Rektoři se bouří. Likviduje Chládek špičkové výzkumné týmy?

Praha - Na ministra školství se snesla vlna kritika. Rektoři vysokých škol tvrdí, že pro ně mohou být likvidační změny v pravidlech čerpání dotací, k nimž s platností od 1. září sáhlo ministerstvo. Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání se zaměřuje na zvýšení kvality vzdělávání, zajištění podmínek pro kvalitní výzkum, propojení vzdělávání a výzkumu s trhem práce a posílení principu rovného přístupu ke vzdělávání.

Problematická je především úprava rozsahu celkového pracovního úvazku u všech zaměstnavatelů. Podle nových pravidel nesmí překročit 1,2násobek, zatímco dosud se běžně používalo omezení na 1,5násobek úvazku. "To je velmi málo, navíc pracovní smlouvy jsou již uzavřeny a vysoké školy vlastně nemají právní důvod je vypovědět či změnit bez souhlasu zaměstnance," řekl ČTK rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

Jako místopředseda pro oblast tvůrčích činností se minulý týden účastnil zasedání pléna České konference rektorů, které se usneslo na jednoznačně negativním stanovisku k těmto změnám. Kůs upozornil, že zákoník práce nijak neomezuje počet nebo celkový rozsah sjednaných úvazků. "Když jste pro řešení projektu chtěli získat třeba externího odborníka, nebylo na překážku, měl-li pracovní úvazek ještě jinde," uvedl.

Špičkové odborníky v tuzemsku podle něj není jednoduché získat, takže spolupráce s jinými pracovišti je nezbytná. "Řada dnes existujících vynikajících výzkumných týmů se v důsledku této změny může rozpadnout. Na běžící projekty, kterých je po celé republice mnoho, to může mít zcela destruktivní vliv," prohlásil.

Závažnost problému zvyšuje skutečnost, že se opět změnily podmínky pro již rozběhnuté projekty. Ministerstvo financí změnu žádalo kvůli nutnosti dodržovat směrnici Evropského parlamentu a Rady Evropské unie z roku 2003, která se zabývá některými aspekty úpravy pracovní doby. "V případě, že by ministerstvo školství k úpravě pravidel nepřistoupilo, ministerstvo financí by neodblokovalo proplácení výdajů z evropských zdrojů, které je v současné době (mj. z těchto důvodů) pozastaveno," uvedla mluvčí.

Výraznější zpoždění by vedlo k tomu, že by nemohly být výdaje propláceny ze strany Evropské komise, takže by miliardové náklady musely být hrazeny ze státního rozpočtu. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se chystá o problému jednat s předsedou České konference rektorů Tomášem Zimou, uvedla mluvčí MŠMT Klára Bílá. Měli by se domluvit na společném postupu při jednání s resortem financí.

Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) je víceletým tematickým programem v gesci Ministerstva školství, v jehož rámci je možné v programovacím období 2014 - 2020 čerpat finanční prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie (EU).

Klíčovým principem OP VVV je rozvoj lidských zdrojů pro znalostní ekonomiku v sociálně soudržné společnosti. Na něj navazuje téma podpory kvalitního výzkumu, pro který kvalifikovaná pracovní síla představuje klíčový vstupní faktor. Intervence v oblasti vzdělávání budou zároveň podpořeny systémovými změnami, které směřují ke zkvalitnění vzdělávacího systému naší země.

Související

Vláda Petra Fialy

Česko dá rekordní peníze na investice v dopravě. Vláda řešila i pomoc po povodních

Vláda spustí program pomoci podnikatelům a firmám, kteří museli kvůli zářijovým povodním přerušit výrobu a zaměstnance nechat doma na překážkách v práci. Pomůže také lidem, kteří kvůli povodním přišli o svůj příbytek. Schválila na středečním zasedání. Projednala také návrhy novel školského zákona, zákona o elektronizaci zdravotnictví a zákona o silniční dopravě a odsouhlasila také návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, který na příští rok počítá s rekordní výší investic.
Ilustrační foto Původní zpráva

Proč slovenští studenti migrují na české vysoké školy? Vidí v tom víc než jen příležitost

Slovenské studenty láká studium v zahraničí, přičemž nejčastější volbou je právě Česká republika. Důvody zahrnují lepší uplatnění na trhu práce, vyšší kvalitu vzdělávání nebo širší nabídku studijních oborů, které na Slovensku často chybí. Kromě akademických výhod vidí také přínos v možnosti vyzkoušet si život v jiném prostředí.

Více souvisejících

Vysoké školy ministerstvo školství Marcel Chládek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy