Zeman si letos vyřídil účty jinak. Seznam vyznamenaných je chaos, píše tisk

Seznam čerstvých nositelů státních vyznamenání je velmi pestrou směsicí osobností, píšou české deníky. Podle Lidových novin (LN) se vyznamenaní dělí do tří skupin: Jsou to váleční veteráni, bojovníci za svobodu a jiní hrdinové, dále osobnosti kultury, vědy a veřejného života a pak známí, kamarádi a podporovatelé prezidenta.

Letos prezident Miloš Zeman vyznamenal 42 osobností, nejvíce za dobu pobytu na Hradě.

"Jak kdosi trefně poznamenal − vyznamenaní se dělí na ty, kdo se zasloužili o stát, a ty, kdo se zasloužili o Miloše Zemana," uvedl komentátor Hospodářských novin (HN). Upozorňuje ale, že je pod tím skryta podstatnější motivační vrstva. Tvoří ji Zemanova snaha předvést skrze osoby vyznamenaných svůj politický svět. Jsou zastoupeny všechny prvky jeho politiky, míní.

Podle HN reprezentuje česko-čínské přátelství ocenění čínské bohemistky Sü Wej-ču, východní ekonomickou orientaci majitel strojírenské skupiny Alta Vladimír Plašil, který zároveň skrze společné podnikání s Rosatomem zosobňuje Zemanovo přání, aby zakázku na dostavbu Dukovan získala ruská státní firma.

"Odpor vůči současným evropským trendům předvádí nejvyšší vyznamenání pro Václava Klause, považujícího za největší zlo Evropskou unii a boj s klimatickými změnami. A konečně obhajobu ruské anexe Krymu podprahově reprezentuje medaile pro režiséra Emira Kusturicu, přítele Vladimira Putina," píše list.

Deník N uvedl, že vyznamenání nepřevzal katolický kněz Petr Piťha, přestože to dříve Hrad avizoval. Z vyjádření prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka vyplývá, že duchovní ocenění odmítl. "Je na každém, aby celou věc vnitřně zvážil a rozhodl se. Rozhodnutí učiněné v tichosti respektujeme," sdělil Ovčáček.

V dubnu přitom potvrdil, že ocenění bude odměnou i za "odvahu projevenou při kontroverzním kázání o Istanbulské úmluvě". Duchovní a bývalý ministr školství loni v katedrále svatého Víta zkritizoval dokument, který se zabývá potíráním domácího násilí a násilí na ženách.

Udělování vyznamenání hlavou státu chybí podle komentátora LN nějaká měřítka pro to, komu ocenění dát. Například mezi oceněnými Zemanem byli v posledních letech i lidé, kteří se objevili na seznamu agentů komunistické Státní bezpečnosti (Stb), nebo byli jinak spjatí s totalitním komunistickým režimem. "Často úspěšné osobnosti, ale občas ne morální vzory," uvedl deník. "Není tu žádný vzor, ideál, který mají vyznamenaní tvořit. Celkový dojem je chaos a vyznamenávání za popularitu a někdy i blízkost moci," míní autor komentáře.

Podobně se vyjádřil i deník E15, který se zabýval hlavně oceněnými z řad podnikatelů. "Nedá se přehlédnout, že významným kritériem při Zemanově hodnocení podnikatelů je jejich účast na podnikatelských misích do východních despocií. Nebo sponzoring prezidentových kampaní či spřízněné Strany práv občanů, na niž je navázaná část Zemanova okolí. Stejně tak mohou oprávněné morální rozhořčení vyvolávat vazby vyznamenaných na komunistický režim či StB," napsal. "Sama myšlenka vyznamenávání podnikatelů by ale zapadnout neměla a může se stát třeba nenápadným, ale zajímavým kouskem dědictví Zemanovy prezidentské éry," doplnil.

Deník Právo si všímá Zemanova projevu při tradičním ceremoniálu. Pokud by se měl popsat jedním slovem, patrně by to slovo znělo "smířlivý", podotkl autor komentáře. "Ti, kdo se těšili na to, že si prezident bude vyřizovat účty se svými ideovými protivníky, což při stejné příležitosti nejednou učinil, byli pravděpodobně zklamáni," uvedl list. Podle HN si ale Zeman s oponenty vyřídil účty tím, že je na Hrad nepozval.

Související

Miloš Zeman

Exprezidentu Zemanovi hrozila exekuce. Šarapatkovi nakonec zaplatil

Exprezident Miloš Zeman dostal sám sebe do problematické situace ve věci omluvy bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Jak zjistil web Seznam Zprávy, Zeman mu během patnáctidenní lhůty nezaplatil 50 tisíc korun, jak mu to nařídil soud. Bývalá hlava státu ale v průběhu pátečního dne informovala, že částku uhradila.

Více souvisejících

Miloš Zeman 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu státní vyznamenání prezident čr Česká republika Petr Piťha

Aktuálně se děje

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

včera

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

včera

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

včera

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

včera

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

včera

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

včera

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy