Ruská pátá kolona systematicky ohrožuje Evropu, prohlásil senátor Wagenknecht

Ruská agrese proti Ukrajině je příležitostí vypořádat se s ruskou pátou kolonou v Evropě, shodli se dnes zástupci českého Senátu a ukrajinského ministerstva obrany. Předseda senátní komise pro dohled nad veřejnými prostředky Lukáš Wagenknecht, který označil ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného vraha a teroristu, se tomuto tématu chce věnovat. 

Uvedl to po jednání se zástupcem náčelníka analytického oddělení obranného zpravodajství ukrajinského ministerstva obrany Vadymem Skibickým.

"Ruská pátá kolona ohrožuje systematicky nejen Ukrajinu, ale celou Evropu," prohlásil Wagenknecht. "Tady je mnoho politiků, kteří mohou nějakým způsobem podporovat ruský režim. V ekonomické oblasti je to zřejmé," uvedl senátor. Poukázal na to, že někteří politici působí jako manažeři v Ruskem ovládaných firmách, konkrétnější ale nebyl. Zmínil ukrajinské zkušenosti, podle nichž Rusko začalo postupně od roku 2001 s potlačováním ukrajinské kultury a vzdělanosti, snažilo se o ovládnutí ekonomiky a korumpovalo politiky. "Podobný problém je v celé Evropě," dodal Wagenknecht.

Skibickyj uvedl, že Rusko chce vrátit doby carské říše, nově v čele s Putinem, a pokračovat v expanzi do Evropy. "Rusko se snaží narušit stabilitu v evropských zemích," řekl. Ve shodě s Wagenknechtem podotkl, že po vypuknutí války proti Ukrajině, která trvá 274 dní, řada politiků projevila své proruské nálady. "Máme právě teď příležitost zastavit činnost ruské páté kolony v ČR a Evropě," řekl Skibickyj. Uvedl, že Ukrajina může nabídnout evropským státům zkušenosti s potíráním ruské hybridní války a kroky ke stabilní a bezpečné Evropě.

Zástupci obou zemí se shodli na potřebě nadále podporovat Ukrajinu v jejím boji za obnovení suverenity, a to nejen dodávkami zbraní, ale i humanitární podporou s ohledem na ruské útoky na civilní cíle a infrastrukturu. V jejich důsledku se polovina Ukrajiny potýká s nedostatkem energie, což může vést k další uprchlické vlně.

Související

Zdeněk Hřib

Bartoš předává kormidlo. Novým předsedou Pirátů je Zdeněk Hřib

Novým předsedou Pirátů se v sobotu stal náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib. V čele bývalé vládní strany, která nedávno kabinet Petra Fialy (ODS) opustila, střídá Ivana Bartoše. Toho Fiala na konci září odvolal z vlády kvůli problémům s digitalizací stavebního řízní. Hřib porazil ve druhém kole někdejšího senátora Lukáše Wagenknechta. 
Ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany vrací úder senátorovi. Jde o munici pro Ukrajinu

Ministerstvo obrany důrazně odmítá, že by byla česká muniční iniciativa nehospodárná a netransparentní a pořizovaná dělostřelecká munice předražená. Uvedlo to dnes na webu. Senátora Lukáše Wagenknechta nařklo z toho, že zveřejnil nepodložené informace vytržené z kontextu a tím ohrozil zabezpečení dodávek munice pro Ukrajinu.

Více souvisejících

Lukáš Wagenknecht Rusko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU

Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen se tento týden ocitne v centru pozornosti, když Soudní dvůr EU vynese rozsudek v kauze tzv. „Pfizergate“ – tedy o tajných textových zprávách, které si vyměňovala s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou během jednání o největší vakcinační smlouvě v historii EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy