Zemanův výrok o Peroutkovi? Ministerstvo se omlouvat nechce, podá dovolání

Ministerstvo financí předpokládá, že podá dovolání proti dnešnímu rozsudku, který mu uložil povinnost omluvy za výroky prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Úřad to uvedl v tiskovém prohlášení. Také právní zástupce Hradu Marek Nespala novinářům řekl, že podání dovolání je pravděpodobné.

Pravomocný rozsudek stanovil, že ministerstvo má zaslat omluvný dopis Peroutkově vnučce Terezii Kaslové a že má omluvu také zveřejnit na svém webu. Omluvit se má za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že Peroutka byl autorem článku "Hitler je gentleman".

"Ministerstvo financí nyní vyčká na písemné vyhotovení tohoto rozsudku a neprodleně poté, co se s ním podrobně seznámí, oznámí další kroky," sdělil úřad. Dlouhodobě trvá na tom, že veřejný projev prezidenta nelze pokládat za nesprávný úřední postup, o kterém hovoří zákon o náhradě škody způsobené při výkonu veřejné moci.

S verdiktem není spokojený ani Nespala. "S největší pravděpodobností půjdeme dál. Ale pánem sporu na straně žalované je ministerstvo financí, takže co se týká dalšího meritorního postupu, tak je to otázka spíše na ně," uvedl po jednání.

Právník zdůraznil, že žalované byly čtyři různé výroky. "Tři jsme vyhráli, jeden jsme prohráli. Pan předseda odvolacího senátu říká, že je to remíza, tak to nechám na zhodnocení veřejnosti," poznamenal.

"Článek Hitler je gentleman se nedohledal, ale to neznamená, že neexistuje," podotkl Nespala při odvolacím jednání. Poukázal také na jiné Peroutkovy články, které dnes soud citoval. "Je to antisemitský manifest, slyšeli jsme to všichni," pronesl o jednom z textů. Upozornil také na údajnou Peroutkovu "akceptaci" Hitlerovy knihy Mein Kampf.

Trval také na Zemanově výroku, že Peroutka byl fascinovaný zrůdným učením. "Ferdinand Peroutka byl zarytý antifašista, ale až poté, co se měl in natura možnost seznámit s blahorodím oné říše, kterou tak obdivoval. Samozřejmě byl antifašista, ale až poté, co byl internován. Je zřejmé, že ta fascinace tady prostě byla," prohlásil Nespala.

Proti tomuto názoru se postavil nejen právník Kaslové František Vyskočil, který Peroutku označil za nacisty pronásledovaného vlastence, ale také několik kapacit z řad literárních historiků. Soud dnes přečetl jejich dobrozdání, jež si opatřila žurnalistova vnučka.

Autor knihy o Peroutkovi Pavel Kosatík například uvedl, že novinář byl osobním přítelem Tomáše Garrigua Masaryka a Karla Čapka a že obvinit takového muže z pletek s nacismem je nehoráznost srovnatelná s tím, jako by někdo z téhož obvinil Masaryka či Čapka. Ředitel Knihovny Národního muzea Martin Sekera zase napsal, že Peroutka byl nacismem zaujat pouze z hlediska pozorovatele a kdo tvrdí něco jiného, není schopen Peroutku vnímat v dobovém kontextu. "Pokud toto někdo pronese na veřejnosti, měl by dostat symbolickou pětku z dějepisu a mravů," vzkázal Sekera.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Ministerstvo financí Terezie Kaslová (vnučka Peroutky) Ferdinand Peroutka prezident čr

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 30 minutami

před 58 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy