trana zelených ukončila vyjednávání s ČSSD o předvolební spolupráci. ČTK to dnes oznámil spolupředseda Zelených Michal Berg. Sjezd sociálních demokratů a další kroky po něm nedávají Zeleným naději, že by bylo možné naplnit základní požadavek spolupráce, kterým je zásadní změna politické kultury v Česku. Další kroky oznámí Zelení ve středu před polednem na tiskové konferenci.
O ukončení předvolební spolupráce dnes Zelení informovali předsedu ČSSD Jana Hamáčka. O spolupráci strany vyjednávaly od ledna. Hamáček novinářům řekl, že se Zelenými o konci jednání osobně nemluvil a vzkazy přes média ho mrzí.
"Sjezd sociální demokracie a další kroky po něm nám nedávají naději, že by bylo možné naplnit základní požadavek spolupráce, který stanovil náš sjezd (v lednu). Tedy aby takový projekt přispěl k zásadní změně politické kultury v Česku a k ukončení oligarchického srůstání politické a ekonomické moci a autoritářského stylu vládnutí zemi, a to včetně odmítnutí spolupráce s Andrejem Babišem a hnutím ANO," uvedla spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis.
Berg byl v pátek hostem na on-line sjezdu sociálních demokratů. K plánované spolupráci uvedl, že země, kde zelení a sociální demokraté spolupracují, představují ideál. Podle Berga, jehož strana má dosud zástupce pouze v horní parlamentní komoře, není možné tříštit síly. Za hlavní témata pokládali Zelení dopady klimatické změny, které nemají nést nejzranitelnější, dále bydlení a změny vyplývající z globalizace.
Hamáček před svým znovuzvolením do předsednického křesla ČSSD v kandidátské řeči na sjezdu řekl, že strana musí prosazovat smysluplnou a šetrnou zelenou politiku. Odmítl ale zelený aktivismus vedoucí k nesmyslným zákazům. Spolupráci se Zelenými jednotlivým regionům nechtěl vnucovat.
Novinářům dnes řekl, že ho mrzí, že si strany takové věci vzkazují přes média. "Žádné osobní jednání neproběhlo," uvedl. Pokud se Zelení rozhodli jinak, ČSSD musí udělat to, co Hamáček navrhoval v kandidátské řeči na sjezdu, podotkl. "Neuzavírám se vstupu nezávislých osobností a osob spojených s ekologií na kandidátky sociální demokracie. Do voleb půjdeme jako sebevědomá sociální demokracie pod naší značkou," uvedl.
Strana zelených má ve volebních modelech podporu zhruba mezi jedním a dvěma procenty. Ve sněmovních volbách v říjnu 2017 získali Zelení 1,46 procenta hlasů, nedosáhli tak ani na státní příspěvek. Spolupředsedy Davis a Berga si Zelení do čela strany zvolili loni v lednu.
ČSSD je součástí koaliční vlády Andreje Babiše (ANO), v posledních několika letech prochází výraznou krizí. Úbytek voličů citelně poznala již ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2017, ve kterých skončila až šestá a získala pouhých 15 mandátů. Od roku 2019 preference strany klesají i pod pět procent a výrazně jí ubývá i členů. ČSSD také utrpěla debakly ve volbách do Senátu, do krajských zastupitelstev i do Evropského parlamentu. Hamáček na posledním sjezdu delegátům slíbil, že stranu ve Sněmovně udrží. Volby se konají letos v říjnu.
Související

Zelení budou pro volby do Evropského parlamentu jednat s ČSSD a Piráty

Nastal čas pro nepopulistickou opozici. Češi se rádi rozhodují ekologicky, říká spolupředseda Zelených
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Demonstrace ve Francii pokračují. Po zásahu policie jsou desítky zraněných
Aktualizováno před 53 minutami

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 24 lidí zemřelo
před 1 hodinou

Fiala: Nové spalovací motory se budou moci prodávat i po roce 2035
Aktualizováno před 1 hodinou

Zemřel Emil Boček, legendární válečný veterán a bývalý stíhací pilot RAF se dožil sta let
před 1 hodinou

Hrozba pro bezpečnost země? Izrael zřejmě zastaví kontroverzní reformu soudnictví
před 2 hodinami

Papež přijal rezignaci německého bikupa spojenou s případy zneužívání
před 2 hodinami

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin
před 3 hodinami

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí
před 3 hodinami

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?
Aktualizováno před 4 hodinami

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19
před 4 hodinami

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky
před 5 hodinami

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb
před 5 hodinami

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou
před 5 hodinami

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?
před 6 hodinami

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny
před 7 hodinami

Ukrajina nemůže zahájit novou protiofenzivu. Zelenskyj vysvětlil důvody
před 7 hodinami

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod
před 8 hodinami

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat
před 8 hodinami

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo
před 9 hodinami
Proč obchodní řetězce nepodporují drobné farmáře? Problém je i v koncentraci výroby
Obchodní řetězce v ČR podle Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) podporují velké průmyslové producenty potravin. Předseda asociace Jaroslav Šebek v tiskové zprávě uvedl, že obchodníci velmi zřídka odebírají produkci od drobných farmářů, které asociace sdružuje.
Zdroj: ČTK