Pražský magistrát se začne jako první úřad v Česku řídit podle protikorupčního systému

Pražský magistrát se začne jako první úřad v Česku řídit podle protikorupčního systému. Cílem je prevence, zjištění a řešení úplatkářství a korupce. Protikorupční systém s označením ISO 37001 se zaměřuje mimo jiné na odpovědnost ve firmě, kontrolní mechanismy nebo plán postupu při podezření na korupci.

Zároveň zohledňuje informace o případných dodavatelích a rizicích s nimi spojenými. Novinářům to dnes řekl městský radní Adam Zábranský (Piráti). Protikorupční systém pro město zavede firma Ernst&Young. Systém postupně zavádí město také ve svých společnostech. Chod některých městských firem v minulosti provázely potíže a prošetřovala je policie.

ISO je nejnovější mezinárodně uznávaná protikorupční norma. "Korupci považujeme za závažné téma a problém a chceme dělat více než vyžaduje zákon, abychom snižovali rizika korupce. ISO je systémový nástroj, ale není samospásný. Nevymaže rizika korupce, ale může je významně snížit. Slouží i jako garance pro veřejnost, že se snažíme problém řešit," řekl Zábranský.

Vedení města se zaměřilo zejména na nakládání s majetkem a zadávání veřejných zakázek. "V následujících 12 měsících vypracujeme rozdílovou analýzu, abychom zjistili, jak procesy na magistrátu odpovídají normě, a analýzu rizik," řekl Zábranský.

Při zavedení protikorupční normy úřad či firmy například umožní zaměstnancům anonymně upozornit na podezřelé jednání. A to jak fyzicky, kdy je ve firmě schránka na vzkaz, tak přes internet, kde je podnět zaevidován a daná firma jej musí vypořádat přesně podle daného postupu. Podle generálního ředitele Pražských služeb (PSAS) Patrika Romana se tak nemůže stát, že firma podnět zahodí nebo zamlčí. "Navíc je zaměstnancům zaručena anonymita," řekl. V PSAS již systém funguje.

Norma posuzuje i vnitřní fungování firmy. Vedení tak může nalézt potenciálně problematická místa. "Zpřísnili jsme pravidla pro poskytování a přijímaní darů a sponzoringu, zakotvili jsme pravidlo, že žádnou pozici na úrovni středního a vyššího managementu nelze obsadit bez standardního otevřeného výběrového řízení," řekl generální ředitel dopravního podniku (DPP) Petr Witowski. U obchodních partnerů si pak DPP dělá detailní takzvaný screening, zda nejsou dodavatelé na sankčních seznamech, plní povinnosti vůči státním institucím či nejsou ve střetu zájmů. "Obdobně postupujeme i u uchazečů o zaměstnaní v DPP," dodal Witowski.

Praha v roce 2017 schválila protikorupční strategii. Rizikovými oblastmi jsou podle strategie veřejné zakázky, smlouvy, nakládání s městským majetkem, dotace a granty a územní plánování. Mezi konkrétními opatřeními je například rotace zaměstnanců magistrátu při rozhodování o rizikových oblastech nebo metoda čtyř očí, tedy podpisy více osob pod důležitými dokumenty. Každá smlouva či veřejná zakázka podle strategie musí být dohledatelná už od prvních jednání včetně všech úprav dotčených dokumentů.

Související

Více souvisejících

Praha magistráty Praha

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 1 hodinou

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy