Zazněla vážná slova o brexitu. Vyjednávač EU Barnier jednal s českými poslanci a senátory

Vyjednávač Evropské unie pro brexit Michel Barnier dnes jednal s českými poslanci a senátory o vývoji kolem očekávaného britského odchodu z unie a nastavení nových vztahů s Británií. ČTK a České televizi to řekl předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL), podle kterého Barnier usiluje o co nejlepší dohodu s Británií a o její naplnění.

Ve čtvrtek se vyjednávač setkal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Hned po přistání v Praze vyrazil @MichelBarnier za mnou. Vážím si toho, máme fajn vztah. Jako vyjednavač #brexit odvedl v Komisi skvělou práci. A mohl by jít příkladem. Členským státům totiž dával všechny informace, mluvil s námi o všech možnostech, což není vždy v Komisi zvykem. pic.twitter.com/0zo9TUuR1c

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) November 28, 2019

Michel Barnier dnes ke své návštěvě Česka uvedl, že vyjednávání o brexitu je závažná záležitost, a proto chce o svých výsledcích mluvit v každé členské zemi EU.

Poslanci a senátoři podle Benešíka dostali informace o všech scénářích dalšího vývoje po prosincových parlamentních volbách v Británii, které rozhodou i o dalším postupu při brexitu. "Samozřejmě padla i otázka, jestli je možné brexit zrušit. A pan Barnier řekl jasně, že pokud Británie ten postup zastaví, tak bude zastaven," řekl Benešík.

Debata se podle něj vedla zejména o praktických věcech, jako je nastavení smluv v letecké dopravě nebo zajištění ochrany spotřebitele po brexitu. Poslanci se ptali i na možnost, zda by Británie mohla jmenovat svého zástupce do Evropské komise, pokud by z brexitu sešlo, Benešík to označil za delikátní právní a politickou otázku.

Benešík také upozornil na to, že na nastavení nových vztahů s Británií bude poměrně málo času, protože podle dosavadních dohod by přechodné období po brexitu mělo trvat jen do konce příštího roku. Poslanec očekává, že vyjednávání bude komplikované. "Spojené království, aspoň ústy současných politiků, není moc nakloněno tomu, aby se začínalo na evropské bázi, jak ta spolupráce funguje už několik desítek let," řekl. Podle něj to bude zcela nový proces, protože obvykle se dohody o spolupráci se třetími zeměmi zakládají na sbližování ekonomik, Británie ale chce postupovat opačně.

Také předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) po jednání upozornil na to, že vyjednávání o budoucnosti vztahů Británie s EU bude složité. "Je tam celá řada věcí, které je potřeba domyslet, abychom se s Británií neodcizili, ale mohli nadále fungovat. Je třeba zajistit společný trh, společná pravidla pro občany nebo společná pravidla pro kontakt s vnějším světem," řekl. Podle něj brexit bude znamenat ztrátu pro občany EU i pro občany Británie.

Barnier se už ve čtvrtek setkal s Babišem, mluvili spolu o důsledcích britských voleb na brexit nebo o nastavení nového mandátu vyjednávače pro dohodu o novém uspořádání vztahů.

Barnier dnes řekl, že brexit je velmi vážný a mimořádný proces, proto je potřeba vést dialog a naslouchat v členských zemích EU, které jako vyjednávač zastupuje. Zmínil potřebu mluvit se zástupci vlády, parlamentu i odborů a zaměstnavatelských svazů. Podotkl, že nyní každý týden navštěvuje jednu z evropských zemí. Od začátku listopadu takto byl v Portugalsku, Řecku, Chorvatsku a nyní v Česku.

Termín brexitu byl opakovaně odložen, podle aktuálního plánu by Británie měla z unie odejít k 31. lednu. Česko dlouhodobě klade důraz na to, aby se brexit uskutečnil na základě dohody a aby budoucí vztahy mezi EU a Británií zůstaly co nejtěsnější.

Související

EU

NÁZOR: Házení viny na EU je u politiků známka populismu, naznačuje profesor

Nedávný útok Michela Barniera na pravomoci Evropského soudu mnohé překvapil, konstatuje Alberto Alemanno v komentáři pro server Politico. Profesor práva působící na Vysoké škole obchodních studií v Paříži pokládá otázku, jak je možné, že někdejší hlavní vyjednavač EU pro brexit se změnil z horlivého zastánce unijní integrity ve vlasteneckého obhájce francouzských zájmů.

Více souvisejících

Michel Barnier Ondřej Benešík Senát ČR Pavel Fischer Česká republika Brexit

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy