Vláda tají data o pandemii, vědce přizvala na oko, říká Bartoš

Do jeho tónu hlasu vstoupily emoce. Šéf České pirátské strany Ivan Bartoš se rozohnil nad podezřením, že vláda Andreje Babiše nepředkládá relevantní data o koronavirové nákaze. Nedávné vykázání člena Ekonomického poradního týmu při Ústředním krizovém štábu Daniela Münicha, jehož z jednání vyhodil náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula kvůli nepříjemným dotazům na data infekce, počítačového experta velice znepokojuje. „Takové jednání je naprosto nestandardní a netransparentní,“ říká pro EuroZprávy.cz předseda Ivan Bartoš.

Varovně zvedá prst. Kabinet podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše totiž zveřejňuje na webu ministerstva zdravotnictví zcela zkreslená data, která navíc nejsou použitelná pro jakékoliv rozhodování. „Každé rozhodnutí v této krizi by mělo být podloženo analýzou dopadů jak na občany, tak na firmy s jasným vysvětlením epidemiologických dopadů. Kabinet si na oko přizval vědce, zaštiťuje se spoluprací s odborníky, ale reálně je vytěsňuje,“ zlobí se poslanec Parlamentu České republiky.

Chybí také přehled o tom, co se vlastně monitoruje

Pirátům se podařilo nastolit debatu s vědci a výzkumníky. „Šokující je, že pro ně nejsou pouze nepřístupná data, ale chybí i přehled o tom, co se monitoruje,“ diví se Ivan Bartoš. Ministerstvo zdravotnictví, Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a hygiena musí zveřejňovat detaily o struktuře a rozsahu sbíraných dat (tzv. metadata) v přehledné podobě, na tomto základě pak mohou vědci zformulovat konkrétní datový požadavek s příslušným stupněm anonymizace.

„Nyní například není zveřejněno, jaká je prodleva mezi náběrem vzorku a jeho vyhodnocením a nelze tedy správně nastavit využití kapacity laboratoří, v důsledku čehož se někde kapacity laboratoří naprosto nevyužívají - máme volné kapacity pro testování, ale netestujeme. Podobně jako v jiných částech chybí zásadní koordinace,“ konstatuje rodák z Jablonce nad Nisou.

Přitom v zahraničí toto velmi dobře funguje. „Státní instituce poskytují vědecké veřejnosti spoustu dat v zabezpečené podobě a podporují výzkumy těchto institucí nyní výrazně i finančně, jako to dělá například Velká Británie, Estonsko, Rakousko, Belgie, Švýcarsko. Nevím tedy, proč naše vláda informace před vědci tají,“ kroutí hlavou předseda Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Vědci dokáží vypočítat možné rozdíly dopadů například pro variantu otevřených škol a otevřených škol s žáky s rouškou, rizika setkávání pro určité skupiny, ale i vyhodnotit, zda lze rozvolnit některá opatření, pokud bude fungovat trasování, takzvaná chytrá karanténa a rychlá a cílená izolace. „Univerzity a veřejné výzkumné instituce jsou schopné připravit kvalitní analýzy potřebné pro zvládnutí koronaviru, ale potřebují k tomu data. Pak můžeme mít Českou republiku nastavenou přívětivě k lidem a nepřívětivě pro virus,“ je přesvědčený Bartoš.

Elektronizace zdravotnictví zabrání hromadění pacientů v čekárnách

Piráti ale tvrdí, že nechtějí jen kritizovat. Proto nedávno představili plán s názvem Budoucnost řešíme teď. Zahrnuje oblasti zdravotnictví, školství, ekonomiky nebo sociální politiky a ve Sněmovně ho předali ministerskému předsedovi Andreji Babišovi. „Řadu z návrhů z první fáze se nám již podařilo prosadit, i když je vláda následně se zpožděním prezentovala jako své. Tento přístup mě mrzí, protože lidé potřebovali pomoci a vláda jen kvůli svému PR tuto pomoc zdržela o měsíc a déle,“ odhazuje diplomacii.

Bartoš tvrdí, že přístup k nouzovému stavu už také vláda řeší dle tezí, které ji Piráti v krátkodobém horizontu navrhovali, a které jednotlivým resortům a jejich náměstkům poslal předseda pirátského klubu Jakub Michálek. „Důležité je pro nás v krátkodobém horizontu vyhnout se druhé vlně pandemie a nastartovat motor ekonomického růstu a dotáhnout zásadní zákony v tomto volebním období. Podobně jako na Novém Zélandu chceme různé stupně alertů, aby nebyl chaos v případě druhé vlny. Je zásadní urychleně schválit zákon o elektronizaci zdravotnictví, který zabrání hromadění pacientů v čekárnách,“ říká absolvent doktorského studia v oboru informační věda.

Do konce roku by měl podle Pirátů vzniknout aktualizovaný Pandemický plán a logistické zázemí na ministerstvu vnitra. „Ekonomickému růstu pomůžeme rozšířením úvěrů se státní zárukou, který je díky Pirátům transparentní, i na rozjezd nového podnikání, investicemi obcí na připravené projekty včetně ekologické modernizace a hrozícího sucha. Ze zákonů do konce roku chceme dotáhnout novelu exekučního řádu, který zastaví exekutorské peklo a zavede krajskou příslušnost, naplnit zákon o digitálních službách a dlouhodobou valorizaci platů učitelů,“ nastiňuje stranické plány Bartoš, podle něhož je důležité nepolevovat.

„A to i když vláda dělá sólo netransparentní politiku, nakonec se i naše plány do celkového řešení promítnou. Důkazem jsou současné návrhy vlády pro zvládnutí pandemie, které jsme premiérovi Babišovi představovali před více než měsícem a najednou je vláda navrhuje. Sice pozdě, sice je představuje jako své, ale hlavně, že se to vůbec stane,“ těší předsedu.  Piráti pracují s daty a společně s jejich expertními týmy se radí s odborníky. „Předpokládám tedy, že námi navrhované kroky jsou správné, a když se vláda vykašle na sebeprezentaci a bude naslouchat konstruktivním návrhům, bude to pro ČR a lidi přínosné,“ predikuje zákonodárce.

Při vypuknutí druhé vlny je nutné mít čtyři stupně pohotovosti

Piráti v plánu upozorňují i na možnou druhou vlnu pandemie. „Pokud se podíváme na situaci v zemích, kde začala epidemie koronaviru dříve, nebo na vývoj u jiných epidemií, třeba nejznámější španělské chřipky, je zřejmé, že riziko druhé vlny zde je,“ varuje politik a diskžokej. Proto poslanec hovoří o  důležitých opatřeních typu chytrá karanténa, efektivní trasování i schopnosti rychle, adresně testovat a na vše řádně připravit zdravotní zařízení.

„Česká republika nemůže reagovat novým vypnutím ekonomiky a plošnou karanténou. Tady je zcela zásadní, abychom se poučili z krize, kterou nyní procházíme, na další vlnu se dokázali připravit. V plánu Budoucnost řešíme teď se tomu věnujeme a zdůrazňujeme kroky, které jsou nezbytné. Mezi ně třeba patří digitalizace zdravotnictví,“ má jasno Ivan Bartoš.

Ve zmiňovaném návodu, jak vyvést zemi z krize po pandemii, strana zmiňuje myšlenku, že mít pouze nouzový a standardní stav je nedostatečné. Stejně jako třeba na Novém Zélandu Piráti chtějí, aby byly různé stupně pohotovosti a byla přehledně sestavena všechna opatření, kterými se mají občané při daném stupni pohotovosti řídit. „Už v pondělí z vlády zaznělo, že původní návrh na rozšíření pravomocí ministra zdravotnictví bude přepracován v intencích toho, co jsme navrhovali.

Návrh počítá se zavedením pandemického stavu, což je méně přísné než nouzový stav a právě tento nápad byl součástí našeho plánu Budoucnost řešíme teď,“ pochvaluje si počítačový expert, který tvrdí, že už tady se ukazuje, jak pirátské návrhy jsou pro vládu více než relevantní. „Pokud vláda tedy přichází s tím, že zavede pandemický stav tak, jak jsme to navrhovali, tak je to správný směr a jsme připraveni jednat o konkrétních parametrech,“ pousměje se Bartoš.

Co se týká příkladu Nového Zélandu, pak Piráti mají představu čtyř různých stupňů pohotovosti. Stupeň jedna by představoval mírné nebezpečí, s tím budou spojeny malé zásahy do svobod občanů, naopak stupeň čtyři by byl nouzový stav. „Tenhle náš návrh by vedl hlavně k tomu, že by situace byla přehledná, každý by hned věděl, v jakém stavu nebezpečí z hlediska pandemie se země nachází a jaká opatření jsou s tím spojena,“ vypočítává. Místopředseda Pirátů Jakub Michálek proto již poslal draft toho, jak by to mohlo vypadat náměstkům na ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo vnitra. „Je dost možné, že se vláda bude nadále inspirovat našim i dobrými návrhy a ty čtyři stupně ČR zavede,“ tipuje Bartoš.

Opoziční straně silně vadí, jak kabinet mate veřejnost

Opoziční strana vytýká kabinetu chaos, kterým veřejnost dezorientuje. Než totiž  rozhodl Městský soud v Praze, premiér Andrej Babiš tvrdil, že už nouzový stav není třeba a skončí 30. dubna. Po verdiktu justice ministerský předseda  otočil a začal říkat, že je nutné jej prodloužit, čehož nyní do 17. května dosáhl. Poté však prohlásí, že zrušení všech restrikcí po tomto termínu by bylo riskantní, a přijde s návrhem na posílení pravomocí ministerstva zdravotnictví.

„To není jediný případ, který lidi mate a vyvolává chaos. Zmatek je přítomen napříč vládními kroky během krize. I proto jsme od vlády chtěli, aby představila nějaký orientační plán, za jakých podmínek, se budou dít konkrétní kroky. Pokud se změny dějí bez řádného vysvětlení ze dne na den a nikdo neví, s čím může v následujících dnech počítat, není to jednoduchá situace pro jedince, rodiny ani firmy,“ čílí se Bartoš.

Infekce urychlí poprávku po digitalizaci státní správy

Co ale Piráti během infekční pandemie přivítali je, že s úřady najednou lze komunikovat přes internet, což je jejich dlouhodobým cílem, aby lidé nemuseli chodit na úřady. „Rozhodně bych ale nemluvil o digitalizaci státní správy. Skutečně jsme však paradoxně během posledních týdnů viděli, že řada věcí, po kterých s Piráty dlouhodobě voláme a navrhujeme, najednou jde, a to komunikovat s úřady pomocí e-mailu, pracovat z domova či studovat online,“ dělá předsedovi radost.

Proto je podle Bartoše nezbytné nyní tuto příležitost správně uchopit a nevracet se do zaběhlých kolejí nefunkční digitalizace. „Nedávno se podařilo schválit digitální ústavu a na tu teď musíme navázat a začít poskytovat lidem plnohodnotné služby online. Veřejnost si to nyní osahala a ta poptávka z její strany stoupne a na tu musí stát reagovat,“ tvrdí politik, který v celovečerním filmu Prezident Blaník hrál sám sebe.

Pro Piráty zůstává digitalizace jednou z hlavních priorit. „A tímto směrem je třeba chytře investovat, protože návratnost je hned několikanásobná. Lidé nebudou muset trávit hodiny vyřizováním věcí na úřadě, stále shánět razítka a pobíhat od čerta k ďáblu. Budou mít více času na práci, rodinu, kulturu a zároveň se sníží  náklady na zpracování na straně úřadů a státu. Koruna ušetřená je v tomto případě koruna vydělaná,“ uzavírá pirátský šéf Ivan Bartoš, pro něhož jsou typické dredy.

Související

Zdeněk Hřib

Bartoš předává kormidlo. Novým předsedou Pirátů je Zdeněk Hřib

Novým předsedou Pirátů se v sobotu stal náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib. V čele bývalé vládní strany, která nedávno kabinet Petra Fialy (ODS) opustila, střídá Ivana Bartoše. Toho Fiala na konci září odvolal z vlády kvůli problémům s digitalizací stavebního řízní. Hřib porazil ve druhém kole někdejšího senátora Lukáše Wagenknechta. 
Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

Více souvisejících

Ivan Bartoš (Piráti) Česká pirátská strana Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?

Ještě předtím než všichni tuzemští pohároví zástupci vstoupili do bojů o účast v hlavních fází evropských soutěží, už vědí, s kým se utkají v další fázi předkol. Z pondělního losování ve švýcarském Nyonu tak vyplývá, že nejtěžší vyhlídky má z českých účastníků Viktoria Plzeň. Český vicemistr by se totiž v případě postupu z 2. předkola Ligy mistrů přes Servette Ženeva utkal s někým z dvojice Glasgow Rangers-Panathinaikos Atény. To v bojích o Evropskou ligu čeká Ostravu po případném postupu do 3. předkola buď slovinské Celje nebo kyperská AEK Larnaka. A své možné příští soky má na vybranou i pražská Sparta, která po kazašském Aktobe může změřit síly s dalšími méně známými celky – s Ararat-Armenia či s rumunským klubem Universitateu Kluž.

Aktualizováno včera

Ozzy Osbourne

Zemřel legendární Ozzy Osbourne

Svět rockové hudby přišel o jednu z největších legend. Ve věku 76 let zemřel slavný britský zpěvák Ozzy Osbourne, frontman metalové skupiny Black Sabbath. Větších komerčních úspěchů dosáhl během následné sólové kariéry. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy. 

včera

včera

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

včera

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

včera

včera

Gaza

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

včera

Breivik, Anders

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.

včera

Izrael, ilustrační foto

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování

Velká Británie varovala Izrael, že může čelit dalším sankcím, pokud se nezlepší humanitární situace v Gaze. Šéf britské diplomacie David Lammy v úterním rozhovoru pro Times Radio uvedl, že Londýn zvažuje další opatření, pokud nedojde ke zmírnění utrpení civilistů. Británie je jedním z 28 států, které podepsaly společné prohlášení ostře kritizující izraelskou politiku distribuce humanitární pomoci v Pásmu Gazy.

včera

Donald Trump

USA opouští UNESCO, oznámil Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

včera

Ilustrační foto

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat

Evropská komise podala žalobu na Francii kvůli jejímu přísnému systému označování odpadu. Podle Bruselu totiž povinné francouzské recyklační štítky porušují princip volného pohybu zboží v rámci jednotného evropského trhu.

včera

Nemocnice Motol, ilustrační foto

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem

Fakultní nemocnice v Motole hospitalizovala pacienta s potvrzenou nákazou meningokokem skupiny B. Podle hygieniků případ nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví, provedli trasování a třem kontaktům nasadili preventivní léčbu. Na místě, kde infikovaný mexický student pobýval, zasahovali záchranáři a byl aktivován traumaplán. Pacient je v péči odborníků z Kliniky intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi

Francouzská vláda vyzývá Evropskou komisi, aby v probíhajících obchodních jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zaujala nekompromisnější postoj. S blížícím se termínem stanoveným Washingtonem na 1. srpna, do kdy má být dosaženo nové dohody o clech, vzkazuje Paříž do Bruselu: „přestaňte být vůči Trumpovi měkcí, je čas ukázat sílu.“

včera

včera

Záchranná služba, ilustrační foto

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí

Noční zásah složek integrovaného záchranného systému v Roztokách u Prahy vyvolalo podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Podle hygieniků šlo o opatření s cílem předejít možnému šíření nemoci, která může mít závažný průběh.

včera

Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých

Tragédie otřásla v pondělí bangladéšským hlavním městem, když se vojenský stíhací letoun zřítil přímo na školní areál v severní části Dháky. Podle oficiálních údajů přišlo o život nejméně 27 lidí, z toho 25 dětí. Dalších 171 osob utrpělo zranění, většinou školáci, kteří byli převezeni do několika nemocnic v metropoli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy