Vláda se bude zabývat modelem pomoci rodinám a postiženým

Vláda bude ve středu jednat o podpoře rodin s dětmi a postižených v době zdražování. Na tiskové konferenci koaličních stran ve Sněmovně to uvedl šéf lidovecké frakce Marek Výborný. Zmínil rodičovský příspěvek, slevu na poplatníka a daňový bonus.

Debatu o formě pomoci podle něho koalice zatím neuzavřela, co nejefektivnější model hledají experti ministerstva práce a sociálních věcí. O tom, že by téma mělo zaznít na schůzi kabinetu, informoval Výborného podle jeho slov ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Téma je v tuto chvíli podle Výborného "jednak v režimu jednání v rámci koalice, jednak vlády". "Experti ministerstva práce a sociálních věcí hledají model, který by konkrétně pomohl rodičům rodinám s dětmi a osobám se zdravotním postižením, všechny ty segmenty vnímáme jako potřebné," uvedl. Cesty, jak těmto skupinám obyvatel pomoci, jsou podle Výborného různé, zmínil slevu na poplatníka, daňový bonus a rodičovský příspěvek. "Je třeba to propočítat, aby pomoc byla smysluplná, efektivní," uvedl. Konkrétnější odpovědi by podle něj mohly zaznít po středečním jednání kabinetu.

Jurečka návrhy zatím nepřiblížil. Řekl, že po seniorech jsou další ohroženou skupinou rodiče s dětmi, a to hlavně samoživitelky a samoživitelé. "Vidím tady dva nástroje, které můžeme buď zkombinovat, nebo je využít i separátně, a to je daňová sleva nebo nějaký benefit, který umíme poskytnout a zacílit především na děti v domácnostech, nebo je to případně otázka zvýšené rodičovské," řekl ministr práce před pár dny ČTK.

V úterý Jurečka zmínil případnou mimořádnou jednorázovou dávku. Bonus 400 až 800 korun pro domácnosti kvůli zdražování energií navrhli v březnu Piráti. Ministr už dřív mluvil také o příspěvku na mobilitu pro postižené.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v neděli v televizní debatě uvedl, že by vláda letos ještě jednou kvůli inflaci mohla zvýšit životní minimum, podle něhož se stanovuje nárok na některé dávky či jejich výše. Minimum se zvedlo od dubna o deset procent a pro samotného dospělého je 4250 korun, růst cen za sledované období byl ale vyšší. Podle zákona může vláda životní minimum zvýšit v řádném termínu od ledna, pokud za sledovanou dobu náklady na výživu a základní osobní potřeby vzrostou nejméně o pět procent. Částky může ale navýšit i mimořádně.

Rodičovská činí 300.000 korun. Naposledy se zvedla od ledna 2020, a to o 80.000 korun. V roce 2019 před zvýšením roční výdaje dosáhly 24,5 miliardy, loni při menším počtu vyplacených dávek 35,4 miliardy korun.

Příspěvek na mobilitu je pro lidi s průkazem ZTP či ZTP/P. Činí 550 korun měsíčně. Naposledy vzrostl o 150 korun od ledna 2018. Loni se na něm vyplatilo 1,7 miliardy. Daňová sleva na poplatníka je pro letošek 30.840 korun. Na první dítě by to mělo být 15.204 korun, na druhé 22.320 korun a na třetí a další pak 27.840 korun. U postižených dětí jsou slevy vyšší.

Premiér Petr Fiala (ODS) v sobotu na sjezdu KDU-ČSL uvedl, že kabinet musí důstojně zvládnout uprchlickou vlnu a pomoc občanům, kteří inflaci sami nezvládají. Už dřív členové vlády zmiňovali, že kabinet se kloní k cílené podpoře potřebných, ne k plošným krokům.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela podle vicepremiéra Víta Rakušana (oba STAN) zkraje příštího týdne přijde s komplexním návrhem a informacemi, jak lidem pomoci vzhledem k vysokým cenám energií. Na konci března Síkela oznámil, že ministři připravili balíček opatření kvůli zdražení energií, který obsahuje 13 kroků pro domácnosti, firmy i zvýšení energetické bezpečnosti ČR.

Inflace v březnu zrychlila meziroční růst na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Je tak nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Dál rostly i ceny energií. Česká republika má třetí nejvyšší inflaci v EU.

Související

Jakub Michálek

Sněmovní schůze se mohou změnit. Koalice se blíží ke shodě na novele jednacího řádu

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) se blíží ke shodě na novele jednacího řádu Sněmovny. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekli předsedové klubů KDU-ČSL Marek Výborný a Pirátů Jakub Michálek. Chtějí například časový limit pro řečníky s přednostním právem. Opoziční ANO a SPD s tím nesouhlasí.

Více souvisejících

Marek Výborný (KDU-ČSL) Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 44 minutami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové Vsi. Výsledky mají být známy během několika dní. Policie na vyšetřování spolupracuje s úřadem bezpečnosti práce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy