V pražských nemocnicích přibývá hospitalizovaných malých dětí včetně několikatýdenních kojenců. Hlavní příčnou nárůstu jsou takzvané RS viry, jejichž epidemie jsou před začátkem chřipkové sezony běžné, letošní je ale podle lékařů silnější než obvykle. Některé nemocnice jsou na hranici kapacit, uvedli na dotaz ČTK jejich zástupci.
Podle primářky Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Jany Tejnické leží na tamní klinice asi 20 dětí s různými viry způsobujícími záněty dýchacích cest. Nejčastěji jsou ve věku kolem dvou let.
"Děti jsou dušné, potřebují oxygenoterapii, inhalace, odsávání hlenů a podobně. Pokud nedojde k bakteriální infekci, nepodáváme antibiotika. Délka hospitalizace je obvykle okolo sedmi dnů," sdělila ČTK. Klinika má 90 lůžek, z toho 30 intenzivní péče.
"Situace se komplikuje současně probíhající chřipkovou epidemií. Na našem pracovišti denně řešíme desítky dětí s respiračními infekcemi, většina se dá léčit ambulantně, ale stoupá množství dětských pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci," uvedl pro ČTK primář Kliniky pediatrie a dědických poruch metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Petr Koťátko. Klinika podle něj omezila plánovaná vyšetření, čímž získala více prostoru pro příjmy akutních dětí. "Ale rezerva je velmi malá. A to jak na standardním oddělení, tak i na oddělení jednotky intenzivní a resuscitační péče," doplnil.
Na Pediatrické klinice 1. lékařské fakulty a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze-Krči tvoří podle přednostky Lucie Gonsorčíkové pacienti s RS viry většinu a nemocnice čelí jejich vysokému nárůstu. V současné době je klinika na hranici kapacit.
"Problémem není nedostatek léků, ale riziko případného nedostatku volných lůžek pro děti, které vyžadují hospitalizaci a zajištění dostatečného přístrojového vybavení," řekla ČTK.
"RS virus může vyvolat takzvanou bronchiolitidu, neboli zánět drobných průdušek s rizikem rychlého rozvoje respirační tísně. Nejohroženější skupinou jsou malí kojenci, ale závažný průběh může nastat i u staršího dítěte," vysvětlila Gonsorčíková. U nejzávažnějších případů je podle ní nutná i plicní ventilace.
Na hranici lůžkových kapacit pro děti je podle mluvčí Evy Libigerové také Fakultní nemocnice Bulovka. "V některých dnech se dostáváme na hranici, kdy je vyčerpána naše lůžková kapacita a musíme pro děti hledat lůžka jinde," řekla ČTK. Částečně pomáhá infekční klinika, případně nemocnice děti překládá do jiných zařízeních, kde je ještě volno.
Dostatek lůžek i léčiv má podle mluvčí Terezy Romanové Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. "I u nás na klinice dětí a dorostu jsme zaznamenali nárůst nákaz způsobených RS virem, i těch s těžším průběhem. V současné chvíli však situaci zvládáme a máme dostatek lůžek i léčiv," sdělila ČTK.
S epidemií respiračního syncyciálního viru (RS virus - RSV) se podle informací Státního zdravotního ústavu potýkají i další evropské země. Jde o nejčastější příčinu infekcí dolních cest dýchacích. "V tomto ročním období nejsou infekce RSV ničím neobvyklým, ale letos je aktivita RSV vyšší a začala dříve než v sezonách před pandemií covid-19," uvedl. Nejčastější je u dětí do pěti let, ale může ohrožovat i další 65 let.
Typické příznaky u dětí je mírná horečka, kašel, rýma, dýchací obtíže a zadržování dechu ve spánku, takzvaná apnoe, u kojenců. Nejmenší dětí mohou mít také problémy s kojením a krmením v důsledku ucpaného nosu a větší zátěží při dýchání, hrozí tak dehydratace a letargii vyžadující hospitalizaci. Většinou má ale nemoc mírný průběh, který děti zvládají doma.
Fakultní Thomayerova nemocnice od soboty omezí návštěvy, Homolka od pondělí
Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze (FTN) omezí od soboty návštěvy, budou možné po domluvě s lékařem. Důvodem je podle mluvčího nemocnice Petra Sulka vysoký počet ambulantních i hospitalizovaných pacientů s respiračními nemocemi. Od pondělí bude platit zákaz návštěv podle informací na webu také v Nemocnici Na Homolce.
"Z důvodu vysokého počtu hospitalizovaných i ambulantních pacientů s respiračními onemocněními, kdy kapacita lůžek na oddělení je již velmi omezená a hrozí další šíření nákazy, platí ve FTN zákaz návštěv," uvedl Sulek. Návštěvy podle něj nemocnice povoluje po dohodě s ošetřujícím nebo vedoucím lékařem, individuální režim návštěv je také pro rodiče dětí na dětských odděleních.
Nemocnice na Homolce jako podmínku pro případné povolení návštěvy požaduje nasazený respirátor FFP2. "Důvodem tohoto zpřísněného režimu je možnost závažných důsledků případné virové respirační infekce na hospitalizované pacienty," uvedli zástupci nemocnice na webu.
Další pražské nemocnice zatím podle informací na jejich webech návštěvy neomezily, v době chřipkové epidemie nebo při vrcholech epidemie covidu-19 v předchozích dvou letech bývají zákazy návštěv běžné.
Ministerstvo zdravotnictví už na podzim doporučilo, aby nemocnice pro návštěvy zavedly samy doporučení či povinnost nošení ochrany dýchacích cest. "S ohledem na zvyšující se výskyt respiračních nákaz v populaci doporučujeme nosit ochranu dýchacích cest při návštěvě FN Motol," uvedla nemocnice na webu. S příznaky jako je kašel, rýma, dušnost nebo teplota mají lidé návštěvu nemocnice odložit.
Epidemie respiračních nemocí na jihu Moravy sílí rychleji než před covidem
Epidemie respiračních nemocí v Jihomoravském kraji sílí podle hygieniků rychleji, než tomu bylo před covidem. Nemocnost je nejvyšší za posledních pět sezon. Podle údajů od lékařů je v kraji k dnešku zhruba 36.000 nemocných, což znamená 3000 nemocných na 100.000 obyvatel. Hranice epidemie je mezi 1700 a 2000 nemocných na 100.000 lidí. O vývoji dnes informovala v tiskové zprávě Renata Ciupek z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.
"K pátku 16. 12. 2022 dochází k dalšímu rychlému nárůstu nemocnosti, oproti minulému týdnu o 30 procent. Nemocnost je aktuálně nejvyšší za posledních pět sezon," uvedla Ciupek. Rychlý nárůst nemocnosti je podle ní ve všech okresech Jihomoravského kraje a napříč celou populací. "Situaci hodnotíme jako epidemii smíšených akutních respiračních infekcí s rychle se zvyšujícím podílem chřipky," uvedla Ciupek.
Sezonní nárůst respiračních infekcí podle ní nastal dříve než v předchozích sezonách a je dynamičtější než v době před pandemií koronaviru. "Přirozená cirkulace respiračních virů byla v důsledku předchozích proticovidových opatření utlumena, a to včetně chřipky, která zde v uplynulých dvou sezonách prakticky nebyla," uvedla ředitelka.
Reálně může být nemocných v kraji ještě více, údaje hygieniků vycházejí z hlášení praktických a dětských lékařů, řada lidí ale jejich ošetření nevyhledá a léčí se doma. Akutní respirační onemocnění obsahují nachlazení, rýmu a z toho plynoucí záněty dutin nebo průdušek.
Respirační nemoci jsou na vzestupu
Českem se rychle šíří vlna respiračních onemocnění. Počty nemocných za poslední týden vzrostly až o desítky procent a část krajů už překročila hranici epidemie. Kromě chřipky se šíří rovněž RS viry, které také způsobují infekce dýchacích cest. Vyplývá to z údajů krajských hygienických stanic (KHS). Podle některých z nich se respirační nemoci nyní šíří rychleji, než tomu bylo před pandemií covidu-19.
Mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová na začátku tohoto týdne uvedla, že je Česko na hranici epidemie akutních infekcí dýchacích cest. V mezitýdenním srovnání se nemocnost k pondělku zvýšila o pětinu a lékaři se častěji setkávají i s chřipkou, řekla ČTK.
Rychlé šíření virových infekcí potvrzují i hygienici v regionech. Například ve středních Čechách stoupl počet lidí s infekcí dýchacích cest o třetinu na téměř 2370 případů na 100.000 lidí. "Nárůst je vysoký, proto jsme uveřejnili doporučení na zákaz návštěv v lůžkových zdravotnických zařízeních, u sociálních zařízení doporučujeme návštěvy zakázat nebo aspoň omezit. Vždy je to ale na konkrétním poskytovateli," řekla dnes ČTK mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.
Doporučení omezit návštěvy ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních poskytujících sociální služby se chystá vydat rovněž KHS v Ústí nad Labem. "Od minulého týdne se počet nemocných v kraji zvýšil o 57 procent," uvedla její ředitelka Lenka Šimůnková. Na severu Čech v současnosti připadá na 100.000 obyvatel 2260 případů infekcí dýchacích cest.
Skoro 2400 nemocných v přepočtu na 100.000 lidí evidují hygienici v Libereckém kraji. Epidemický práh, za nějž hygienici považují 1600 až 1800 nemocných na 100.000 obyvatel, je překročen ve všech okresech. V tomto týdnu bylo v kraji laboratorně potvrzeno 36 nových případů chřipky typu A, celkově jde o 51 případů. Více než dvojnásobně přibylo případů takzvaných chřipce podobných onemocnění.
Situace není lepší ani na východě Čech. "Viry, co cirkulují, jsou RS viry způsobující infekce dýchacích cest a chřipka typu A," řekla ČTK pardubická krajská epidemioložka Olga Hégrová. Za týden vzrostl počet nákaz o 26 procent a dostal se na hranici epidemie. "Může v tom být i covid, někdo se nedá otestovat, postupně se bude ve virózách ztrácet. Covid také roste, ale ne tak markantně jako v minulosti," řekla epidemioložka.
Počet nemocných v Královéhradeckém kraji se tento týden zvýšil o 16,3 procenta na 2181 nemocných v přepočtu na 100 000 obyvatel. "Lze konstatovat, že se nacházíme na počátku epidemie akutních respiračních onemocnění smíšeného nechřipkového a chřipkového původu," uvedla mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí. Nárůst počtu respiračních infekcí podle ní nastal dřív než v předchozích sezonách a je dynamičtější než před pandemií koronaviru.
V Olomouckém kraji se nemocnost zvýšila za týden o třetinu. Hygienici nyní evidují 2652 nemocných na 100.000 obyvatel, což je víc, než činí celostátní průměr. Nejvíce nemocných je podle údajů hygieniků na Prostějovsku. Epidemie podle dat hygieniků postihla především kategorii dětí do pěti let.
Prudce vzrůstá počet lidí s respiračními infekcemi rovněž v Moravskoslezském kraji. Na 100.000 obyvatel připadá 2787 nemocných, před týdnem to bylo 1905 nakažených. Nejvíce nemocných je mezi dětmi předškolního věku, kde jejich počet proti minulému týdnu stoupl o 62,5 procenta. Z regionů je na tom nejhůř Opavsko.
Ve Zlínském kraji hygienici na začátku týdne ohlásili, že byl překročen práh epidemie. V regionu stoná 2341 lidí ze 100.000 obyvatel. "Dominují respirační viry, které byly laboratorně potvrzeny u nemocných s respiračními příznaky, a to rhinoviry a viry parainfluenzy. Významně stoupá i podíl chřipkových onemocnění, řekla dnes ČTK zástupkyně Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Vendula Ševčíková. Očekává, že vánoční svátky na chvíli přeruší šíření onemocnění v kolektivech. Po Novém roce podle ní nelze vyloučit opětovný vzestup onemocnění.
Související
Studenti snědli chipsy s příchutí chilli. Skončili v nemocnici
Deset lidí je po nehodě turistického autobusu stále v péči nemocnic na Islandu
nemocnice , nemoci , Praha , nemocnice na bulovce
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Věznice jsou plné, hlásí Británie. Řešení, které zvolila, se ale ne všem líbí
před 29 minutami
Trump nepravdivě obvinil Harrisovou z upravování davů pomocí AI. Usvědčilo ho množství důkazů
před 1 hodinou
Rusko oznámilo, že jeho armáda obsadila další čtyři obce
před 1 hodinou
FSB nezvládla ukrajinský vpád do Kurské oblasti. Místo nápravy ukazuje prstem
před 1 hodinou
Pohár trpělivosti přetekl. Erdogan chce kvůli Izraeli mimořádný summit
před 2 hodinami
Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Německo čeká nejničivější povodně za tisíc let, v ohrožení je i Česko
před 2 hodinami
Počasí může zanechat spoušť i v Česku. Modely předpovídají extrémní srážky
před 3 hodinami
Izraelská armáda zastavila konvoj OSN v severní části Pásma Gazy
před 3 hodinami
Nespletl si Ukrajince a Rusy? Fico promluvil a teď čelí kritice z Kyjeva
před 4 hodinami
Školám v Česku opět někdo vyhrožuje. Přišel mail
před 4 hodinami
Ruský dron v sobotu nespadl sám, Lotyši ho museli sestřelit. Byl stále nebezpečný
před 4 hodinami
Česko zvolilo film nominovaný na Oscara. O cenu budou bojovat Mádlovy Vlny
před 4 hodinami
Izraelci obhajují další smrtící útok v Gaze. Zemřely desítky lidí
Aktualizováno před 5 hodinami
Ukrajinci podnikli masivní útok. Drony poslali i na Moskvu, nejméně jeden mrtvý
před 5 hodinami
Zemřel James Earl Jones. Hlas propůjčil Darthu Vaderovi či CNN
před 6 hodinami
Počasí bude o víkendu chladné. Přižene se déšť a vítr
včera
Bojové čluny, rakety i maskovací prostředky. Švédsko poskytne Ukrajině pomoc za půl miliardy dolarů
včera
Apple odhalil nový iPhone 16
včera
EU poskytne ukrajinským studentům milion nových učebnic
včera
OBRAZEM: Formule 1 rozburácela Automotodrom Brno: Adrenalinový víkend na Masaryk Racing Days
Masarykův okruh o víkendu ožil burácením motorů. Diváci si užili nejen vzrušující leteckou show, ale také čtrnáct napínavých závodů různých tříd. Největší pozornost si získal 16letý Max Karhan, který v sérii F4 CEZ vyhrál dva ze tří závodů a blíží se k vedoucímu Oscaru Wurzovi. Adrenalin, rychlost a emoce - to byl Masaryk Racing Days!
Zdroj: Adam Skála