Ministerstvo obrany odmítlo, že by chystalo změnu zákona, který by oslabil roli Parlamentu v době krize. Vláda měla podle mluvčího ministerstva Jana Pejška pouze dostat k informaci doporučení odborné skupiny, která od roku 2015 posuzovala možnosti řešení krizových situací. Reagoval tak na kritiku vládního materiálu, kterým by se měl kabinet v nejbližší době zabývat. Opozice se obává oslabení Parlamentu.
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) označil načasování předložení materiálu vládě, která ho měla vzít pouze na vědomí, v současné situaci za náhodné a nešťastné. Nad případnými změnami by podle něj musela být široká politická shoda. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) zdůraznil, že se materiál nebude projednávat nyní, když je v ČR nouzový stav. Materiál se nebude projednávat ani podle premiéra Andreje Babiše (ANO).
Deník Aktuálně.cz a týdeník Respekt v pondělí napsaly, že ministerstvo obrany navrhuje posílit pravomoci vlády, případně premiéra v době ohrožení státu na úkor Parlamentu. Podle Pejška je předkládaný dokument pouze doporučením odborné skupiny složené ze zástupců ministerstev obrany, vnitra, zahraničních věcí, spravedlnosti a Úřadu vlády, který byl vládě předložen pouze jako "úvahový dokument". Tento úkol obrana dostala od vlády v roce 2015.
"Jde o pouhé doporučení meziresortní odborné skupiny, jak řešit připadnou krizovou situaci. Nechceme oslabovat Parlament, chceme o všem vést diskusi napříč politickými stranami, což je v dokumentu jasně uvedeno. Načasování do současné mimořádné situace je náhodné a nešťastné," uvedl v tiskové zprávě Metnar. Na twitteru dodal, že pokud by k podobné změně zákonů mělo někdy dojít, musí nad tím panovat široká politická shoda.
Přiznávám, že načasování vložení doporučujícího úvahového dokumentu do vládního systému bylo nešťastné, rozhodně nechci v dané situaci oslabovat moc Poslanecké sněmovny! Pokud by v budoucnu k něčemu mělo dojít, musí k tomu být široká politická shoda!https://t.co/aSQaZFMNj2
— Lubomír Metnar (@metnarl) March 31, 2020
Podle náměstka ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie Radomíra Jahody odborníci zkoumali varianty, jak postupovat v krajní situaci, kdy nebude usnášeníschopná Sněmovna nebo vláda. "Stát musí mít stanovené kompetence a být připraven na tyto hypotetické situace, které mohou nastat. Proto vznikl tento úvahový dokument, o kterém chceme dále diskutovat napříč politických spektrem," dodal Jahoda.
V dokumentu, který má ČTK k dispozici, se odborná skupina zabývala posouzením krizových situací, na které v současné době zákony nepamatují. První se týká situace, když by nebyl schopen se sejít Parlament a bylo by třeba vyhlásit stav ohrožení státu (SOS) a válečný stav. Ty následují po stavu nouze, který platí v ČR v současné době kvůli pandemii koronaviru. Nyní je SOS vyhlašován Parlamentem na návrh vlády, podobné je to u válečného stavu. Dokument doporučuje, aby v neodkladných situacích, kdy se nemůže sejít Parlament, mohla vyhlásit SOS vláda, případně i jen premiér, Parlament by jej následně potvrdil nebo zrušil. Podobně se nyní postupuje při vyhlášení stavu nouze.
Zároveň se dokument zabývá situací, kdy v době krizových stavů ztratí vláda usnášeníschopnost. Odborníci doporučili, aby mohl v takém případě vládu zastoupit premiér, ministři by následně museli jeho rozhodnutí potvrdit.
Hamáček i Babiš vyloučili, že by se vláda nyní materiálem zabývala. "Rozhodně nehrozí, že by se tato zásadní materiál projednával v nouzovém stavu. O celé problematice se diskutuje už rok a zkušenosti ze současné krize je potřeba do návrhu promítnout," uvedl na twitteru Hamáček.
K aktuálnímu haló ohledně návrhu ministerstva obrany na změnu krizových zákonů. Rozhodně nehrozí, že by se tato zásadní materiál projednával v nouzovém stavu. O celé problematice se diskutuje už rok a zkušenosti ze současné krize je potřeba do návrhu promítnout.
— Jan Hamáček (@jhamacek) March 31, 2020
Na tiskové konferenci po setkání vedení Ústředního krizového štábu dodal, že Metnarovi doporučí, aby materiál stáhnul. "Abychom se k návrhu vrátili v situaci, kdy ta krize bude za námi, kdy nebude jitřit politickou atmosféru a nebude to nutit opoziční politiky, aby vyzývali k občanské neposlušnosti," dodal ministr.
Podle něj se však při inventuře krizové legislativy ukazuje, že stát není připraven na všechno. "Tím ale neříkám, že to máme dělat teď, v krizovém stavu. Až se to uklidní, až bude jasněji a bude jasné, jak jsme tuto krizi zvládli, tak se na to můžeme znova podívat," doplnil Hamáček.
"Absolutně s tím nesouhlasím, zastavil jsem to a projednávat to samozřejmě nebudeme," napsal na twitteru Babiš. Dodal, že neví, proč ministerstvo obrany teď "vytáhlo" dokument, který mu vláda zadala v roce 2015. "Tohle se kolegům fakt nepovedlo," dodal.
Vládní materiál ostře kritizuje opozice, která se obává oslabení role Parlamentu, nelíbí se jí doba, kdy se dokument projednává. Například podle místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala (Piráti) není k posílení role vlády a předsedy vlády důvod. "I v případech, kdy se nemůže scházet Poslanecká sněmovna jako celek, stále existují varianty, kdy jejím jménem může vystupovat volený orgán Sněmovny," uvedl. Návrh v současné situaci označil za ohrožení principů parlamentní demokracie a dělby moci.
Zneužívat stav nouze k posilování pravomocí premiéra a vlády? S Piráty uděláme vše proto, aby naše země nešla cestou Maďarska. Od vlády chceme jasný plán, jak vyřeší krizovou situaci s epidemií. Zatím ji ale zajímá, jak situaci co nejvíc zneužít k ohýbání demokracie.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) March 31, 2020
Někteří zástupci opozice vyzvali Metnara k rezignaci. Představitelé TOP 09 a STAN přirovnali návrh k aktuálnímu dění v Maďarsku, které přijalo kontroverzní zákon, jenž podle kritiků vládě umožňuje bez přesného časového vymezení řídit zemi v době nouzového stavu pomocí dekretů a dává jí větší kontrolu nad novináři.
Související
Důchodcům se říká, že je vláda okrádá. Není to tak, vysvětlil Pavel
Bradáčová bude novou nejvyšší státní zástupkyní. Fiala ocenil její zkušenosti
Vláda ČR , Poslanecká sněmovna , Lubomír Metnar , Jan Hamáček , Andrej Babiš , Vojtěch Pikal (Piráti) , Hnutí ANO , top 09 , Česká pirátská strana , zákony
Aktuálně se děje
včera
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
včera
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
včera
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
včera
„Slovensko je Európa“. Lidé po celé zemi se bouří proti Ficovi, vyrazili do ulic
včera
Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození
včera
Slovensko čelí masivnímu kybernetickému útoku, oznámil Fico těsně před demonstracemi
včera
Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
včera
Kreml souhlasí s jednáním, ale mír na Ukrajině ustupuje do pozadí. Motyl pro EZ zpochybnil Trumpovy schopnosti
včera
Politováníhodné, nešťastné... Svět reaguje na Trumpovo odstoupení od klimatické dohody
včera
Kreml chce jednat o jaderném odzbrojení se Spojenými státy. Má ale podmínku
včera
Mladá Ukrajinka o rodné zemi: Hodně lidem chybí ruka nebo oči, berou úplatky, aby měli základní životní úroveň. Místo Ruska ale raději zvolí smrt
včera
Čtvrtý den Trumpovy vlády: "Zjednal pořádek" v USA, teď chce světu vládnout jako v 19. století
včera
Telefonát s Donaldem Trumpem je jedinečný zážitek. Úředníci z Downing Street prozradili, jak je přežít
včera
Trump drží Čínu v kleštích. Vysoká cla může využít proti Putinovi
včera
Trump pochválil Kim Čong-una. Chce se s ním zase sejít
včera
Výhled počasí pro pololetní prázdniny. Zásadní změna se neočekává
23. ledna 2025 21:56
Princ Harry přišel k penězům. Britové zjistili, jak ho odškodní mediální dům
23. ledna 2025 20:30
RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti
23. ledna 2025 19:51
Pololetní prázdniny se některým dětem protáhnou. Jsou už za týden
23. ledna 2025 19:08
Noční požár v Brandýse nad Labem. Platil druhý stupeň poplachu
Středočeští hasiči neměli v noci ze středy na čtvrtek poklidnou službu. Vyjížděli totiž k požáru haly v Brandýse nad Labem. Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu. Požár se po půlnoci podařilo lokalizovat. Příčina události je předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě