Zeman vyznamenal Jágra, Medaili za hrdinství dostal aktér bitky z Dubé

Prezident Miloš Zeman udělil Medaile Za zásluhy hokejistovi Jaromíru Jágrovi, fotografovi Janu Saudkovi nebo automobilové závodnici Elišce Junkové. Vyznamenal také prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kalu, srbského režiséra Emira Kusturicu, starostku Sokola Hanu Moučkovou nebo podnikatele Rudolfa Ovčařího. Medaile na Pražském hradě předal i lékařům, kteří se o něj v minulosti starali.

V seznamu vyznamenaných jako každoročně nechybí sportovci, umělci, vědci, lékaři, podnikatelé i politici. Z oblasti kultury a umění dostala medaili čínská bohemistka Sü Wej-ču, která mimo jiné přeložila některá díla Bohumila Hrabala, zpěvák a herec Josef Zíma, umělecký fotograf Saudek, bratr Káji Saudka, nebo režisér a hudebník Kusturica, který byl v minulosti vyznamenán i ruským prezidentem Vladimirem Putinem a za kterého dnešní vyznamenání převzal spolupracovník. Oceněn byl také oblíbený Zemanův malíř Kamil Lhoták, ředitel Národního muzea Michal Lukeš nebo vojenský historik Jiří Rajlich.

Zeman opět vyznamenal několik lidí, kteří jsou mu blízcí. Medaili například udělil Petru Martanovi, který neúspěšně kandidoval za bývalou Zemanovu Stranu práv občanů do Senátu a se kterým sdílí názor na řešení kůrovcové kalamity. Ocenil také svého ošetřujícího očního lékaře Jaroslava Madunického, stomatologa Josefa Podstatu, člena svého prvního lékařského konzilia, a onkologa Luboše Petruželku, který se loni vyjadřoval k otázce údajného onemocnění Zemana rakovinou. Madunický, Petruželka i Podstata patří ve svých oborech k uznávaným odborníkům. K prezidentovi má podle pozorovatelů velmi blízko i Vladimír Plašil, zakladatel společnosti Alta, která vyrábí a vyváží obráběcí stroje a těžební zařízení zejména do zemí bývalého Sovětského svazu.

Do blízkosti Zemana se dostal i Jágr, když se účastnil jeho letošní cesty do Číny. Zeman vzal legendárního hokejistu, který by se měl stát jednou z tváří hokejového turnaje na zimních olympijských hrách v Pekingu, k čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi. K Zemanovým podporovatelům před prezidentskou volbou patřil motocyklový závodník Libor Podmol, nejlepší český freestyle motokrosař.

Za zásluhy v oblasti vědy byl oceněn vědec a chemik Jan Mašát, porodník Antonín Doležal, který v Praze na porodním oddělení U Apolináře odrodil tisíce dětí či bioložka a filozofka Helena Haškovcová, která se zabývá třeba sociální gerontologií. Ze sportovní oblasti Zeman kromě Jágra vybral Junkovou, legendární československou automobilovou závodnici. Ocenil i Milana Pernicu, který se od 40. let věnoval turistickému značení, a hlavního konstruktéra vozu Škoda Favorit Petra Hrdličku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes novinářům řekl, že s prezidentem má jiný názor na některé oceněné. Dá se předpokládat, že na mysli měl například Kalu, kterého v minulosti opakovaně kritizoval. Mezi oceněnými je i advokát a filantrop Pavel Smutný, který je prezidentem Smíšené izraelsko-české obchodní komory nebo stál za vznikem Ceny Arnošta Lustiga. Média ale v posledních dnech informovala o jeho spolupráci s StB. Smutný kontakt připustil, odmítá ale, že by s tajnou policií skutečně spolupracoval.

Zeman dnes dále vyznamenal bývalého senátora a poradce prezidenta Václava Klause Josefa Kalbáče a chartistu, publicistu a bezpečnostního analytika Jana Schneidera. Z ekonomické oblasti ocenil podnikatele Ovčařího, který stál třeba za podniky Moravia Steel nebo Česká zbrojovka, a Jana Struže, finančníka a zakladatele CZECH TOP 100.

Medailí za hrdinství prezident Miloš Zeman vyznamenal čtyři hrdinky a hrdiny z druhé světové války, vojáka padlého v Afghánistánu a aktéra potyčky na koupališti v Dubí. Oceněni tak byli Božena Ivanová, Jarmila Halbrštátová, Karel Kněz, David Michajlak, Tomáš Procházka a Kurt Taussig. Medaile jim dnes prezident udělil při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě.

Již v květnu Zeman avizoval, že Medaili za hrdinství udělí in memoriam Procházkovi, který padl loni 22. října na misi v Afghánistánu, když na základně Šindánd zaútočil na české vojáky muž v afghánské uniformě. Další dva čeští vojáci byli při incidentu zraněni. Procházka v Afghánistánu sloužil jako psovod. Vyznamenání na Hradě převzal jeho otec. Předání byl přítomen i belgický ovčák Doky, jeden ze dvou psů, které měl Procházka s sebou v Afghánistánu.

Mezi vyznamenanými jsou čtyři váleční veteráni a odbojáři z druhé světové války. Medaili dostaly válečné veteránky Ivanová, která za druhé světové války i přes svůj útlý věk pracovala na východní frontě jako spojařka, získala také parašutistický výcvik, a Halbrštátová, která taktéž sloužila na východní frontě. Jako zdravotnice či spojařka se zúčastnila bojů o Sokolovo, Kyjev, Bílou Cerkev i karpatsko-dukelské operace.

In memoriam byli oceněni odbojář Kněz a stíhací pilot RAF Taussig. Strážmistr Kněz se za druhé světové války zapojil do odboje, pomáhal například parašutistům skupiny Silver A. Odbojářské působení ho stálo život. Ocenění převzala Knězova vnučka. Taussig byl židovského původu, díky organizaci Nicholase Wintona se mu podařilo vyhnout koncentračnímu táboru. Ve Velké Británii dobrovolně vstoupil do RAF a stal se stíhacím pilotem. Zemřel letos v září. Vyznamenání Zeman předal jeho synovi.

Medaili za hrdinství dnes ve Vladislavském sále Pražského hradu dostal také David Michajlak, který se loni v srpnu zapojil do roztržky na koupališti v Dubí. Podle policejní obžaloby se Michajlak zastal napadené ženy a při následné hromadné potyčce byl zraněn. Incident vyvolal protiromské nálady, v Dubí se uskutečnila i demonstrace radikálů. Za bitku bylo obžalováno pět mužů a jedna žena, hrozí jim až desetiletý pobyt za mřížemi.

Související

Petr Pavel udílel oceněným osobnostem státní vyznamenání Prohlédněte si galerii

Pavel udělil státní vyznamenání. Ocenil herce, generály, diplomata i papeže

Prezident Petr Pavel v proslovu na Pražském hradě u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu zdůraznil význam odpovědnosti za vlastní zemi a odhodlané přístupy k řešení výzev, kterým Česká republika čelí. Následně udělil tuzemským osobnostem státní vyznamenání.

Více souvisejících

státní vyznamenání Miloš Zeman 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Jaromír Jágr Emir Kusturica Miloslav Kala Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 3 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili

Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy