Prezident předal jmenovací dekrety novým profesorům. Znepokojuje ho stav školství

Prezident Petr Pavel předal jmenovací dekrety 93 profesorům v pražském Karolinu. Mezi profesory se nacházejí technici, lékaři, právníci, fyzici a chemici. Příjemci jmenovacího dekretu byli i historik umění Jiří Fajt a fyzik Ivan Ošťádal, jejichž udělení nejvyššího akademického titulu bylo předchozím prezidentem Milošem Zemanem odmítáno z důvodu výhrad ohledně jejich minulosti.
 

"Přebírání dekretů z rukou hlavy státu v prostorách naší nejstarší univerzity, přestože není úplně obvyklé v zemích našich evropských partnerů, považuji za podtržení významu a důležitosti tohoto momentu. Udělení profesorského titulu je oceněním schopností těch, kteří se na cestě vědy a vysokoškolského vzdělávání dostali nejdále. Titul profesora se pojí s těmi nejvýznačnějšími a nejuznávanějšími osobnostmi jednotlivých oborů a zároveň je znakem respektu vašich kolegů z akademické sféry k vaší dosavadní práci," uvedl Pavel v projevu.

"Nyní přichází doba, kdy kromě práce na svém vlastním profesním rozvoji musíte myslet stále více na výzkumnou práci vašich doktorandů, růst vašich odborných asistentů a docentů. Budete odpovědni za vychovávání další generace, která se jednoho dne stane vašimi nástupci. Dnešní dynamická doba nás všechny dostává pod tlak a často dává prostor věnovat se jen některým typům problémů, často dílčím a zdaleka ne těm nejdůležitějším a komplexním. Tento tlak se nevyhýbá ani vědeckému a akademickému prostředí. Jsem si vědom, jaké nestabilitě někteří z vás čelí na svých pracovištích," dodal.

Podle Pavla je české veřejné vysoké školství významně podfinancováno ve srovnání s průměrem zemí OECD. Obzvlášť těžce tato situace podle něj dopadá na některé humanitní a sociálně-vědní obory. "Byl bych rád, kdybyste vedle vzdělávání a vědy mysleli i na třetí roli univerzit, tedy na službu společnosti. Abyste využívali své vysoké expertízy i směrem ven z univerzity a aktivně ovlivňovali veřejnou diskusi, která se dnes často stává prostředím mýtů a polopravd," uvedl.

Podle Pavla je důležité, aby kvalita vzdělání a rozvoj vědy zůstaly naší celospolečenskou prioritou. "Budu se opakovat, když řeknu, že kvalita vzdělávání, kterou nabízíme našim dětem a mladé generaci dnes, rozhodne o stavu naší společnosti v budoucnosti. Také proto se během svého prezidentského období budu zasazovat, aby vláda dodržela vlastní příslib, že jsou věda a vzdělání jednou z jejích hlavních priorit. A tím nemyslím pouze na papíře, ale ve skutečnosti," tvrdí.

Přiznal, že se znepokojením sleduje, že se ve státním rozpočtu dlouhodobě snižuje podíl výdajů na terciální vzdělávání. "Také poslední návrh úsporných opatření počítá s tím, že školství a věda budou oblastí, kde se mají ušetřit další desítky miliard. Znamená to, že jdeme opačnou cestou než země, které často označujeme za náš vzor a inspiraci. Přál bych si, aby se česká věda a výzkum rychleji přibližovaly excelentní úrovni a také aby rostlo naše zapojení do ještě větší mezinárodní spolupráce. Uvědomuji si ale, že bez dostatečných zdrojů a také bez efektivních nástrojů měření kvality se mezinárodně konkurenceschopná excelentní věda dělat nedá," dodal.

Související

Více souvisejících

Petr Pavel Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy