Vláda schválila zapojení do programu EU na podporu kurzarbeitu

Česká republika může přijmout půjčku od Evropské komise (EK) na podporu zaměstnanců ohrožených výpadkem ekonomické aktivity v důsledku koronaviru. Rozhodla o tom dnes vláda, informovala na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zda si nakonec Česko půjčku vezme, bude záležet na konkrétních podmínkách.

Země Evropské unie schválily záměr využít 100 miliard eur (2,7 bilionu Kč), tzv. nástroj SURE, na podporu zaměstnanců ohrožených výpadkem ekonomické aktivity v důsledku koronaviru 19. května. Půjčky pro země podporující kurzarbeit budou k dispozici, až státy poskytnou záruky za úvěr, z něhož bude EK program financovat.

"Případná žádost o půjčku se strany ČR bude muset být zvážena až na základě vyhodnocení konkrétních úvěrových podmínek. S ohledem na tematické oblasti, které program SURE podporuje, by podání případné žádosti o úvěr vyžadovalo, kromě zapojení MF, rovněž spolupráci ze strany resortů MPSV a ministerstva zdravotnictví," uvádí materiál.

Půjčky budou poskytovány v eurech a mají být podloženy zárukami od všech členských států EU za 25 miliard eur. V případě ČR by záruka činila 375 milionů eur (zhruba deset miliard korun). Poskytnutí záruk ze strany všech členských států je přitom nutnou podmínkou pro spuštění nástroje. Komise nicméně konstatovala, že riziko použití dodatečných záruk členských států považuje za velmi nízké.

V případě ČR by bylo podle materiálu možné program EU využít na úhradu výdajů vzniklých v programech Antivirus, které konvergenční program ministerstva financí vyčíslil na 54,5 miliardy korun za období od poloviny března do konce května. Peníze by také bylo možné využít na příspěvky OSVČ, které konvergenční program vyčíslil na 31,1 miliardy korun za období od 12. března do 8. června. Ve zdravotnictví jsou pak pro půjčku uznatelná opatření na snížení zdravotních rizik při výkonu zaměstnání, ochranné prostředky, testování, časté čištění nebo dezinfekci. Naopak do půjčky nelze zahrnout obecné výdaje na zdravotní péči.

Řada členských zemí včetně České republiky po březnovém vypuknutí krize způsobené šířením koronaviru sáhla k podpoře kurzarbeitu, což je práce se zkrácenou pracovní dobou a s příspěvky státu na mzdy. Má to pomoci udržet práci zejména zaměstnancům ve firmách postižených omezeními souvisejícími s pandemií.

Tzv. program SURE je jednou ze tří částí prvního balíčku záchranných stimulů. Ministři financí unijních zemí už dříve schválili využití záchranného fondu eurozóny ESM. Dále také jednali rovněž o garancích v celkové výši 200 miliard eur, které podle návrhu EK poskytne Evropská investiční banka (EIB).

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Vláda ČR kurzarbeit EU (Evropská unie) mzdy / platy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy