Vláda zvažuje prodloužení doby na vrácení peněz za kulturní akce

Lidé, kteří měli koupenou vstupenku na neuskutečněnou kulturní akci, budou moci déle žádat pořadatele o vystavení poukazu. Vláda v pondělí projedná novelu zákona, která upravuje lhůtu, v níž se akce zrušené kvůli opatřením proti koronaviru měly konat. Zákon byl časově omezen na akce s předpokládaným termínem konání do 31. října 2020, podle novely by se lhůta posunula na 31. březen 2021.

Umožní tedy pořadateli odložit vrácení vstupného na akce, které se mají uskutečnit do 31. března 2021 a budou kvůli epidemii zrušeny. Zákazník by tedy mohl, pokud začne novela platit, až do 30. června 2021 požádat pořadatele o náhradní poukaz na kulturní akci. Pořadatel je povinen poukaz vydat nejméně v hodnotě uhrazeného vstupného.

Zákon vláda přijala ve snaze zmírnit negativní ekonomické a sociální dopady pandemie na živou kulturu zahrnující divadelní a filmová představení, koncerty, pohybové či taneční produkce, kulturní festivaly a přehlídky. V případě zrušení plánované kulturní akce z důvodu pandemie tento zákon umožňuje pořadateli odložit vrácení vstupného a namísto toho zákazníkovi nabídnout poukaz, který bude moci využít na náhradní akci.

"Během léta sice došlo spolu s poklesem počtu nakažených osob k uvolnění situace, ale s podzimním nárůstem epidemie opět nastává další vlna omezení akcí a vývoj do budoucna je značně nejistý. Pokud nedochází přímo k zákazům a nastavení limitujících podmínek formou opatření exekutivy, pořadatelé, vedeni obavami o zdraví návštěvníků a účinkujících, mohou některé kulturní akce sami zrušit," stojí v předkládací zprávě. Česká republika navíc byla zařazena mezi rizikové země, takže mnozí umělci ze zahraničí svá vystoupení ruší. Nastává tedy podobná situace jako na jaře letošního roku.

S předložením novely předseda Sněmovny žádá o projednání návrhu ve zkráceném jednání v rámci vyhlášeného stavu legislativní nouze.

V zákoně přijatém na jaře je výjimka pro určité skupiny lidí, tu by měla novela respektovat. Na okamžité vrácení peněz mají podle zákona nárok zdravotně postižení lidé, nezaměstnaní, těhotné ženy, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, lidé starší 65 let a samoživitelky nebo samoživitelé.

Restrikce v kultuře vláda zavedla od 10. března, uvolňovat se začaly v polovině května. Vláda uvolnila peníze postupně pro různé sektory kultury, nejprve miliardu pro státní instituce, příjemce grantů na živé umění a pro regionální instituce. Později vyhlásila program Covid-kultura pro podnikatele v kultuře se sumou 900 milionů korun pro jeho účastníky; teď se podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) chystá jeho druhá výzva. Dnes uvedl ministr v Lidových novinách, že lidé pracující v kultuře by mohli jako jednorázovou pomoc získat až 60.000 korun. Nárok bude mít každý živnostník z oboru, fungovat to bude podobně jako na jaře, kdy byl vyplácen jednorázový příspěvek 25.000 korun. Dohromady je na tuto pomoc vyčleněno asi 750 milionů korun.

Související

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Více souvisejících

Vláda ČR kultura koncerty

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy