Vláda terčem kritiky. Návrh zákona o kurzarbeitu dostala opozice jen pár hodin před schůzí

Opoziční ODS, Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09 kritizují vládu za to, že poslanci měli krátkou dobu na posouzení nových pravidel takzvaného kurzarbeitu. Sněmovna ho má projednat ve středu ve stavu legislativní nouze. Zástupci stran to dnes řekli na tiskových konferencích před schůzí dolní komory. Pozměňovací návrhy k vládní předloze nepřipravili pouze opoziční poslanci, ale též koaliční ČSSD.

Šéf poslanců STAN Jan Farský uvedl, že vláda poslancům návrh poslala 15 hodin před schůzí, aby se k tomu okamžitě vyjádřili. Na jednání poslaneckého klubu budou Starostové probírat své pozměňovací návrhy, které zatím nespecifikovali.

Také TOP 09 chce parametry kurzarbeitu upravit. Vláda podle ní selhala, když normu nekonzultovala s opozicí. Oproti návrhu, který schválil kabinet ANO a ČSSD, by podle opoziční strany měli mít nárok na pomoc pouze lidé, kteří by do práce chodili alespoň dvakrát v týdnu. Firmy, které nejsou schopny zaměstnancům nabídnout práci na více než jeden den, by podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové neměly mít nárok, protože jsou neživotaschopné.

Zákon by podle TOP 09 měl také silněji podporovat kvalifikované zaměstnance s vyššími mzdami. Podle vládního návrhu by pracovník za neodpracované hodiny dostával 70 procent čistého, nejvýš ale do celostátní průměrné mzdy. Strana navrhuje 1,5násobek průměrné mzdy, což chce též koaliční ČSSD.

Pekarová Adamová také představila návrh, aby firmy mohly dočasně propouštět bez udání důvodu v případě, že jsou postiženy krizí. Netýkalo by se to chráněných skupin obyvatel, například lidí v dočasné pracovní neschopnosti nebo těhotných zaměstnankyň. "Chceme, aby stát pomohl zaměstnavatelům s úhradou odstupného. Dva měsíce by uhradil stát a jeden zaměstnavatel," dodala šéfka TOP 09, jež nepodporuje projednání ve stavu legislativní nouze.

Přeje si někdo větší důkaz nekompetence, hlouposti a chaotičnosti současné vlády? V krizovém okamžiku, kdy všichni musí vědět co mají dělat, tahle banda hlupáků se o to začne hádat. https://t.co/3PjjEWtVKv

— Miroslav Kalousek (@kalousekm) September 29, 2020

Krátký čas na přípravu pozměňovacích návrhů kritizoval také šéf sněmovního klubu ODS Zbyněk Stanjura. Hovořil o 115 hodinách. Projednání normy v legislativní nouzi podle něj občanští demokraté nemají důvod podpořit. Změnit by ODS chtěla hned několik aspektů návrhu. Nárok by podle ní měli mít pouze zaměstnanci, kteří by odpracovali alespoň půlku pracovního týdne. Zdravotní pojištění by pak za zaměstnance neměl platit zaměstnavatel, ale stát.

Poslankyně ČSSD Kateřina Valachová chce najít shodu nejen s koaličním partnerem - hnutím ANO, ale i dalšími stranami. Sociální demokraté proto připravili také několik pozměňovacích návrhů. Firmám chtějí mimo jiné zjednodušit administrativu tím, že by na sociální a zdravotní pojištění odváděly z dávkového příspěvku na krácenou práci.

KDU-ČSL návrh vládního zákona vítá. Šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek ocenil, že firmy, které si vyplatily dividendy, nebudou mít na podporu nárok. Podobně jako odboráři ale pro pracovníky KDU-ČSL žádá vyšší náhradu od státu, a to 80 procent z hrubé mzdy.

Hnutí SPD podpoří zrychlené projednání zákona, nesouhlasí ale s tím, že vláda chce adresovat podporu jen zaměstnancům se smlouvou na dobu neurčitou při odpracování minimálně tří měsíců u stávajícího zaměstnavatele. Piráti mají problém s tím, že by se podpora podle návrhu vyplácela až rok - budou požadovat zkrácení lhůty.

Podle komunistů, kteří návrh zákona připomínkovali už v době jeho přípravy kabinetem, je předloha syrová a bylo by třeba ji víc prodiskutovat. "Jsme spíše pro to, aby vláda prodloužila program Antivirus minimálně do konce roku a po volbách se věnovala intenzivní přípravě," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci při ekonomických potížích. Podnik platí lidem za odpracované hodiny, stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu. Navázala by na dočasný program Antivirus. Podle návrhu novely zákona by kurzarbeit ve státě, regionu či vybraném odvětví mohla povolit vždy jen vláda, a to po projednání v tripartitě. Využíval by se při vážném ohrožení ekonomiky, přírodní pohromě, epidemii či kyberútoku.

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka se domnívá, že vláda může schválit kurzarbeit do dvou či tří týdnů

Vláda by mohla v příštích dvou či třech týdnech schvalovat nařízení, které by umožnilo při nedostatku plynu spustit kurzarbeit. ČTK to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle návrhu by se zkrácená práce s příspěvkem státu na mzdy mohla zavést při omezení či zrušení dodávek plynu a ohrožení ekonomiky, a to do konce června. 
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Co bude, pokud dojde plyn? Ministerstvo připravuje kurzarbeit

Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do zkráceného připomínkového řízení návrh nařízení vlády, které by pro firmy spustilo možnost v případě nedostatku plynu čerpat státní příspěvek na zaměstnance. O takzvaném kurzarbeitu budou dnes zástupci odborů a zaměstnavatelů jednat s ministry na zasedání tripartity. 

Více souvisejících

kurzarbeit zákony Jan Farský Markéta Pekarová Adamová Zbyněk Stanjura Kateřina Valachová Jan Bartošek Vojtěch Filip (KSČM) Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy