První den voleb skončil. Zájem voličů je malý

Ve druhém kole senátních voleb přišla do dnešního večera hlasovat v průměru asi desetina oprávněných voličů. Je to přibližně stejně jako v první den volebního finále v předchozích hlasováních.

Mezi jednotlivými obvody jsou však výrazné rozdíly. Například na Jihlavsku, kde se odehrává nejsledovanější duel letošních voleb mezi dosavadním předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a kandidátkou opozičního ANO Janou Nagyovou, přišla do volebních místností pětina voličů, některé komise dokonce hlásí volební účast vyšší než 30 procent. V jiných regionech přišlo hlasovat kolem pěti procent lidí, kteří mohou volit. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli volební komisaři a obecní úřady.

Lidé mohou ve 24 obvodech volit ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. Tři senátoři vzešli už z prvního kola voleb.

Zatím nejnižší účast ve druhém kole senátních voleb byla v roce 2016, kdy přišlo hlasovat 15,38 procenta voličů. Tehdy se volilo ve stejných okrscích jako letos. Nejvyšší účast byla před dvaceti lety, kdy dosáhla 32,6 procenta. Při posledních volbách do třetiny Senátu před dvěma lety byla volební účast ve druhém kole 16,37 procenta. V porovnání s minulým pátkem, kdy se konalo první kolo senátních voleb spolu s komunálními volbami, je zatím zájem voličů zhruba poloviční.

Účast ve druhém kole senátních voleb v obvodu Jihlava je podle volebních komisí oslovených ČTK vyšší než obvykle při druhém hlasování ve volbách do Senátu. Někde přišlo okolo 20 procent voličů, někde už i přes 30 procent. V Jihlavě měly dva okrsky účast do 21 procent, v další volební místnosti v Havlíčkově ulici už odevzdalo hlas 38 procent voličů. Účast tam je podle volební komise jen o něco nižší než minulý týden, kdy se zároveň s volbami do Senátu hlasovalo i v komunálních volbách. "Průběžně lidé chodí. Nejvíc jich tu bylo ve 14:00, to tu byla fronta," řekla členka volební komise.

Nadprůměrně vysoká je i volební účast v senátních volbách v obvodu Pardubice, okolo 20:00 činila zhruba 20 procent. Na obecní úřad v Mokošíně přišlo 19 procent voličů, do Domu chovatelů v Přelouči asi 23 procent. V pardubické Základní škole Spořilov volila pětina lidí včetně odsouzených z pardubické věznice.

V Praze 10 byla volební účast k 20:30 zhruba 12,5 procenta, v Praze 11 dosáhla asi 14 procent.

Volební účast v Jičíně ve volebním okrsku číslo 12 byla ve 20:30 na úrovni 16 procent, řekla ČTK zapisovatelka volební komise. Před 18:00 byla volební účast v celém Jičíně kolem deseti procent.

Ve volebním obvodu Plzeň-město se podle oslovených volebních komisí pohybuje účast od osmi do zhruba deseti procent, podle Jana Nového z krajského úřadu je to zatím deset až 12 procent.

Volební účast ve druhém kole ve dvou senátních obvodech na jihu Čech byla dnes večer výrazně nižší než před týdnem. Na Českokrumlovsku se pohybovala kolem 15 procent, na Táborsku na některých místech jen lehce nad deseti procenty. "S prvním kolem se zájem voličů vůbec nedá srovnat," řekla ČTK členka volební komise v Chotovinách na Táborsku.

Výrazně menší zájem voličů provází i druhé kolo senátních voleb v obvodu 34 - Liberec. Dvě hodiny před dnešním uzavřením volebních místností přišlo zatím k urnám deset procent zapsaných voličů. "Je to dlouhé, lidé nechodí," posteskla si zapisovatelka jednoho z okrsků na Králově Háji v Liberci Jana Žáková. Před týdnem tam v tuto dobou byla účast na 25 procentech.

Okrsky v Karlových Varech večer udávaly účast okolo šesti procent. Před šesti lety byla účast rovněž nízká, ve výsledku dosáhla 14 procent. "Přišlo dnes zatím 32 voličů. Dokonce přišel i jeden volič, který volil poprvé," komentovala klidnou až nudnou atmosféru ve volební místnosti jedna z komisařek. Do druhého kola tam postoupily kandidátky ANO a SPD.

Volební účast v Ústeckém kraji, kde si lidé vybírají svého budoucího senátora na Ústecku a Mostecku, zůstávala nízká i k večeru. Do 18:00 přišlo vhodit hlas do urny 4,5 procenta voličů, o dvě hodiny později účast činila zhruba o půl procenta víc. ČTK to sdělila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. V okrsku 2016 v ústecké části Mojžíř, kde žijí lidé se sociálními problémy, činila účast ve 20:00 zhruba procento. Naproti tomu volební komise v domově důchodců v Křížatecké ulici v Litvínově napočítala 9,31 procenta.

V Jihomoravském kraji byla k 21:00 nejvyšší volební účast ve volebním obvodu 79 Hodonín, kde přišlo zatím volit 14,77 procenta voličů, v obvodu číslo 49 Blansko je dosud účast v druhém kole senátních voleb 13,1 procenta. V obvodu číslo 58 Brno-město dnes zatím hlasovalo 12,51 procenta oprávněných voličů a v obvodu 55 Brno-město odevzdalo hlas 12,1 procenta voličů. V Kroměříži odevzdalo v senátních volbách kolem 20:00 svůj hlas 13 procent oprávněných voličů. Volební účast v Moravskoslezském kraji se podle Jana Berouska z krajského úřadu ve 20:00 pohybovala zhruba kolem sedmi procent.

Na rozdíl od prvního kola se senátní volby tento víkend nekonají ve všech 27 senátních obvodech. Volební místnosti v Praze 6, na Bruntálsku a Orlickoústecku zůstaly zavřené, protože lidé tam zvolili senátory už v prvním kole - Jiřího Růžičku (navržen TOP 09) z klubu Starostů, Ladislava Václavce (ANO) a Petra Fialu (KDU-ČSL).

Právo volit má zhruba 2,5 milionu občanů. V prvním kole přišly hlasovat více než dvě pětiny z nich, ve druhém kole bývá účast tradičně nižší.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Česko pozve účastnické státy OBSE k pozorování prezidentských voleb

Česko v souladu s politickými závazky pozve mimo jiné další účastnické státy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) k pozorování lednových prezidentských voleb. Naposledy OBSE vyslalo omezenou misi do České republiky loni na pozorování sněmovních voleb. Vyplývá to z materiálu ministerstva zahraničí, který minulý týden schválila vláda.

Více souvisejících

Volby Senátní volby

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Jaderná elektrárna Dukovany

ČEZ obdržel tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. ČEZ nyní nabídky zanalyzuje a bude o nich s uchazeči dál jednat. Finální nabídky by zájemci měli podat do konce září příštího roku. Dnes o tom informovala společnost ČEZ, která má tendr na starosti. Konkrétní podmínky nabídek firma neuvedla. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

před 11 minutami

Vladimír Putin před vyhlášením útoku na Ukrajinu

Strategií Putina je válku na Ukrajině natáhnout, spojenci mu to musí překazit, tvrdí Estonsko

Strategií ruského prezidenta Vladimira Putina je válku na Ukrajině co nejvíce natáhnout a spojenci Kyjeva mu to musí překazit, uvedl v rozhovoru se stanicí Svobodná Evropa estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu. Spojenci by toho ale měli dosáhnout zvýšením dodávek těžkých zbraní na Ukrajinu, nikoli vyvíjením tlaku na Kyjev, aby souhlasil s jednáním s Ruskem a dělal mu ústupky.

před 36 minutami

před 46 minutami

Ursula von der Leyenová

EK chce zaplatit poválečnou obnovu Ukrajiny ze zabavených ruských peněz

Evropská komise navrhuje zabavit majetek, který země Evropské unie zmrazily Rusku v reakci na invazi na Ukrajinu. Oznámila to dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, podle níž by konfiskované jmění mělo sloužit pro náhradu válečných škod a poválečnou obnovu Ukrajiny. Unijní exekutiva rovněž navrhuje vytvořit zvláštní mezinárodní tribunál pro ruské válečné zločiny, řekla její šéfka.

Aktualizováno před 52 minutami

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Sněmovna jedná o rozpočtu na příští rok. Vláda počítá se schodkem 295 miliard

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) předpokládá, že vládou navrhovaný státní rozpočet bude nutné v příštím roce novelizovat, protože bude třeba přepracovat jeho výdajovou stranu. Řekla to v úvodu dnešního třetího čtení státního rozpočtu na příští rok. Poslanci budou muset před schvalováním rozpočtu rozhodnout o 62 pozměňovacích návrzích na přesuny peněz. Vládní návrh počítá se schodkem 295 miliard korun proti letošnímu schválenému schodku 375 miliard korun.

před 2 hodinami

Tesla model S

Tesla ztrácí podíl na americkém trhu. Konkurence je levnější

Americká automobilka Tesla, v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, zůstává jedničkou na trhu s elektromobily ve Spojených státech. Její tržní podíl se však snižuje, protože konkurenti uvádějí na trh čím dál více cenově dostupnějších modelů. Vyplývá to ze zprávy společnosti S&P Global Mobility. 

před 2 hodinami

PhDr. Petr Just, Ph.D., český politolog a vysokoškolský pedagog vyučující na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a dalších vysokých školách.

25 let od pádu Klausovy vlády. Příběh o „zradě“ zcela zastínil podstatu celé krize, soudí politolog Just

Před pětadvaceti lety, 30. listopadu 1997, podala demisi druhá vláda Václava Klause. Vyvrcholila tím rychlá a velmi dynamická krize koaličního kabinetu ODS, KDU-ČSL a ODA, která se nejvíce odvíjela od odhalených nesrovnalostí ve financování první uvedené strany, jejímž byl Klaus předsedou. I z důvodu, že se jednalo o první větší tuzemskou vládní krizi od listopadu 1989, měla značný dopad na další vývoj české politiky, a to ve více rovinách, uvádí politolog Petr Just v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Vedoucí katedry politologie a anglofonních studií Metropolitní univerzity Praha v něm rovněž přiblížil další faktory pádu vlády i to, jak Klausem vytvořená a následně v mediálním prostoru vytvořená teze o zradě jeho nejbližších spolupracovníků otočila interpretaci tehdejších událostí. 

před 2 hodinami

Německo, ilustrační foto

Německo zavádí jízdenku platnou po celé zemi. Vyjde na 1200 korun měsíčně

Německo zavede cenově dostupnou celoněmeckou jízdenku pro regionální a městskou hromadnou dopravu nejdříve od dubna nadcházejícího roku. Dohodli se na tom regionální ministři dopravy se svým spolkovým kolegou Volkerem Wissingem, který chtěl původně jízdenku zavést od počátku roku. Jízdenka bude stát 49 eur na měsíc (1200 Kč), spolková vláda a spolkové země ale dosud nevyřešily podrobnosti financování.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Agrofert

Agrofert se snaží ovládnout naši zemi, varuje Rychetský. Doufá, že nový soud nebude jeho součástí

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský se v rozhovoru pro Aktuálně.cz před prezidentskou volbou nepřímo vymezil vůči kandidátu Andreji Babišovi (ANO). Sice jej přímo nejmenoval, ale vyjádřil naději, že ÚS, který čeká od příštího roku postupná obměna, nebude "součástí Agrofertu". Právě Babiš je zakladatelem Agrofertu, který později vložil do svěřenského fondu.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie

Studie: Rostlinná strava může snížit riziko rakoviny střev u mužů o 22 procent

Konzumace rostlinné stravy bohaté na zeleninu, celozrnné výrobky, ořechy a luštěniny může u mužů snížit riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku o více než pětinu. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na rozsáhlou studii amerických a jihokorejských vědců, kterým se ale nepodařilo potvrdit podobnou souvislost u žen.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

pařížští hasiči, ilustrační fotografie (autor: Oscar Brouchot)

Zloději ve Francii odčerpali palivo z nádrže hasičům

Ve francouzském departementu Hautes-Alpes poblíž Grenoblu se v posledních týdnech množí krádeže pohonných hmot z nádrží zaparkovaných aut. V polovině listopadu zloději vyprázdnili i nádrže dvou hasičských vozidel, napsala dnes stanice BFM TV na svém serveru.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

rozbouřené moře, autor: Łukasz Zięba

Řecký ostrov Evia zasáhla dvě zemětřesení

Řecký ostrov Evia dnes zasáhla dvě zemětřesení o síle 5,0 a 4,8 stupně. Silné otřesy podle agentury AP pocítili i obyvatelé Atén, žádné oběti ani významné škody ale nejsou hlášeny.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Na Kroměřížsku zemřela chodkyně, srazilo ji auto

U Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku srazilo dnes vpodvečer auto šedesátiletou ženu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy