu ponechat napadené části předpisu v platnosti mít vliv nebude. Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče, jehož strana menšinovou vládu ANO a ČSSD toleruje, nález ÚS ukázal, že u politiků má veřejný zájem přednost před zájmem osobním.
Hamáček uvedl, že rozhodnutí respektuje. "Je právo příslušné skupiny poslanců a dalších se na soud obrátit, nicméně soud rozhodl tak, jak rozhodl, zákon zůstává v platnosti," řekl. Nechtěl komentovat, zda rozhodování o návrhu prezidenta Miloše Zemana z února 2017 netrvalo příliš dlouho. "Jako členovi Parlamentu či exekutivy mi nepřísluší hodnotit práci Ústavního soudu z hlediska organizace práce. Důležitý je výsledek," řekl.
ÚS zamítl návrh na zrušení některých ustanovení tzv. lex Babiš. Ustanovení zákona o střetu zájmů omezující veřejné funkcionáře tak zůstávají beze změny:https://t.co/gw2pQWGQ2c K výroku a odůvodnění uplatnili odlišná stanoviska soudci Jaroslav Fenyk, Josef Fiala a Radovan Suchánek
— Ústavní soud (@usoud_official) February 18, 2020
Hamáček ČTK později napsal, že je dobře, že ÚS předpis zachoval. "Podíleli se na něm i poslanci ČSSD. Musí být mez mezi politikou a byznysem. Narušit tuto mez stanovenou zákonem by bylo principiálně špatně a byl by to špatný signál veřejnosti," napsal Hamáček v textové zprávě.
Na koaliční spolupráci s ANO mít verdikt soudu vliv nebude, dodal Hamáček. Předseda ČSSD je přesvědčen o tom, že otázku možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) vyřeší Soudní dvůr EU. "Ten jediný může autoritativně říci, zda má pravdu česká státní správa, nebo Evropská komise. Současně je to asi nejrychlejší cesta, jak mít nějaké pravomocné rozhodnutí," míní.
Na Soudní dvůr EU se začátkem měsíce obrátila vláda se žalobou na Evropskou komisi kvůli pozastavení dotačních plateb pro firmu Agrofert Holding, kterou Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů. Jde o platby týkající se Programu rozvoje venkova ve výši téměř 247.000 eur (6,3 milionu korun) pozastavené kvůli možnému Babišovu střetu zájmů.
"Já považuji za podstatné, a jsem rád, že Ústavní soud rozhodl, že veřejný zájem má vyšší prioritu než zájem osobní," řekl Grospič České televizi. "Zásadní je, že tento zákon zůstává v platnosti. Je třeba, aby orgány, kterým to přísluší, důsledně dbaly na dodržování tohoto zákona," doplnil. Nechtěl mluvit o možných dopadech na premiéra. O konkrétních případech podle něj musí rozhodnout obecné soudy.
Senátor a majitel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta (za Soukromníky) nepokládá za správné omezování vlastnického práva. Souhlasí ale s tím, že by se firmy členů vlády neměly ucházet o veřejné zakázky. "Je naprosto v pořádku, že se firmy vlastněné členy vládního kabinetu nesmí ucházet o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky," prohlásil Valenta.
Bylo by podle něj trestuhodné, aby vrcholní politici participovali na státních "kšeftech" a přihazovali peníze sami sobě. "Pokud sebereflexi nemají, je potřeba, aby tuto oblast ošetřil zákon. Nepovažuji však za správné omezovat číkoliv vlastnictví," dodal Valenta, jemuž patří také většinový podíl ve firmě Our Media, pod níž spadá mimo jiné regionální televize TV Brno 1 nebo portál Parlamentní listy.
V případě médií vlastněných politiky mohou lidé podle Valenty snadno rozpoznat, zda politik jejich prostřednictvím ovlivňuje veřejnost ve svůj prospěch. Mohou pak tato média přestat sledovat, nebo politika nezvolit.
Valenta předloni čelil podezření, že kvůli vlastnictví médií porušuje zákon o střetu zájmů. Senátní imunitní výbor ale loni disciplinární řízení s Valentou zastavil. Dospěl k závěru, že zákaz vlastnění médií se na Valentu nevztahuje, neboť byl přijat až poté, co se Valenta stal členem horní komory.
Zákon o střetu zájmů zakazuje veřejným funkcionářům osobně ovládat firmy provozující rozhlas, televizi a vydávající noviny. V přestupkovém řízení za to hrozí pokuta do 250.000 korun. Na vlastnictví internetových serverů se nevztahuje. Valenta hodlá letos senátorský mandát obhajovat a již dříve uvedl, že svůj podíl v médiích prodá.
Související

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy
Jan Hamáček , Stanislav Grospič , Andrej Babiš , ČSSD , KSČM , Vláda ČR , Ivo Valenta (zakladatel Synot)
Aktuálně se děje
před 45 minutami

Polsko krotí své vyjádření: Ukrajina se brání bestiálnímu útoku, dodávky zbraní se mohou obnovit
před 53 minutami

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer
před 1 hodinou

Smrtelnou nehodu v Bílém Kostele nepřežil jeden z řidičů. Došlo k čelnímu střetu
před 1 hodinou

CNN: Za útoky na wagnerovce v Súdánu může stát ukrajinská armáda
před 1 hodinou

Muž v Brně pobodal školačku, hrozí mu až výjimečný trest
před 2 hodinami

Separatisté se stahují z Karabachu. Arménie obvinila Ázerbájdžán z útoku na hranicích
před 3 hodinami

Rusko prý nad Krymem a Černým mořem sestřelilo další desítky dronů
před 3 hodinami

Morawiecki: Polsko přestalo Ukrajině posílat zbraně
před 4 hodinami

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce
před 4 hodinami

Letní počasí se zatím neloučí. Teplo bude i příští týden
včera

Při útoku v Karabachu zemřely stovky lidí. Separatisté kapitulovali
včera

Ekovandalové z Poslední generace si sáhnou hluboko do kapsy. Poničení Braniborské brány je vyjde na statisíce
včera

Ukrajina tvrdí, že úspěšně zaútočila na velitelské stanoviště ruské Černomořské flotily
Aktualizováno včera

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří
včera

Polsko-ukrajinská spolupráce se potápí ke dnu. Varšava si kvůli projevu Zelenského předvolala velvyslance
včera

Umíme to rychleji a pohodlněji? Mezi českými e-shopy se rozhořela "neetická" bitva o reklamace
včera

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem
včera

Scholz v OSN: Mír bez spravedlnosti se jmenuje diktát. Moskva si to musí konečně uvědomit
Aktualizováno včera

Část zákazníků O2 se potýkala s výpadkem služeb. Problémy hlásili i zákazníci T-Mobile
včera
Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti
V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.
Zdroj: Libor Novák