RECENZE: Svatba roku je zábavným ekvivalentem plážového čtení červené knihovny

Robustní katalog Netflixu tento týden spoléhá především na novou šestidílnou minisérii Svatba roku, která je ve své podstatě ideální volbou pro línou neděli. Na pozadí kriminální zápletky rozplétá tajemství bohaté a vlivné rodiny, zatímco se plně oddává melodramatickým tendencím, což jí v závěru sluší nejlépe.

Svatba roku je adaptací literární předlohy od americké spisovatelky Elin Hilderbrand, která je jednou z nejpopulárnějších autorek odpočinkových knih, jež bychom mohli označit za “plážové čtení”. Vychází z jednoduchých a po povrchních emocích jdoucích zápletek, své povětšinou romantické příběhy situuje do luxusních resortů, typické je pro ni prostředí Nantucket, kde sama přebývá. Minisérie je těmto skutečnostem naprosto věrná a můžete od ní očekávat totožné pocity a kvalitu, které byste nalezli v knížce s lákavou pestrobarevnou obálkou na výkladních pultech jakéhokoli letištního obchodu – což je pro Netflix více než příznačné, jakkoli série původně vznikala pro stanici Fox.

Prosluněné zasazení na ostrově Nantucket zaostřuje na nadcházející svatbu syna z bohaté rodiny a ženy ze střední třídy. Svatbu financuje a pořádá zámožná a vlivná rodina Winbury na svém letním sídle. Na svatbu se sjíždí řada hostů, každý má na pár odlišný názor. Každý přejímá odlišné masky, aby se rodině a především její hlavě Greer, která je prodávanou autorkou romantických románů, vetřeli do přízně. Všichni chameleonsky jednají ve svůj prospěch. Na každého velmi rychle padne stín pochybnosti, jelikož nejlepší kamarádka nevěsty je ráno po první propařené noci nalezena mrtvá na přilehlé pláži. Dánská režisérka Susanne Bier obratně pracuje s náhlými zvraty a dějovými háčky, čímž přiživuje diváckou pozornost a nutkání koukat dál.

Právě se přehrává: Svatba roku - trailer

Svatba roku - trailer Video: YouTube

Rozjíždí se vyšetřování, které se rodina dbající o svůj mediální obraz snaží ututlat, každý má totiž své kostlivce ve skříni. Kriminální zápletka je rozbuškou pro rozkrývání mezilidských vztahů. Stejně jako vyšetřovatelé sbírají indicie k případu, my sbíráme vodítka k opravdovým motivacím postav a jejich zamlčovaným skutečnostem. Vyprávění není žádným způsobem podvratné a zůstává směrem k divákům maximálně komunikativní. Kombinuje chronologickou svatební linii s retrospektivními pasážemi, kdy nahlížíme do soukromí a minulosti jednotlivých postav, z nichž takřka každá mohla mít k vraždě motiv. V závěru ale rozuzlení případu není tolik důležité, pozornost se upíná právě k nevyřešeným osobním problémům zúčastněných.

Zasazení a problematika ihned připomene v posledních letech populární satirický subžánr, který nevybíravě tepe do zdánlivě nedotknutelných životů té nejvyšší vrstvy. Vzpomenout můžeme seriál Bílý lotus, detektivní pokračování Na nože: Glass Onion, do hororové polohy přepínající Tiché znamení, které stále ještě můžete stihnout v kinech, extravagantní Saltburn, případně Zlatou palmou oceněný Trojúhelník smutku. Všude do popředí vstupuje luxus, neomezená moc bohatých a zhýralost. Svatba roku se vydává jiným směrem. O kritiku a exploataci se až na několik dílčích segmentů nesnaží. Naopak, bohatou rodinu v jistém ohledu polidšťuje, hledá příčiny jejích mindráků a všechny boháče nehází do jednoho pytle.

Protipólem bohatých je policejní sbor, jehož financování do velké míry podporuje právě vyšetřovaná rodina. Tvůrci se ale do dilemat třídních rozdílů a střetu zájmů nikdy plně nepouští. Jde jim o co možná nejsrozumitelnější a v co do počtu dějových zvratů atraktivní podívanou. Napříč epizodami precizně dávkuji prostor pro jednotlivé postavy, zachovávají energické tempo vyprávění, které přehlcují primitivními, leč velmi lákavými podněty, které neustále promíchávají rodinné karty. Většina motivů, na nichž by šlo vystavět podnětné roviny s přesahem, slouží jako pouhé chvilkové stimulanty. Prostor pro psychologicky vrstevnatý portrét rozpadající se rodiny, břitkou satiru či prestižní drama zůstává nevyužitý – je však otázkou, zda bychom to skutečně měli vyžadovali a v závěru není lepší, že se tvůrci rozhodli pro tonálně odpočinkový produkt splňující všechny nároky, které na obdobnou tvorbu klademe.

Minisérie není hloupá, jen se zkrátka možná až příliš podmiňuje standardům své škatulky. Každý záběr na vás křičí svým lifestylovým uchopením. Stylisticky snímek vypadá jako vycizelovaná reklama, k čemuž omamně luxusní prostředí a svět bohatých vybízí. S náladami a nuancemi formálně nijak nepracuje a drží se kosmopolitního zevnějšku, v paměti vám ale rozhodně uvízne “popem” nablblá a nakažlivá titulková sekvence, kde celý herecký ansámbl tančí, což vykresluje, v jakém duchu se minisérie ponese. Jako odpočinková a stejně jako literární předloha rutinní letní zábava Svatba roku hravě poslouží. Pokud však stojíte o něco víc, než jen banální poselství o tom, že se nemáme snažit o dokonalost vlastního obrazu, k návštěvě zvolte raději jiný ostrov. Pro milovníky melodramat může jít o novou “guilty pleasure” minisérii.

Hodnocení: 55 %

Showrunner a scénář: Jenna Lamia

Režie: Susanne Bier

Hrají: Nicole Kidman, Dakota Fanning, Liev Schreiber, Eve Hewson, Meghann Fahy, Michael Beach, Jack Reynor, Billy Howle, Nick Searcy, Dendrie Taylor, Michael McGrady

Česká premiéra: 5. září 2024

Platforma: Netflix

Související

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.
Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

Více souvisejících

recenze Svatba roku (film) Nicol Kidmanová filmy

Aktuálně se děje

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

včera

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

včera

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

včera

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

včera

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

včera

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

včera

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy