Vláda bude dnes odpoledne projednávat umožnění sportování venku 12 lidem, když budou trénovat po dvojicích s rozestupy a budou mít negativní test na covid-19. Na nedělním večerním jednání se na tomto návrhu s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem dohodli předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička, předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta a předseda Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl.
Šéf resortu zdravotnictví i předseda vlády tento návrh podpořili. Ministr v noci na twitteru upřesnil, že mezi sportujícími dvojicemi musí být minimálně desetimetrové rozestupy, což by výrazně komplikovalo situaci. Při nedělní schůzce o tom podle informací ČTK nebyla řeč.
Amatérští sportovci včetně klubů, které se starají o děti a mládež, byli v pátek přesvědčeni, že tento týden budou moci obnovit společné sportovní aktivity. Nový ministr zdravotnictví brzy odpoledne na tiskové konferenci potvrdil, že se ode dneška povolí shromažďování deseti lidem uvnitř a dvaceti venku. To mělo znamenat spuštění venkovního sportu pro až dvacetičlenné skupiny, vnitřní sportoviště měla pro amatéry zůstat uzavřena. Po poradě s epidemiology z týmu MeSES ale ministr svůj názor přehodnotil a už v pátek večer hovořil o tom, že shromažďování zůstane na dvou osobách venku i uvnitř. V sobotu večer to potvrdil s tím, že to dnes musí ještě schválit vláda.
Ze sportovního prostředí se na něj snesla vlna kritiky. Především omezení organizovaného sportu dětí a mládeže nemá v Evropě obdoby a může vést k obezitě a psychickým problémům mladé generace, upozorňovali sportovní funkcionáři napříč organizacemi. Na premiéra Andreje Babiše se dnes otevřeným dopisem obrátila i starostka České obce sokolské Hana Moučková. "Prosím Vás o to, abyste se zasadil o návrat sportovců a především dětí a mládeže na sportoviště. Návrat na sportoviště je nutný nejen pro obnovení sociálních kontaktů nejmladší generace, ale i pro jejich psychiku. Pomůže také všem trenérům a cvičitelům, kterým přímý kontakt s jejich svěřenci chybí," napsala.
Vyzvala, aby trenéři a cvičitelé byli podobně jako učitelé zařazeni mezi prioritní skupiny na očkování. V kombinaci se školním testováním dětí by to přispělo k vytvoření bezpečného prostředí při sportu. Upozornila, že většina trenérů a cvičitelů Sokola jsou dobrovolníci, což platí i o jiných trenérech v mládežnickém sportu. "Kvůli nemožnosti trénovat hrozí, že si řada z nich v souvislosti s výpadkem pravidelných aktivit najde jiného koníčka, případně jiný přivýdělek a již se nebudou ochotni vrátit k trénování či vedení cvičenců," varovala. Vyzvala Babiše, aby na jednání o uvolňování sportu osobně dohlédl. "Tato zmatečná komunikace, které jsme byli svědky, jasně ukazuje, že sport není vnímán jako jedna ze zásadních cest, jak mít zdravou, sebevědomou společnost - a to je chyba," dodala Moučková.
V neděli se Hnilička a předsedové dvou střešních organizací s premiérem a ministrem domluvili na kompromisu. Sportovat by se smělo ve dvanácti lidech na organizovaných stanovištích po dvou. "Je to první konkrétní krok k rozvolnění ve sportu, který dostal za úkol vypracovat Milan Hnilička. Za týden bychom se měli opět sejít a vše vyhodnotit," uvedl pro ČTK předseda ČUS Jansta.
Otázkou je, o jak velkých rozestupech je řeč. Běžně se v souvislosti se šířením koronaviru hovoří o bezpečné vzdálenosti metru a půl až dvou, ale pro sportovce by to platit nemuselo. "Na venkovní sportovní ploše se sportuje ve dvojicích, přičemž na jedné sportovní ploše může být takových dvojic maximálně šest. Minimální vzdálenost mezi dvojicemi je 10 metrů," uvedl na twitteru ministr Arenberger s tím, že se jedná o výklad jím vydaného opatření na omezení shromažďování, které bude ratifikovat vláda.
Členka mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Ruth Tachezy se proti takovému pohledu ohradila, podle ní je omezení příliš mírné. "Za naši skupinu trváme na tom opatření dva na dva. Jestli ministerstvo (zdravotnictví) k tomu podalo jiný výklad, tak to rozhodně není na základě našeho doporučení," uvedla v České televizi. Teoreticky by podle ní spolu mohly sportovat děti, které spolu chodí do třídy. Ve školách se totiž trvá na striktním dodržování homogenních skupin, které se nepotkávají. Možné setkávání dětí z různých školních kolektivů považoval pro restart sportu za problematické bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný. V rodinách nebo při neformálních volnočasových aktivitách se ale reálně děti z různých tříd potkávají.
Nejistota sportovců tak přetrvává. Vláda zasedá od 14:00. Tisková konference je naplánovaná na 16. hodinu, ale podle průběhu jednání se může posunout.
Související
Vláda zjednodušila zavádění dronů do armády, schválila i úpravy trestního řádu
Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci
Vláda ČR , sport , Národní sportovní agentura
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková