Příspěvek na péči by mohli mít i lidé se slovenskou penzí, ministerstvo píše novelu

Ministerstvo práce chystá řešení problému lidí se slovenským důchodem, kteří nedostávají příspěvky na péči. Slovensko jim dávku na opatrování do ciziny neposílá, české úřady jim podporu nepřiznávají. Podle připravované novely o sociálních službách by jim mohla ČR svůj příspěvek poskytnout. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Eva Davidová. 

Na situaci lidí se slovenskou penzí, kteří potřebují péči a nedostávají na ni příspěvek, upozornila Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Navrhovala, aby jim podporu začalo vyplácet Česko. Podle odhadů rady se to může týkat 400 až 500 osob a roční výdaje by mohly činit 70 milionů korun.

"O nelehké situaci těchto slovenských důchodců víme. Česká republika již několikrát aktivně oslovovala slovenskou stranu s cílem nalézt společné řešení. Vždy tato snaha bohužel skončila bez výsledku. Připravujeme tedy alespoň svoje řešení. Novela zákona o sociálních službách se totiž zaměřuje i na tento problém. Navrhujeme, aby v individuálních případech bylo možné poskytnout příspěvek na péči i v situaci, kdy to právní předpisy EU vylučují," uvedla Davidová.

Podle vládního legislativního plánu by kabinet měl od ministerstva práce novelu dostat v únoru. Změny by měly začít platit od příštího roku.

České a slovenské příspěvky na péči se liší. Na českou dávku mají nárok při splnění určitých podmínek Češi i cizinci, kteří jsou závislí na pomoci. Podpora se vyplácí ve čtyřech výších, využít ji mohou lidé na domácí, terénní i ústavní péči. Slovensko poskytuje příspěvek na opatrování. Pobírat ho může příbuzný, který se stará o těžce zdravotně postiženého, bydlí s ním, nevydělává víc než dvojnásobek životního minima a platí důchodové pojištění. Peníze nezíská, pokud potřebný pobývá v domově pro seniory, týdenním stacionáři či má pečovatelskou službu víc než osm hodin v měsíci. Dalšími dávkami jsou příspěvky na osobní asistenci a na kompenzaci zvýšených výdajů. Slovenská republika do ciziny tyto podpory neposílá. Evropská komise ji kvůli tomu zažalovala. Soudní dvůr EU v roce 2015 žalobu zamítl.

"Příspěvek na péči (v Česku) představuje dávku podléhající koordinaci systémů sociálního zabezpečení. Postupujeme podle pravidel takzvaného koordinačních nařízení a příspěvek na péči poskytujeme ve vymezených případech. Osobě, která žije v ČR a pobírá výhradně důchod od jiného členského státu EU, příspěvek na péči poskytovat nemůžeme. To má novela zákona změnit," upřesnila Davidová.

Podle NRZP od roku 2015 od soudního rozhodnutí do konce roku 2020 česká strana postoupila na Slovensko 329 žádostí o dávky na dlouhodobou péči. Ročně to bylo pět až sedm desítek případů. Podle odhadů rady by dosud mohlo být žadatelů celkem do pěti stovek a roční výdaje na příspěvek by mohly činit kolem 70 milionů korun.

Související

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí Sociální dávky

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy