V Česku vzniká stavba, která nemá obdoby

V Česku bude historicky první zvedací železniční most, který bude stát přes průplav Vltavy v obci Lužec na Mělnicku. Na vodní cestě z Prahy do Mělníka se bude vyměňovat jedenáct mostů, z toho čtyři budou zdvižné. Stát zato zaplatí dvě miliardy.

Vlaky
doporučujeme

Starý most se již demontoval a nové pilíře přes Vltavský kanál položí stavebníci za půl roku. "Bude to první zdvižný železniční most v České republice, takže je to taková rarita," říká ředitel Ředitelství vodních cest Lubomír Fojtů, pro TV Nova.

S takovou stavbou neměl nikdo v České republice zkušenost. Projektanti si brali příklad z Nizozemska. "Když ve velíně v Hoříně nahlásí průjezd vyšší lodi, tak se zastaví železniční doprava. Most se zvedne. Ta vyšší loď propluje a most se vrátí zpátky. Musí být jistota, že to bude fungovat," vysvětlil ředitel stavební firmy Petr Sodomka.

Aktuálně je to nejdražší rozpracovaná stavba Ředitelství vodních cest. "Bude to první komora, která bude mít zdvižný most. Vzhledem k tomu, že to je technická památka, tak musíme zachovat i ten původní vzhled," řekl Fojtů. Most se bude zvedat pomocí hydrauliky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uvízlé kamiony blokovaly důležitou silnici v Beskydech, tvořily se kolony

30.11.2020 13:18 Aktualizováno Dva kamiony uvízly dnes ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice…

České dráhy čekají kvůli epidemii obrovské ztráty. Do čela nastoupí…

29.11.2020 13:56 Generální ředitel Českých drah Václav Nebeský není typický krizový manažer, proto ve funkci končí.…

Neštěstí na Svitavsku. Při nárazu do stromu zahynula řidička, policie…

29.11.2020 10:45 Při nárazu osobního auta do stromu na silnici mezi Poličkou a Borovou na Svitavsku v sobotu večer…

Na D4 havarovalo devět aut, uklízení dálnice zabralo celé dopoledne

28.11.2020 13:26 Aktualizováno Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína dnes ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama