Rusko bude hrozbou i po válce, upozornil Lipavský. Prosadil revizi vztahů

Česká vláda na středečním jednání schválila zprávu o revizi vztahů s Ruskem, které od konce loňského února vede agresivní válku proti sousední Ukrajině. Dokument předložil kabinetu ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). Rusko podle něj bude hrozbou pro Evropu i po válce, pokud nedojde k proměně společnosti.

Lipavský na twitteru připomněl, že došlo k výraznému snížení ruské diplomatické přítomnosti v Česku či zmražení ruského majetku v hodnotě kolem 10 miliard korun. Zmínil také probíhající snižování energetické závislosti na Moskvě. 

"Se zemí, která vede agresivní válku proti svému sousedovi a ohrožuje mezinárodní řád, nelze mít vztahy jako dříve. Dokud se ruská společnost nezmění, bude Rusko představovat pro Evropu hrozbu," konstatoval ministr s tím, že občanská společnost a obránci lidských práv mají v Česku jednoznačnou podporu. 

Česká vláda také v květnu zrušila usnesení komunistických vlád, na jejichž základě byly Rusku bezplatně poskytovány desítky pozemků. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) nejsou užívány výhradně pro diplomatické účely. 

"Rusko nereagovalo na opakovaná upozornění ze strany MZV, že je potřeba tu situaci řešit. Proto jsme přistoupili ke zrušení těchto usnesení a k narovnání vztahů. To znamená, že budeme po Rusku požadovat za tyto pozemky nájemné, které je pro podobný typ pozemků v daném místě obvyklé," napsal šéf občanských demokratů na twitteru

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová tehdy uvedla, že Rusko zaznamenalo rozhodnutí české vlády o zrušení vládních usnesení, na jejichž základě byly bezplatně poskytovány desítky pozemků. Požadavek Prahy na doplatek za pronájem označila za "vydírání" a porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. České úřady také obvinila z rusofobie.

Související

Více souvisejících

Jan Lipavský Vláda ČR Rusko ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy