První den voleb skončil. Zájem voličů je malý

Ve druhém kole senátních voleb přišla do dnešního večera hlasovat v průměru asi desetina oprávněných voličů. Je to přibližně stejně jako v první den volebního finále v předchozích hlasováních.

Mezi jednotlivými obvody jsou však výrazné rozdíly. Například na Jihlavsku, kde se odehrává nejsledovanější duel letošních voleb mezi dosavadním předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a kandidátkou opozičního ANO Janou Nagyovou, přišla do volebních místností pětina voličů, některé komise dokonce hlásí volební účast vyšší než 30 procent. V jiných regionech přišlo hlasovat kolem pěti procent lidí, kteří mohou volit. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli volební komisaři a obecní úřady.

Lidé mohou ve 24 obvodech volit ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. Tři senátoři vzešli už z prvního kola voleb.

Zatím nejnižší účast ve druhém kole senátních voleb byla v roce 2016, kdy přišlo hlasovat 15,38 procenta voličů. Tehdy se volilo ve stejných okrscích jako letos. Nejvyšší účast byla před dvaceti lety, kdy dosáhla 32,6 procenta. Při posledních volbách do třetiny Senátu před dvěma lety byla volební účast ve druhém kole 16,37 procenta. V porovnání s minulým pátkem, kdy se konalo první kolo senátních voleb spolu s komunálními volbami, je zatím zájem voličů zhruba poloviční.

Účast ve druhém kole senátních voleb v obvodu Jihlava je podle volebních komisí oslovených ČTK vyšší než obvykle při druhém hlasování ve volbách do Senátu. Někde přišlo okolo 20 procent voličů, někde už i přes 30 procent. V Jihlavě měly dva okrsky účast do 21 procent, v další volební místnosti v Havlíčkově ulici už odevzdalo hlas 38 procent voličů. Účast tam je podle volební komise jen o něco nižší než minulý týden, kdy se zároveň s volbami do Senátu hlasovalo i v komunálních volbách. "Průběžně lidé chodí. Nejvíc jich tu bylo ve 14:00, to tu byla fronta," řekla členka volební komise.

Nadprůměrně vysoká je i volební účast v senátních volbách v obvodu Pardubice, okolo 20:00 činila zhruba 20 procent. Na obecní úřad v Mokošíně přišlo 19 procent voličů, do Domu chovatelů v Přelouči asi 23 procent. V pardubické Základní škole Spořilov volila pětina lidí včetně odsouzených z pardubické věznice.

V Praze 10 byla volební účast k 20:30 zhruba 12,5 procenta, v Praze 11 dosáhla asi 14 procent.

Volební účast v Jičíně ve volebním okrsku číslo 12 byla ve 20:30 na úrovni 16 procent, řekla ČTK zapisovatelka volební komise. Před 18:00 byla volební účast v celém Jičíně kolem deseti procent.

Ve volebním obvodu Plzeň-město se podle oslovených volebních komisí pohybuje účast od osmi do zhruba deseti procent, podle Jana Nového z krajského úřadu je to zatím deset až 12 procent.

Volební účast ve druhém kole ve dvou senátních obvodech na jihu Čech byla dnes večer výrazně nižší než před týdnem. Na Českokrumlovsku se pohybovala kolem 15 procent, na Táborsku na některých místech jen lehce nad deseti procenty. "S prvním kolem se zájem voličů vůbec nedá srovnat," řekla ČTK členka volební komise v Chotovinách na Táborsku.

Výrazně menší zájem voličů provází i druhé kolo senátních voleb v obvodu 34 - Liberec. Dvě hodiny před dnešním uzavřením volebních místností přišlo zatím k urnám deset procent zapsaných voličů. "Je to dlouhé, lidé nechodí," posteskla si zapisovatelka jednoho z okrsků na Králově Háji v Liberci Jana Žáková. Před týdnem tam v tuto dobou byla účast na 25 procentech.

Okrsky v Karlových Varech večer udávaly účast okolo šesti procent. Před šesti lety byla účast rovněž nízká, ve výsledku dosáhla 14 procent. "Přišlo dnes zatím 32 voličů. Dokonce přišel i jeden volič, který volil poprvé," komentovala klidnou až nudnou atmosféru ve volební místnosti jedna z komisařek. Do druhého kola tam postoupily kandidátky ANO a SPD.

Volební účast v Ústeckém kraji, kde si lidé vybírají svého budoucího senátora na Ústecku a Mostecku, zůstávala nízká i k večeru. Do 18:00 přišlo vhodit hlas do urny 4,5 procenta voličů, o dvě hodiny později účast činila zhruba o půl procenta víc. ČTK to sdělila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. V okrsku 2016 v ústecké části Mojžíř, kde žijí lidé se sociálními problémy, činila účast ve 20:00 zhruba procento. Naproti tomu volební komise v domově důchodců v Křížatecké ulici v Litvínově napočítala 9,31 procenta.

V Jihomoravském kraji byla k 21:00 nejvyšší volební účast ve volebním obvodu 79 Hodonín, kde přišlo zatím volit 14,77 procenta voličů, v obvodu číslo 49 Blansko je dosud účast v druhém kole senátních voleb 13,1 procenta. V obvodu číslo 58 Brno-město dnes zatím hlasovalo 12,51 procenta oprávněných voličů a v obvodu 55 Brno-město odevzdalo hlas 12,1 procenta voličů. V Kroměříži odevzdalo v senátních volbách kolem 20:00 svůj hlas 13 procent oprávněných voličů. Volební účast v Moravskoslezském kraji se podle Jana Berouska z krajského úřadu ve 20:00 pohybovala zhruba kolem sedmi procent.

Na rozdíl od prvního kola se senátní volby tento víkend nekonají ve všech 27 senátních obvodech. Volební místnosti v Praze 6, na Bruntálsku a Orlickoústecku zůstaly zavřené, protože lidé tam zvolili senátory už v prvním kole - Jiřího Růžičku (navržen TOP 09) z klubu Starostů, Ladislava Václavce (ANO) a Petra Fialu (KDU-ČSL).

Právo volit má zhruba 2,5 milionu občanů. V prvním kole přišly hlasovat více než dvě pětiny z nich, ve druhém kole bývá účast tradičně nižší.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

Více souvisejících

Volby Senátní volby

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

včera

včera

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo

Téměř tři a půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává nejnovější chlouba ruské armády – tank T-14 Armata – mimo skutečné boje. Přestože byl už před lety prezentován jako přelomová zbraň nové generace, na ukrajinském bojišti se objevil jen ve výjimečných a krátkodobých případech. To podle analytiků ukazuje na vážné pochybnosti o jeho skutečné schopnosti uspět v ostrém nasazení.

včera

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky

Devatenáctiletý Oleh z ukrajinského města Rivne si původně myslel, že našel snadný přivýdělek. Na Telegramu narazil na nabídku tisíce dolarů za prosté posprejování policejní stanice. Jak ale brzy zjistil, místo barvy převzal v tašce výbušninu, mobilní telefon a dráty. Nevědomky se stal součástí nebezpečné ruské sabotážní sítě, která cílí především na mladé Ukrajince – a to v rámci nové etapy tzv. hybridní války.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit

Tři a půl roku po začátku tzv. „speciální vojenské operace“ se Rusko ocitá v hluboké vojenské krizi. Navzdory původním očekáváním o bleskovém dobytí Kyjeva během tří dnů a zjevné početní i technické převaze, se Kremlu podařilo ovládnout pouze necelých 20 procent ukrajinského území. Ztráty na ruské straně podle odhadů překročily hranici jednoho milionu padlých, zraněných a nezvěstných. Proč je tak obrovská armáda tak zoufale neefektivní?

včera

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy

Jak válka na Ukrajině vstupuje do dalšího krutého a krvavého roku, bojiště odhaluje novou realitu: většina zranění už nevzniká přímým střetem, ale působením střepin – úlomků z dělostřeleckých granátů, min nebo dronů. Odborníci uvádějí, že až 80 procent všech zranění na frontě dnes tvoří právě střepinová poranění. Právě v této situaci se do popředí dostává jeden z nejpozoruhodnějších vynálezů současného konfliktu – ukrajinský magnetický extraktor.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy