Za nízké mzdy můžou vysoké zisky, potřeba jsou investice, tvrdí odbory

Za nízké výdělky v Česku může letité nepřerozdělování zisků firem, příliv levné pracovní síly z ciziny, dlouhá pracovní doba a nedostatek kolektivního vyjednávání. Ve své nové studii to uvedla Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Výsledky dnes na shromáždění odborářů představil předák centrály Josef Středula. Řešením podle odborářských analytiků jsou investice do infrastruktury, školství a vědy, podpora malého a středního podnikání či změna daňového systému a osekání výdajů.

Odbory vyzvaly hlavní politické strany a hnutí, aby se na změnách podoby ekonomického modelu dohodly. Vzniknout by pak měla nová hospodářská strategie.

"ČMKOS považuje model nízkonákladové ekonomiky, který je tu od 90. let, za škodlivý a znemožňující reálnou konvergenci k zemím západní Evropy. Oběť českých zaměstnanců byla bohužel politickými elitami promarněna. Jestliže jsme po 30 letech dosáhli necelé třetiny úrovně mezd vyspělých sousedů, není to rozhodně dobrá zpráva," uvedl Středula. Kritizoval pak některé zahraniční firmy za to, že v Česku vyplácejí pracovníkům ve srovnání se zaměstnanci ve své zemi třetinové mzdy.

Hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň upozornil, že reálná konvergence k západu probíhá, ve mzdách dokonce ještě rychleji než v HDP. "Mnoho západoevropských zemí vidělo jen minimální nárůsty reálných mezd od finanční bouře 2008, zatímco u nás v posledních letech jejich růst atakuje desetiprocentní hranici," uvedl. Zároveň uvedl, že kdyby zahraniční firmy nemohly vyplácet nižší mzdy než doma, tak by do ČR ani nepřišly. "Nějaký zaměstnanec je pro odbory vždy lepší než nijaký. Domácí zaměstnavatelé by za danou mzdu všechny nezaměstnali," dodal.

Podle předáka se Česko dostalo do pasti nižších příjmů a slabého kurzu koruny, technologicky zaostává, sestupuje k nižšímu stupni zpracování ve výrobě, nižší je i produktivita. "Celou dobu si utahujeme opasky. Rozdíl mezi zisky a náklady na mzdy činí 4,5 bilionu korun. ČR má šestou nejvyšší míru zisku v zemích EU, ve mzdách je ale sedmá od konce. Není důvod platit nízkými mzdami," řekl šéf ČMKOS. Česko označil za "slepici snášející zlatá vejce". Dodal, že český zaměstnanec za svou kariéru odpracuje o 11 let víc než německý.

Hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek ovšem upozornil, že podílem nákladů na zaměstnance v HDP ve výši 43 procent za rok 2018 bylo Česko zhruba v polovině žebříčku EU a letos se tento ukazatel dále zvýší na nejvyšší úroveň vůbec kolem 44 procent. Mezi země s nižším podílem než Česko patří podle něj například Itálie a Řecko.

Řešením je podle odborů změna hospodářského modelu. V analýze doporučují podporu rozvoje infrastruktury. Zmiňují rychlý internet a digitalizaci, jadernou energii, vysokorychlostní železnici a také realizaci vodních projektů v ose Vltava - Labe - Severní moře a Dunaj - Odra - Baltské moře. Hned dodávají, že je nutný boj proti suchu.

"S odbory se ztotožňuji v názoru, že je model české ekonomiky nízkonákladový, což není optimální. Tento model se do značné míry vyčerpal, takže bychom se měli připravovat na jeho změnu," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Vytvořit novou hospodářskou strategii může být podle něj přínosné. "Nesliboval bych si ale od ní přechod k úplně novému modelu fungování ekonomiky," dodal.

Dalším opatřením odborů jsou investice do vědy a výzkumu, podpora technického školství či založení státní exportní společnosti, která by pomáhala k vývozu českých technologií. Peníze by měly směřovat i do malých a středních podniků, posílit by se měl cestovní ruch či nájemní bydlení. Poslední okruh návrhů se týká veřejných financí. Podle odborů potřebují proměnu a změnit by se měl i daňový systém. ČMKOS navrhuje narovnání daní zaměstnanců a živnostníků, větší kontrolu daňových optimalizací či progresivní zdanění, boj proti práci na černo a daňovým únikům i případné škrty ve výdajích.

Související

Josef Středula

Středula byl těsně zvolen do čela odborářů, mandát má ale slabý

Na mimořádném sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) dnes byl opět zvolen do čela Josef Středula, ač nedávno opustil vedení odborů kvůli neplacení členských příspěvků. V této volbě neměl protikandidáta a získal podporu 57 procent hlasů. Někteří předáci však hodnotí tento mandát jako slabý, uvedl server idnes.cz.

Více souvisejících

ČMKOS firmy mzdy / platy Josef Středula Odbory

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy