První den voleb skončil. Zájem voličů je malý

Ve druhém kole senátních voleb přišla do dnešního večera hlasovat v průměru asi desetina oprávněných voličů. Je to přibližně stejně jako v první den volebního finále v předchozích hlasováních.

Mezi jednotlivými obvody jsou však výrazné rozdíly. Například na Jihlavsku, kde se odehrává nejsledovanější duel letošních voleb mezi dosavadním předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a kandidátkou opozičního ANO Janou Nagyovou, přišla do volebních místností pětina voličů, některé komise dokonce hlásí volební účast vyšší než 30 procent. V jiných regionech přišlo hlasovat kolem pěti procent lidí, kteří mohou volit. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli volební komisaři a obecní úřady.

Lidé mohou ve 24 obvodech volit ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. Tři senátoři vzešli už z prvního kola voleb.

Zatím nejnižší účast ve druhém kole senátních voleb byla v roce 2016, kdy přišlo hlasovat 15,38 procenta voličů. Tehdy se volilo ve stejných okrscích jako letos. Nejvyšší účast byla před dvaceti lety, kdy dosáhla 32,6 procenta. Při posledních volbách do třetiny Senátu před dvěma lety byla volební účast ve druhém kole 16,37 procenta. V porovnání s minulým pátkem, kdy se konalo první kolo senátních voleb spolu s komunálními volbami, je zatím zájem voličů zhruba poloviční.

Účast ve druhém kole senátních voleb v obvodu Jihlava je podle volebních komisí oslovených ČTK vyšší než obvykle při druhém hlasování ve volbách do Senátu. Někde přišlo okolo 20 procent voličů, někde už i přes 30 procent. V Jihlavě měly dva okrsky účast do 21 procent, v další volební místnosti v Havlíčkově ulici už odevzdalo hlas 38 procent voličů. Účast tam je podle volební komise jen o něco nižší než minulý týden, kdy se zároveň s volbami do Senátu hlasovalo i v komunálních volbách. "Průběžně lidé chodí. Nejvíc jich tu bylo ve 14:00, to tu byla fronta," řekla členka volební komise.

Nadprůměrně vysoká je i volební účast v senátních volbách v obvodu Pardubice, okolo 20:00 činila zhruba 20 procent. Na obecní úřad v Mokošíně přišlo 19 procent voličů, do Domu chovatelů v Přelouči asi 23 procent. V pardubické Základní škole Spořilov volila pětina lidí včetně odsouzených z pardubické věznice.

V Praze 10 byla volební účast k 20:30 zhruba 12,5 procenta, v Praze 11 dosáhla asi 14 procent.

Volební účast v Jičíně ve volebním okrsku číslo 12 byla ve 20:30 na úrovni 16 procent, řekla ČTK zapisovatelka volební komise. Před 18:00 byla volební účast v celém Jičíně kolem deseti procent.

Ve volebním obvodu Plzeň-město se podle oslovených volebních komisí pohybuje účast od osmi do zhruba deseti procent, podle Jana Nového z krajského úřadu je to zatím deset až 12 procent.

Volební účast ve druhém kole ve dvou senátních obvodech na jihu Čech byla dnes večer výrazně nižší než před týdnem. Na Českokrumlovsku se pohybovala kolem 15 procent, na Táborsku na některých místech jen lehce nad deseti procenty. "S prvním kolem se zájem voličů vůbec nedá srovnat," řekla ČTK členka volební komise v Chotovinách na Táborsku.

Výrazně menší zájem voličů provází i druhé kolo senátních voleb v obvodu 34 - Liberec. Dvě hodiny před dnešním uzavřením volebních místností přišlo zatím k urnám deset procent zapsaných voličů. "Je to dlouhé, lidé nechodí," posteskla si zapisovatelka jednoho z okrsků na Králově Háji v Liberci Jana Žáková. Před týdnem tam v tuto dobou byla účast na 25 procentech.

Okrsky v Karlových Varech večer udávaly účast okolo šesti procent. Před šesti lety byla účast rovněž nízká, ve výsledku dosáhla 14 procent. "Přišlo dnes zatím 32 voličů. Dokonce přišel i jeden volič, který volil poprvé," komentovala klidnou až nudnou atmosféru ve volební místnosti jedna z komisařek. Do druhého kola tam postoupily kandidátky ANO a SPD.

Volební účast v Ústeckém kraji, kde si lidé vybírají svého budoucího senátora na Ústecku a Mostecku, zůstávala nízká i k večeru. Do 18:00 přišlo vhodit hlas do urny 4,5 procenta voličů, o dvě hodiny později účast činila zhruba o půl procenta víc. ČTK to sdělila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. V okrsku 2016 v ústecké části Mojžíř, kde žijí lidé se sociálními problémy, činila účast ve 20:00 zhruba procento. Naproti tomu volební komise v domově důchodců v Křížatecké ulici v Litvínově napočítala 9,31 procenta.

V Jihomoravském kraji byla k 21:00 nejvyšší volební účast ve volebním obvodu 79 Hodonín, kde přišlo zatím volit 14,77 procenta voličů, v obvodu číslo 49 Blansko je dosud účast v druhém kole senátních voleb 13,1 procenta. V obvodu číslo 58 Brno-město dnes zatím hlasovalo 12,51 procenta oprávněných voličů a v obvodu 55 Brno-město odevzdalo hlas 12,1 procenta voličů. V Kroměříži odevzdalo v senátních volbách kolem 20:00 svůj hlas 13 procent oprávněných voličů. Volební účast v Moravskoslezském kraji se podle Jana Berouska z krajského úřadu ve 20:00 pohybovala zhruba kolem sedmi procent.

Na rozdíl od prvního kola se senátní volby tento víkend nekonají ve všech 27 senátních obvodech. Volební místnosti v Praze 6, na Bruntálsku a Orlickoústecku zůstaly zavřené, protože lidé tam zvolili senátory už v prvním kole - Jiřího Růžičku (navržen TOP 09) z klubu Starostů, Ladislava Václavce (ANO) a Petra Fialu (KDU-ČSL).

Právo volit má zhruba 2,5 milionu občanů. V prvním kole přišly hlasovat více než dvě pětiny z nich, ve druhém kole bývá účast tradičně nižší.

Související

Lidé volí v prezidentských volbách.

Jednodenní volby v pátek jsou dobrá a legitimní volba, míní sociolog i politolog

Konání voleb v jeden den je evropským standardem a česká veřejnost by si na tuto změnu nejspíš rychle zvykla, řekl dnes ČTK sociolog a ředitel výzkumné společnosti STEM Martin Buchtík. Výběr pátku hodnotí kladně i politolog Tomáš Lebeda. Důvody pro změnu jsou legitimní a pátek je pro všechny skupiny voličů nejvhodnější, řekl ČTK.
Radek Vondráček (vpravo)

ANO chce případné jednodenní volby v neděli místo pátku

Opoziční hnutí ANO bude v souvislosti s vládními zákony na úpravu voleb ve Sněmovně navrhovat, aby se případné jednodenní volby konaly v neděli, nikoli v pátek. Po jednání stínové vlády ANO to řekl místopředseda hnutí Radek Vondráček.

Více souvisejících

Volby Senátní volby

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Bohuslav Svoboda

Praha se zřejmě konečně dočká nové vlády. Spolu, Piráti a STAN dokončují dohodu

Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Piráti a STAN v Praze finalizují dohodu o magistrátní koalici, o víkendu chtějí začít s vnitrostranickým schvalováním koaliční smlouvy a programu. Zástupci stran to dnes řekli novinářům po zahájení koaličního jednání. Dnes bude schůzka pokračovat do nočních hodin v užším složení, zástupci stran budou dokončovat znění programu a řešit personální otázky. Nové vedení metropole chtějí strany zvolit na zastupitelstvu 16. února.

včera

Martin Stropnický

Stropnický chyboval a uznal to, uvedl Lipavský. Věc považuje za vyřešenou

Velvyslanec České republiky v Izraeli Martin Stropnický pochybil, když si nevyžádal dostatek informací k poslanecké delegaci, ve které byl i čelný představitel české dezinformační scény Žarko Jovanovič. Ve vyjádření, které ČTK poskytl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake, to uvedl ministr Jan Lipavský (Piráti). Stropnický podle něj chybu uznal, nebude se opakovat. Lipavský považuje věc za vyřešenou.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Změny ve fotbalové Slavii. Přichází mladý Nor, ale do Lince odchází druhý slávista za krátký čas

Do poloviny února mohou tuzemské české fotbalové profesionální kluby přivádět do svých kádrů posily a nejinak činí v posledních dnech pražská Slavia. Představila teprve devatenáctiletého norského mládežnického reprezentanta s řeckými kořeny Christose Zafeirise. Ten do Edenu míří z Haugesundu, přičemž se upsal až do konce června 2027. Slavii naopak opustil obránce Maksym Talovjerov, jenž následuje kroky svého bývalého spoluhráče Mosesa Usora a míří do rakouského Lince.

včera

včera

Novak Djoković

Djokovič vyrovnal Nadala v počtu grandslamových titulů. Zanechal však po sobě pachuť

Mužský turnaj ve dvouhře v australském Melbourne v rámci Australian Open ovládl srbský tenista Novak Djokovič, jehož finálovým soupeřem byl v neděli Řek Stefanos Tsisipas, přemožitel Jiřího Lehečky ze čtvrtfinále. Řeckého tenistu porazil 6:3, 7:6 a 7:6 a mohl se tak radovat ze svého rekordního jubilejního desátého vítězství v Melbourne, díky čemuž se tak stal opět světovým hráčem číslo jedna. Na prvním grandslamovém turnaji však Djokovič nezanechal nejen dojem ze svého bezesporu dobrého tenisu, ale i pachuť z toho, že jeho okolí nikterak neskrývalo svou přilnavost k Rusku.

včera

Péter Szijjártó

Szijjártó kritizoval amerického velvyslance v Budapešti

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes obvinil amerického velvyslance v Budapešti, že se snaží vměšovat do vnitřních záležitostí Maďarska. Podle agentury AP jde o doklad narůstajícího diplomatického rozkolu mezi Spojenými státy a Maďarskem. Szijjártó reagoval na vyjádření velvyslance Davida Pressmana pro server Politico, kde diplomat přístup Maďarska k válce na Ukrajině označil za "politiku schvalovanou ruským prezidentem Vladimirem Putinem".

včera

včera

Petr Fiala

V Česku je podle Fialy potenciál pro budování dalších bioplynových stanic

V Česku je podle premiéra Petra Fialy (ODS) určitě potenciál pro budování dalších bioplynových stanic. Uvedl to po dnešní návštěvě zemědělského podniku Luka ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku, který provozuje bioplynovou stanici déle než deset let. Předsedkyně představenstva Alena Nováková uvedla, že firmu s velkým chovem skotu provoz vyrábějící z bioplynu elektřinu a teplo pomáhá stabilizovat, protože to je jistý měsíční příjem.

Aktualizováno včera

Luskoun

V pražské zoo se narodilo první mládě luskouna v Evropě

V pražské zoologické zahradě se dnes brzy ráno narodilo mládě luskouna krátkoocasého. Jde o prvního luskouna narozeného v Evropě, uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek na twitteru. Luskouni krátkoocasí patří mezi kriticky ohrožená zvířata. Přirozeně žijí v Asii od Nepálu přes Myanmar a jižní Čínu až po Tchaj-wan. Zoo Praha je teprve druhou zoo v Evropě, která luskouny chová. 

včera

včera

Vláda ČR.

Vláda chce i kvůli vysokým cenám potravin prověřit marže

Vláda chce prověřit ceny u zemědělců, potravinářských podniků a obchodních řetězců. Cílem je zjistit výši obchodní přirážky jednotlivých sektorů. Po jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) a členy vlády to dnes novinářům řekli prezident Agrární komory ČR Jan Doležal a prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. 

včera

Aktualizováno včera

Vladimir Putin

Znovu nás ohrožují německé tanky, prohlásil Putin při výročí bitvy u Stalingradu

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho zemi "opět" ohrožují německé tanky. Podle tiskových agentur to pronesl během proslovu ve Volgogradu u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu v bitvě u Stalingradu nad armádou nacistického Německa. Putin tak reagoval na nedávné rozhodnutí Berlína poskytnout tanky Leopard 2 německé výroby Ukrajině, aby se mohla bránit současné ruské vojenské agresi.

včera

Miloš Zeman

Případ výroků Stehlíkové o Zemanovi se odkládá, potvrdila žalobkyně

Státní zastupitelství potvrdilo odložení případu výroků psychiatričky a bývalé ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové o fungování Hradu v době nemoci prezidenta Miloše Zemana. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Stehlíková v médiích zpochybňovala, zda v době své nemoci rozhodoval o fungování úřadu hlavy státu sám Zeman, nebo za něj rozhodovali lidé z jeho okolí. 

včera

Petr Pavel

Pavel jednal s policejním prezidentem, probrali ochranu i kontroly na Hradě

Policejní prezident Martin Vondrášek jednal dnes s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem o podobě jeho budoucí ochrany. Pavel dříve opakovaně uvedl, že necítí důvěru k části útvaru pro ochranu prezidenta, který bude mít na starosti jeho bezpečnost od březnové inaugurace. Vondrášek novinářům po jednání v pražském Hrzánském paláci řekl, že od Pavla nezazněl požadavek na personální změny.

včera

ČNB

ČNB zlepšila odhad vývoje český ekonomiky, její pokles bude nižší

Česká národní banka (ČNB) dnes zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. Očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,3 procenta. V listopadové prognóze předpokládala, že se výkonnost ekonomiky sníží o 0,7 procenta. Centrální banka ale zhoršila výhled inflace, která by letos v průměru měla činit 10,8 procenta. V listopadu ČNB předpokládala inflaci průměrně 9,1 procenta.

včera

včera

Tomáš Řepa

Banderu nemá na nočním stolku každý Ukrajinec. Historik pro EZ popisuje historii banderovců i vztahy Ukrajiny s Polskem

Vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně pro EuroZprávy.cz popsal kontroverzní postavu Stepana Bandery v souvislostech s dnešní ukrajinskou společností. Podle něj je tamní společnost sice rozdělená, ale rozhodně banderovce neadoruje. „Někteří si jej idealizují a vnímají ho jako symbol odporu proti všem, naopak jiní jej podobným způsobem démonizují jako se to děje i jinde. Tato postava polarizuje i ukrajinskou společnost,“ popisuje historik v rozhovoru.

včera

NATO

Finsko a Švédsko chtějí vstoupit do NATO společně

Je v zájmu všech, aby Švédsko a Finsko vstoupily do NATO společně. Řekla to dnes finská premiérka Sanna Marinová po jednání se svým švédským protějškem Ulfem Kristerssonem ve Stockholmu. Švédský premiér potvrdil, že je ambicí obou zemí dokončit proces společně. Ujistil také, že jeho země bude nadále plnit trojstranné memorandum o umožnění procesu vstupu do NATO, uzavřené mezi Finskem, Švédskem a Tureckem. Ankara přitom v posledních dnech dala Stockholmu najevo, že jeho vstup do aliance zatím ratifikovat nehodlá.

včera

E.ON sníží stálým zákazníkům ceny energií pod cenový strop

Energetická společnost E.ON sníží od poloviny února všem svým stálým zákazníkům bez fixací ceny energií pod vládou stanovené cenové maximum. U elektřiny budou ceny nižší o šest procent, než činí cenový strop, u plynu o osm procent. Zlevnění se bude týkat více než milionu zákazníků. Roční úspora u klientů, kteří nepoužívají elektřinu či plyn k vytápění, bude v řádu vyšších stovek korun, u ostatních vyšší. Informovala o tom dnes společnost E.ON. Dosud tuzemští dodavatelé snižovali ceny pouze u produktů s fixací. Nové ceníky připravují i další dodavatelé.

Zdroj: ČTK

Další zprávy