Může se tragédie ve Žďáru opakovat? Školy jsou prý bezpečné, ale...

Liberec - Všechny základní, střední i mateřské školy, kterých je v Libereckém kraji více než 350, jsou zabezpečené. Někde se pohybuje dozor, zhruba čtvrtina škol má dokonce elektronické zámky či kamerové systémy. Ukázala to prověrka, kterou na žádost kraje provedla po nedávném útoku ve střední škole ve Žďáru nad Sázavou policie.

"Bezprostředně po tragické události ve Ždáru, kdy při útoku ve škole zemřel šestnáctiletý student, jsme se shodli na tom, že nelepší, co můžeme udělat, je zmapovat stav, který je na našich školách," řekl hejtman Martin Půta (STAN).

Cílem podle něj bylo zpracovat doporučení ředitelům, co by mohli v zajištění školních budov zlepšit. "Uvědomujeme si ale, že zajistit bezpečnost školních budov není jednoduchý úkol, nějaká absolutní rada neexistuje," dodal hejtman.

Spolupráce policie a škol není podle Husáka žádnou novinkou. Už loni policie poté, co nacvičovala koordinaci záchranných složek při útoku střelce na školu, vedení škol informovala o tom, jak se v podobných situacích chovat.

"Jsme si vědomi toho, že jde o opatření, která mají nějakou finanční náročnost a je jen na ředitelích škol a zřizovatelích, zda a jakým způsobem do toho budou investovat," řekl krajský policejní ředitel Vladislav Husák. Škola je podle něj takzvaný měkký cíl, který není nikdy možné zabezpečit tak, aby nebylo možné do ní vniknout.

"Spojené státy mají opatření mnohem tvrdší a mnohem razantnější, a přesto se tam podobné věci stávají," poznamenal. Optimálním modelem je podle Husáka přístup do škol s čipovými kartami doplněný ještě o dozor, případně kamerový systém.

Související

Ilustrační fotografie.

Soud nepravomocně ukončil detenci ženy, která ve Žďáru zabila studenta

Městský soud v Brně nepravomocně ukončil zabezpečovací detenci Barbory Orlové, která v roce 2016 zabila ve škole ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého studenta. Pobyt v detenci by nyní měla nahradit ústavní léčba v psychiatrické nemocnici. Rozhodnutí není pravomocné, státní zastupitelství má možnost podat stížnost.

Více souvisejících

vražda na střední škole ve Žďáru nad Sázavou (14.10.2014) Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy