Chládek se rozjel a chce další miliardy, státní rozpočet ho netíží

Praha - S jídlem roste chuť? Ministr školství Marcel Chládek už získal pro svůj rezort 4,2 miliardy navíc, jenže to mu evidentně nestačí. Chce další dvě miliardy, ačkoli státní rozpočet naopak počítá se snižováním výdajů.

Střednědobý výhled vývoje státního rozpočtu v letech 2016 a 2017 přitom počítá se snižováním výdajů na školství. Podle Chládka je ale velmi pravděpodobné, že se bude měnit. "Na vládě jsme se dohodli, že střednědobý výhled nebudeme nyní řešit. Nejen já, ale také celá řada kolegů s ním nesouhlasila. Pokud já budu ministr, tak zásadně nebudu souhlasit se snižováním prostředků do českého školství," řekl.

Návrh zákona o státním rozpočtu, který v pondělí schválila vláda, počítá s tím, že do školství ve srovnání s letoškem půjde o 4,2 miliardy korun více. Z toho 400 milionů se přitom bude moci začít využívat ještě před koncem roku. Půjde o investiční akce na rozšiřování kapacit mateřských a základních a na rozvoj vysokých škol, které budou dokončeny v roce 2015.

Vláda v pondělí rovněž schválila, že učitelé si stejně jako ostatní státní zaměstnanci platově polepší již od listopadu, nikoliv až od ledna příštího roku. Na tyto účely půjde do resortu školství 465 milionů korun.

O dva měsíce dříve, než se plánovalo, tak dojde ke zvýšení tarifních platů. Ministr se dnes s předsedou školských odborů Františkem Dobšíkem dohodl na definitivní podobě platových tabulek. "Od poslední zveřejněné verze jsou tam drobné změny. Je tam větší progrese a větší zohlednění praxe učitelů," uvedl Chládek.Chládek odmítl, že by zvyšování platů učitelů mohlo tentokrát dopadnout stejně jako v minulosti, kdy bývaly vyšší tarify doprovázeny snížením nenárokových složek platu. "Tehdy se sice měnily tabulky, ale neputovaly za nimi peníze navíc, takže ředitelé byli nuceni k tomuto postupu. Navíc jsme poslali dalších 150 milionů na odměny, takže peníze na ně mají a budou mít. Ředitel, který by to udělal, by to udělal svévolně," zdůraznil ministr.

Související

Více souvisejících

Marcel Chládek Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy