Vondra: Zemřela žena, která držela pevně maják svobody

Jako na dámu, která dovedla sestoupit k lidem a která navzdory dodržování tradic a pravidel dovedla být lidská a neformální, vzpomínají na královnu Alžbětu II. bývalý velvyslanec v Británii Libor Sečka a někdejší poradce prezidenta Václava Havla Alexandr Vondra. Sečka byl velvyslancem v Británii od roku 2016 do loňského srpna, s královnou se setkal několikrát. Vondra vzpomínal hlavně na první setkání s Alžbětou v Buckinghamském paláci v březnu 1990. Dodal, že odchází kus velké tradice.

"Zemřel někdo, kdo provázel nejenom Británii, ale i celou Evropu všemi klíčovými momenty po konci druhé světové války. Odchází kus velké tradice, prostě žena, která držela pevně maják svobody a tradice po dlouhou dobu. Je mi to hrozně líto," řekl Vondra. Vzpomínal, jak jel jako nezkušený mladý muž s Václavem Havlem na státní návštěvu Británie v jediném obleku, co měl. Tehdy čerstvě jmenovaný poradce Václava Havla Karel Schwarzenberg ho vzal v Londýně do obchodního domu Harrods, kde ho kompletně oblékl, aby prý nedělal v Buckinghamském paláci ostudu. "Dodneška si vybavuju navzdory tomu, že ona vlastně velmi úzkostlivě správně ctila tradice a všechna pravidla, tak zároveň byla nesmírně lidská, milá a neformální," dodal.

Velvyslanec Sečka se s královnou poprvé setkal v březnu 2016 při předávání pověřovacích listin. Asi ve dvacetiminutovém rozhovoru se spolu bavili o její návštěvě České republiky v roce 1996, o znojemském víně, o vzpomínkách na Václava Havla nebo o migrační krizi. "Zajímala se ale také o osobní život, třeba kde budeme v Londýně bydlet," podotkl Sečka. S královnou se poté setkával při vánočních plesech, které se až do covidu konaly každý rok v prosinci. Rozhovory s královnou byly podle něj velmi neformální. "Dovedla sestoupit ke každému, dovedla najít téma, naklonit si k sobě lidi," řekl. Doplnil, že člověk měl při rozhovoru s královnou pocit, že mluví s někým, koho zná odjakživa. "Vyzařoval z ní skutečně takový sympatický přístup, něco zvláštního. Rozdíl v postavení se v jejím podání krásně překonával," dodal.

Dirigent Libor Pešek, který od Alžběty II. převzal Řád rytíře britského impéria, osobnější vzpomínku nemá. S královnou se setkal asi čtyřikrát, jako patronka Královského liverpoolského filharmonického orchestru opakovaně přicházela na koncerty. Poslední setkání bylo v roce 1996 v Praze, kde od Alžběty II. převzal Řád rytíře britského impéria. "Královna se sice usměje, ale při všech těchto příležitostech to byla formální setkání, kde jsme si podali ruku, víc ne," řekl na otázku, jestli má na Alžbětu II. nějakou osobnější vzpomínku.

Související

Více souvisejících

Královna Alžběta II. Alexandr Vondra

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy